24.09.2009.

Tečaj za zapovjednike Modula civilne zaštite EU u Samoboru

Hrvatska već u Europskoj Uniji

Tečaj za zapovjednike Modula civilne zaštite EU u Samoboru

Državna uprava za zaštitu i spašavanje, u suradnji s njemačkom Federalnom agencijom za tehničku potporu i slovenskom Upravom za zaštitu i spašavanje, provela je posljednji u nizu od pet tečajeva za zapovjednike Modula civilne zaštite u državama članicama Mehanizma zajednice za civilnu zaštitu Europske Unije. Taj posljednji u nizu tečajeva održao se od 19. do 24. rujna 2009. godine u nastavnom centru Uprave za zaštitu i spašavanje na Igu kod Ljubljane (teorijski dio) te u hotelu Lavica u Samoboru (praktični dio – simulacijska vježba). Projekt je naša Državna uprava dobila na natječaju Europske Unije.

Na ovom tečaju MBC 5 sudjelovao je 21 polaznik iz 12 država (Belgija, Češka, Danska, Finska, Francuska, Grčka, Malta, Poljska, Nizozemska, Njemačka, Portugal i Slovenija). U Samoboru je održana tim povodom i konferencija za novinare na kojoj su o važnosti tečaja govorili ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje Damir Trut, zamjenik gradonačelnika Grada Samobora Hrvoje Frankić, te voditelj programa modula i mehanizma civilne zaštite u Europskoj Uniji Wolfgang Krajic.

Ravnatelj uprave Damir Trut istaknuo je da dolazak u Samobor ima svoju simboliku zbog blizine granice sa Slovenijom, jer ni požar, niti poplava niti bilo koja druga katastrofa ne poznaju granice, a one se i moraju brisati kada treba pomoći drugim ljudima. Zbog toga je važno ujedniti se i zajednički nastupiti kad neka od zemalja bude ugrožena, rekao je Trut.

Od ožujka do rujna ove godine dosad su provedena četiri modula u koje su, uz DUZS i Grad Samobor s hrvatske, bili uključeni Brežice, Krško i Uprava za zaščito i reševanje sa slovenske strane. Ovo je bio završni peti modul koji je uključivao realni scenarij vježbe u slučaju potreba, budući da je ovo područje osjetljivo na to, iako nitko ne želi da se ti scenariji ostvare. No, treba biti pripreman za sve situacije pa se zato i provode ove vježbe kako bi se uspostavio i mehanizam međudržavne suradnje.

Wolfgang Krajic rekao je da je u održanih pet modula sudjelovalo 120 voditelja timova iz 22 zemlje Europske Unije, a u ovom zavšnom sudjelovao je 21 voditelj tima iz 13 država. Pojasnio je da je vježbom predviđen scenarij spašavanja iz ruševina i pomoć ozlijeđenima, ali i akcije u slučaju nuklearnog akcidenta u Krškom ili poplave na rijeci Savi. Krajic je rekao da se uvježbava i koordinacija između međunarodne pomoći i lokalnih vlasti.

Zamjenik gradonačelnika Grada Samobora Hrvoje Frankić pozdravio je sve goste i rekao kako je Gradu čast što se simulacijska vježba održava upravo na našem području. Kao pozitivan efekt vježbi istaknuo je kako je u Samoboru bio velik broj sudionika međunarodnih snaga za spašavanje, što im je dalo šansu da se upoznaju s našim specifičnostima i konfiguracijom terena. No, dodao je Frankić i kako se iskreno nada da to svoje iskustvo s vježbe nikada neće morati primijeniti u praksi i da će se u naš grad vratiti samo kao turisti.

Na kraju je ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje Damir Trut istaknuo da je na ovom području Hrvatska ispunila sve kriterije Europske Unije te je već ratificiran Memorandum o razumijevanju, čime je Hrvatska postala 31. punopravna članica Europske Unije s područja zaštite i spašavanja.

Mato Šipuš

 

Tečaj za zapovjednike Modula civilne zaštite EU u Samoboru

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002