08.11.2009.

Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije organizirala je terenski obilazak ekološki značajnih područja u Gradu Samoboru

Sačuvati autohtonost u zaštićenim područjima

Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije organizirala je terenski obilazak ekološki značajnih područja u Gradu Samoboru

Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije novo je ime ustanove za upravljanje zaštićenim područjima i drugim zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Zagrebačke županije. Promjenu imena odobrilo je Upravno vijeće kako bi se olakšala suradnja sa srodnim službama te s medijima. No, promjena imena nije omela djelatnike Javne ustanove da nastave s redovnim aktivnostima. Na području Samobora krajem listopada boravio je ravnatelj Državnog zavoda za zaštitu prirode Davorin Marković, djelatnik zavoda Neven Trenc, a s njima su u obilazak krenuli zamjenik gradonačelnika Grada Samobora Željko Stanec i djelatnica Turističke zajednice Goranka Grgić Vukasović.

Prvo odredište koje ulazi u ekološko značajno područje bila su jezera na Bobovici, na kojima Javna ustanova vrši monitoring ptica. Jezerom upravlja Športsko ribolovno društvo Samobor pa je predsjednik društva Vladimir Belak upoznao goste s postojećim stanjem i planovima društva. Tom je prigodom istaknuo kako im najveće probleme predstavlja riblji fond, jer su jezera godinama bila devastirana. Situacija se sada popravila, a želja je, uz pomoć Grada, otkupiti jedan manji dio privatnog zermljišta kako bi se kompleks mogao objediniti. S bogatstvom ptičjeg svijeta okupljene je upoznao vanjski suradnik Javne ustanove Sandro Jurišić.

Gosti su jezera obišli u kočiji kojom je upravljajo Juraj Čiček iz Bobovice. On uzgaja hrvatske posavce, našu autohtonu vrstu konja. Rekao je da su svi u familiji i prije držali konje pa je i on nastavio tradiciju. Iako je teško držati konje u ovim vremenima (trenutno ih ima 11), Juraj Čiček kaže da ima i sreću, jer nitko oko njega ne drži stoku pa se nađe dosta hrane i površina za košnju. Ako dobije još pokoji pašnjak, želio bi povećati ergelu.

Sljedeća postaja bio je Centar Lug, gdje je goste s planovima o uzgoju voća i povrća upoznao ravnatelj Boro Kljajić. Istaknuo je da se Centar brine o 10 hektara zemljišta, a od toga 5 ih otpada na perivojski park s dvorcem, koji je zaštićeni spomenik kulture. Park je bio zapušten, no prošlogodišnjom intervencijom doveden je u red te sada predstoji nova sadnja autohtonih biljnih vrsta, u čemu će pomoći Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije. S njom su, naglasio je ravnatelj Kljajić, već realizirani neki projekti kao što su čišćenje jezera, košnja i održavanje ograda oko parka uz kojeg teče i potok Bistrac, koji također ulazi u ekološki značajno područje.

Potok povezuje Centar Lug sa sljedećim lokalitetom kojeg su obišli gosti, a to je vrelo i mlin u naselju Mala Jazbina, kojeg obnavlja Božo Komerički. On je, također, gostima predočio svoje planove, rekavši da će mlin funkcionirati na stari način, što znači da će ga pokretati voda, a sve u cilju ekološke proizvodnje brašna te uzgoja i prerade žitarica na stari način.

S krškim fenomenom Medjame goste je upoznao član Speleološkog kluba Samobor Tomislav Rubinić. Rekao je da su istraživanja vršena od 1911. godine, a novija se rade unatrag dvadesetak godina. Medjame su unatrag tri godine očišćene od smeća. Speleološki klub, uz podršku HPD Matica, organizirao je akciju u kojoj je izvučeno iz jama i špilja više od 500 kubika raznovrsnog smeća. Radi se o jedinstvenom geomorfološkom fenomenu, jer su jame nastale tektonskim putem, po čemu su jedinstvene u Hrvatskoj. Cilj je sačuvati špilje od zagađenja i bacanja smeća jer ispod prolazi voda tekućica koja kasnije prolazi i kroz Grad Samobor.

Obilazak je završio u već dobro znanoj špilji na Otruševcu. Na kraju obilaska zamjenik gradonačelnika Željko Stanec rekao je da mu je bila čast i zadovoljstvo pokazati što sve Samobor ima, iako je vrijeme obilaska bilo kratko. Budući da su mnogi u razgovorima rekli da im je potrebna pomoć Grada, Željko Stanec je rekao da će ju Grad i pružiti, jer je cilj zaštititi prirodna bogatstva ovog područja te će, u skladu s mogućnostima, izdvojiti sredstva i za ovu namjenu.

Na kraju je i ravnateljica Javne ustanove Zeleni prsten Zagrebačke županije Martina Glasnović Horvat rekla kako s ravnateljem Državnog zavoda za zaštitu prirode izvrsno surađuju, budući da je Zavod uvijek odgovarao na pitanja i dopise ustanova, ali i građana. Pojasnila je i da u Zakonu o zaštiti prirode postoji kategorija koja ima najblaži stupanj zaštite, a to su ekološki značajna područja. No, i ona uživaju vrlo veliku zaštitu, jer i tu postoje kaznene odredbe za prekršitelje. Cilj obilaska bio je da se ravnatelj Zavoda na terenu uvjeri u trud ljudi oko ekološki značajnih područja. U Zagrebačkoj županiji postoji ukupno 31 zaštićeno područje.

Ravnateljica Javne ustanove kaže i da je prema strategiji razvoja Zagrebačke županije Ustanovi dana skrb u segmentu zaštite prirode, što znači i suradnju s udrugama i pomoć u realizaciji njihovih projekata, naglašava Martina Glasonović Horvat. Dodaje i kako će se nastojati povezati ekološki značajna područja, od njih napraviti most sa zaštićenim područjima te realizirati novi turistički proizvod, ali ne u smislu masovnosti, nego održivog razvoja, dakle u koji bi se uklopilo lokalno stanovništvo.

Mato Šipuš

Ravnatelj Davorin Marković

Ravnatelj Državnog zavoda za zaštitu prirode Davorin Marković istaknuo je da Zavod ne može pružiti financijsku pomoć, ali uvijek može stručnu. Dodao je kako je sa Samoborom već uspostavljena dobra suradnja. Istaknuo je i da je osobno zagovornik autohtonih proizvodnji, poljoprivrede i održivog razvoja, jer to znači da će se ponovno moći jesti kvalitetnija hrana. Naglašava i da Hrvatska ima velik potencijal, jer sve može proizvoditi sama i svoje proizvode plasirati na tržište, osobito kroz turizam.

 

Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije organizirala je terenski obilazak ekološki značajnih područja u Gradu Samoboru

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002