19.11.2009.

Samoborski speleolozi na 10. skupu speleologa Hrvatske - Višnjan, 13. - 15. studenoga

Protiv novih potapanja

Samoborski speleolozi na 10. skupu speleologa Hrvatske - Višnjan, 13. - 15. studenoga

Kasna jesen je za speleologe početak razdoblja smanjenih aktivnosti na terenu. Iza nas je plodna i terenskim istraživanjima prepuna sezona. Vrijeme je za sređivanje podataka, dovršavanje speleoloških nacrta, obradu fotografija i priprema izvješća o radu. Osim za interne klupske arhive, sređivanje podataka ima još jedan važan cilj. Već 10 godina druga polovica studenog vrijeme je kada se speleolozi okupljaju na Skupu speleologa Hrvatske. To je svojevrsni festival ili smotra speleoloških udruga na kojima se okupljaju speleolozi iz cijele Hrvatske i susjednih država da bi jedni drugima pokazali što su radili u proteklih godinu dana. Prezentacijama i na posterima priča se o istraživanjima novih speleoloških pojava i ekspedicijama, stručnim i znanstvenim istraživanjima koja speleolozi obavljaju samostalno ili u suradnji sa znanstvenim i institucijama za zaštitu prirode. To je okupljanje prilika svima da saznaju nešto novo, da pokažu svoj rad, vide što rade drugi i dogovore se za zajedničke akcije i istraživanja. Proteklih nekoliko godina na takvim je skupovima i sve više filmova u čije snimanje i produkciju speleolozi ulažu velik trud, koji je i inače sastavni dio speleoloških aktivnosti.

Ovogodišnji skup, 10. po redu, održan je u Višnjanu kraj Poreča u Istri. Na skupu se okupilo oko 150 speleologa iz gotovo svih aktivnih speleoloških udruga u Hrvatskoj te gosti iz susjednih država, s kojima hrvatski speleolozi povremeno surađuju. Iz Speleološkog kluba Samobor sudjelovalo je 20 speleologa, a predstavili smo se s nekoliko predavanja i posterom. Domagoj Tomašković održao je predavanje Speleološka istraživanja u kanjonu Dobre, u kojem je prikazao rezultate rada u suradnji s Hrvatskim biospeleološkim društvom na istraživanju spilja koje će biti potopljene zbog izgradnje hidroelektrane Lešće, najnovijim promašajem hrvatske energetske politike, koja će uništiti 13 km prelijepog kanjona rijeke Dobre i niz prekrasnih spilja (opširnije na stranicama Zelene akcije, www.zelena-akcija.hr). Domagoj je za ovu priliku napravio i poster na kojem su prisutni mogli vidjeti nacrte spilja koje je obradio u predavanju. Tatjana Vujnović održala je predavanje (napravljeno u koautorstvu s T. Frangenom) Simultano trasiranje izvora Obrv i Jaža (Žumberak) u uvjetima srednjih voda - svibanj 2009. Prikaz je to dijela istraživanja koje je obavljala u svrhu izrade svoje disertacije. Nenad Buzjak pripremio je, u koautorstvu s Daliborom Paarom iz SO Velebit, predavanje Praćenje mikroklime i prirodne radioaktivnosti u odabranim speleološkim objektima Žumberka i Velebita.

Domagoj Tomašković je bio koautor predavanja bosansko-hrvatske skupine speleologa pod nazivom Pećina na vrelu Mokranjske Miljacke, u kojem su opisani rezultati istraživanja ove 6,8 km duge spilje, u otkrivanju čijih tajni su sudjelovali i samoborski speleolozi na ekspediciji održanoj ovo ljeto u BiH. Samoborski speleolozi bili su spominjani u prezentaciji i filmu Speleoronilačka istraživanja izvora Ogulinsko-Modruške udoline Vedrana Jalžića (SOŽ) i Petre Kovač Konrad (HBSD), budući da su sudjelovali u ovogodišnjoj speleoronilačkoj ekspediciji na jezeru Sabljaci (opširnije o toj ekspediciji možete pročitati na web stranicama SKS-a: www.speleo-klub-samobor.hr).

Skup je završio u nedjelju posjetom turistički uređenoj jami Baredine i spilji Mramornici.

N. Buzjak

FOTO: Jedna od sigama ispunjenih dvorana Jame u kanjonu Dobre ispod Grabrka, koja će djelomično biti potopljena umjetnim jezerom na Dobri.

(Foto: N. Buzjak, rasvjeta A. Turina)

 

Samoborski speleolozi na 10. skupu speleologa Hrvatske - Višnjan, 13. - 15. studenoga

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002