30.10.2009.

Na području Trokuta kod Novske svečano otvoreno spomen obilježje poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu

Za vječnu slavu i sjećanje

Na području Trokuta kod Novske svečano otvoreno spomen obilježje poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu

Svi oni koji redovito iz godine u godinu posjećuju područje Trokuta kod Novske, gdje su 1991. godine poginuli prvi pripadnici 151. brigade (Vlado Ivčić, Davor Kelemen, Krešimir Purić, Rajko Turk i Zlatko Šabarić), zasigurno će dugo pamtiti ovogodišnji pohod. Nakon 18 godina na tom je području niknulo spomen obilježje poginulim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata na novljanskom ratištu, stameni stupovi po zamisli arhitekta Branka Silađina, koji simboliziraju brigade koje su zajedno ratovale na lokaciji Trokuta. Za sada je stupove podiglo pet gradova, a ostali imaju još mogućnost priključiti se, jer je upravo i na tu mogućnost mislio arhitekt Silađin pri realizaciji projekta.

Na svečanosti otvorenja novog spomen obilježja okupilo se više od tisuću ljudi iz pet gradova – Samobora, Svete Nedelje, Vrbovca, Dugog Sela i Bjelovara te predstavnici Bjelovarsko–bilogorske i Zagrebačke županije. Glavni organizator svečanosti bio je Grad Samobor, na čiju je inicijativu i došlo do izgradnje spomen obilježja, dok su ostali gradovi (uključujući i domaćine iz Novske) bili suorganizatori, a Zagrebačka županija pokrovitelj.

Na početku svečanosti održana je sveta misa koju je predvodio vojni kapelan Željko Volarić, uz koncelebraciju dekana novljanskog dekanata Milana Vidakovića i nekadašnjeg vojnog kapelana 151. samoborske brigade Vatroslava Frkina, koji su i blagoslovili spomen obilježje. Potom je pred uzvanicima, gostima i članovima udruga iz gradova i općina koje su sudjelovale u borbama Vanda Bartulica pročitala imena poginulih, a njihove su fotografije nosili učenici osnovnih škola.

Slijedio je protokolarni dio u kojem su govore održali izaslanik predsjednika Republike Stjepana Mesića, pomoćnik savjetnika za pitanja političkog sustava dr. Vladimir Lončarević, izaslanik ministra obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Tomislava Ivića, ravnatelj Uprave za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji Zoran Komar, potom izaslanik načelnika Glavnog stožera Hrvatske vojske, brigadni general Blago Dujmović, zapovjednik operativne grupe Posavina, general Rudi Stipčić, župan Bjelovarsko–bilogorske županije Miroslav Čačija, zamjenik župana Zagrebačke županije Damir Tomljenović, zamjenik gradonačelnika Grada Novske Marin Piletić, te gradonačelnik Grada Samobora Krešo Beljak. U samoborskom izaslanstvu bili su i predsjednik Gradskog vijeća Željko Žarko, zamjenici gradonačelnika Hrvoje Frankić i Željko Stanec, suradnici u Uredu gradonačelnika Marica Jelenić i Tomislav Pađan, pročelnici upravnih odjela, te vijećnici Gradskog vijeća. U autobusima su na svečanost stigli i učenici osnovnih škola, roditelji, rodbina i prijatelji poginulih te njihovi ratni suborci koji su se s njima borili tog 29. listopada 1991. godine.

U svom govoru izaslanik ministra obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Tomislava Ivića te predsjednice Vlade Jadranke Kosorm ravnatelj Uprave za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji Zoran Komar istaknuo je da su poginuli najzaslužniji što smo danas slobodni i svoji na svome.

- Na ovom mjestu branila se i Novska, i Lipik, i Pakrac, Daruvar i Zapadna Slavonija, ali na ovom mjestu branio se i Zagreb, branila cijela hrvatska domovina. I ne samo da se branila, nego se i obranila, ne samo da smo ratovali, nego smo i pobijedili u cijelom Domovinskom ratu – istaknuo je Komar i, zahvalivši inicijatorima, rekao da je Ministarstvo pomoglo u izgradnji spomen obilježja te dodao da će Ministarstvo pomoći da se ono dovrši, kako bi se još dugo mi i djeca naše djece nalazili na ovom svetom mjestu.

Izaslanik predsjednika Republike Stjepana Mesića, pomoćnik savjetnika za pitanja političkog sustava dr. Vladimir Lončarević, prenio je čestitke predsjednika za podizanje spomen obilježja, rekavši da su sloboda i suverenost prirodni ciljevi svakog naroda, a da smo mi svoj san ostvarili tijekom Domovinskog rata.

- Svatko tko je volio Hrvatsku, koje god nacije ili vjere bio, stao je na stranu pravde i hrvatske slobode. Hrvatski branitelji, najprije dragovoljci i pripadnici MUP-a, a zatim i pripadnici Zbora narodne garde, u prvim su danima te borbe podnijeli najveći teret. U toj borbi Zapadna je Slavonija do kasne jeseni 1991. godine ključno ratište gdje je zaustavljen napad četnika i gdje su sve postrojbe pod hrvatskom zastavom, premda slabo naoružane, pokazale visoku borbenu spremnost, započevši pobjednički pohod u Domovinskom ratu baš tu na zapadnoslavonskom ratištu, gdje je 1995. godine Bljeskom započelo konačno oslobođenje Hrvatske – istaknuo je dr. Lončarević.

Na kraju su učenici pustili pet golubova koji su simbolizirali pet stećaka te su položeni vijenci ispred spomen obilježja. U ime Grada Samobora vijence su položili gradonačelnik Krešo Beljak i predsjednik Gradskog vijeća Željko Žarko te potom predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

U glazbenom dijelu svečanosti sudjelovali su Tamburaški orkestar HRT-a pod vodstvom Siniše Leopolda, uz soliste Miroslava Živkovića, Đurđicu Pleše Vujica i Đanija Stipaničeva, a nastupio je KUD Nova Rača. Svoju pjesmu pročitala je predsjednica samoborske Matice hrvatske Ranka Novosel, a u svečanosti je sudjelovala i Husarska grada iz Bjelovara te počasni vod Hrvatske vojske. Voditelj je bio Drago Celizić. Izvođači radova na spomen obilježju bili su Klesarstvo Stipe Lucić i Vladimir Rozijan.

Mato Šipuš

Govor gradonačelnika Beljaka

Poštovane dame i gospodo, poštovani izaslaniče predsjednika Republike, poštovani ravnatelju Uprave za hrvatske branitelje, poštovani predstavnici Ministarstva obrane te predstavnici hrvatskih oružanih snaga, cijenjeni ratni zapovjednici, poštovani i cijenjeni predstavnici Zagrebačke, Bjelovarsko-bilogorske i Sisačko-moslavačke županije, dragi predstavnici gradova Sveta Nedelja, Dugo Selo, Vrbovec, Bjelovar, Lipik, Pakrac, Lipovljani te dragi naši domaćini iz Novske, štovani članovi braniteljskih udruga, članovi udruga roditelja poginulih branitelja te svi veleštovani hrvatski branitelji, čast mi je i zadovoljstvo što vas danas sve zajedno mogu na ovome mjestu pozdraviti u ime Grada Samobora.

O ukupnom doprinosu ove novljanske, odnosno novljansko-pakračke bojišnice u Domovinskom ratu, posebno one teške jeseni i zime 1991.godine, u javnosti se, nažalost, nedovoljno, odnosno malo zna. Zato je za nadati se da će povjesničari jednom utvrditi definitivne činjenice i da će povijest Domovinskog rata, kada jednom bude nepristrano i bez pritisaka utvrđena, ispraviti i tu očitu nepravdu prema tadašnjem svojevrsnom istočnom bedemu Zagreba i cijele središnje Hrvatske.

Novljanska bojišnica bila je mjesto gdje se branio Zagreb, cijela središnja Hrvatska, pa i grad Samobor, gdje na sreću nije bilo ratnih operacija ili su one bile vrlo ograničenog karaktera. Zato je i obaveza Samoboraca, kao i svih ostalih pripadnika Hrvatske vojske s područja bez izravnog dodira s neprijateljem, bila da se te 1991. nađu na ovome mjestu, u ovim selima, gdje su braneći ovo područje branili i svoje domove.

Na ovome području je čak 314 hrvatskih vitezova položilo svoje živote na oltar svete nam hrvatske domovine. Zbog toga nam je svima bila i dužnost i obaveza pokrenuti inicijativu za gradnju ovog spomen obilježja na Trokutu.

Na današnji dan prije 18 godina Trokut je zavio Samobor i Bjelovar u crno. Tog je dana započela prva oslobađajuća akcija Domovinskog rata u cjelini, akcija ''Orkan-91'', a na ovoj novljanskoj bojišnici toga dana poginulo je čak 28 branitelja. Petorica od njih iz Samobora i sedmorica iz Bjelovara baš tu, na ovom istom Trokutu.

Samoborskoj inicijativi za gradnju ovog prekrasnog spomen obilježja, uz sveprisutnu podršku Zagrebačke županije te Bjelovarsko-bilogorske županije, odazvali su se i gradovi Bjelovar, Vrbovec, Dugo Selo i Sveta Nedelja te im ovim putem u ime svih organizatora zahvaljujem. Cijelu je aktivnost podržalo i Ministarstvo branitelja i međugeneracijske solidarnosti putem naše udruge 151. samoborske brigade te se i njima od svega srca zahvaljujem.

Želja inicijatora gradnje bila je da na ovom mjestu svi zajedno prikažu jedinstvo u obrani domovine, onakvo kakvo je bilo te maglovite jeseni 1991. To jedinstvo pokušao je prikazati i potvrditi i projektant arh.g. Silađin zbijenim redovima ovih stećaka i mislim da je u tome u potpunosti uspio, te bih iskoristio priliku da i njemu od svega srca čestitam na uspješnosti ovoga djela.

Sam koncept projektnog rješenja daje mogućnost da se jednom priključe i ostali gradovi, odnosno ratne postrojbe, a čijih stećaka danas ovdje nema zbog banalnog razloga, naime, zbog novca. Naši branitelji nisu 1991. pitali za plaću i za novac, a ovi kojima danas podižemo ovaj spomenik platili su najveću moguću cijenu za slobodu domovine – dali su svoje živote. Ipak, nadam se da će vrlo skoro, možda već iduće godine, ugradnja preostalih stećaka potvrditi to jedinstvo hrvatskih branitelja kakvo je bilo u ratu, da takvo bude i danas u miru.

Na kraju, zahvaljujem svima onima koji su gradnju ovog obilježja na bilo koji način podržali. Osim spomenutih suinvestitora, posebno zahvaljujem Gradu Lipiku i Gradu Novska, a predajući Gradu Novska ovaj objekt na čuvanje i održavanje, vjerujem da će naši prijatelji iz Novske dostojno i ponosno našim potomcima prikazivati žrtve iz Domovinskog rata, odnosno žrtve kojima imamo zahvaliti za mir i slobodu u kojoj danas živimo i u kojoj će Hrvati, vjerujem i nadam se, zauvijek živjeti.

Također čestitam projektantu arh. Silađinu te izvođačima na ovom uspješnom djelu koje služi poginulim hrvatskim herojima i vitezovima na spomen, a nama živima na čast.

Želio bih zahvaliti i bivšem Poglavarstvu Grada Samobora, na čelu s gradonačelnikom Antunom Dubravkom Filipcem, što su stali iza ovog projekta kojeg smo ja i nova gradska vlast samo uspješno završili. Čestitam i zahvaljujem svim hrvatskim braniteljima, koji su i danas nazočni, na njihovom doprinosu u obrani naše Domovine na ovim prostorima. Želja nam je da svi zajedno ostanemo jedinstveni, kao što smo to znali biti za vrijeme Domovinskog rata.

Napokon, u ime svih hrvatskih branitelja, kojima i sam pripadam, želim zahvaliti ratnom zapovjedniku samoborske brigade, gospodinu Adolfu Paaru, bez kojega ovog obilježja sigurno ne bi bilo. Gospodine zapovjedniče – hvala!

Neka je laka hrvatska gruda našim hrvatskim vitezovima. Slava im!

Protest zbog uklanjanja prve spomen ploče

Jurica Rešetar Jurko bio je i ove godine na Trokutu te zapalio lampaše na mjestu gdje je do ove godine bila spomen ploča s imenima poginulih branitelja 151. brigade. Naglasio je da tu dolazi od prvog dana, od 1991., i da će dolaziti odavati počast dok je živ, ali je dodao:

- Ovdje su dostojanstveno boravile obitelji poginulih branitelja, ova dječica, ali ja se ograđujem od ove svečanosti otkrivanja novog spomenika i nemam ništa s ovom priredbom. I dalje sam skroman čovjek i moj ponos i moju tugu i bol nitko nikad neće moći promijeniti niti ičim kupiti. Tužan sam, ali ponosan, kao i sve ove godine. Došao sam se pokloniti grobovima mojih poginulih suboraca i prijatelja, došao sam ovdje privatno svojim autom, ali sam ostao začuđen kad sam vidio da je uklonjena prva spomen ploča, ispred koje smo proteklih godina polagali vijenac. Jurica Rešetar najavio je da će sljedećih dana otvoreno progovoriti o tom činu.

Nezadovoljstvo održanom svečanošću iskazali su i pripadnici 117. brigade i udruga branitelja iz Koprivnice. Njih je ogorčilo što ih nitko nije spomenuo, iako također svih proteklih godina dolaze na Trokut, jer su se tu branili skupa s braniteljima iz ostalih brigada. Iako Grad Koprivnica nije u ovom trenutku htio sudjelovati u projektu, rekli su da ih 1991. nitko nije dijelio te da davanje ili ne davanje novčanih sredstava ne smije biti razlogom izostavljanja imena njihovih poginulih suboraca na spomen obilježje.

 

Na području Trokuta kod Novske svečano otvoreno spomen obilježje poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002