16.09.2009.

Gradsko vijeće na trećoj sjednici najviše raspravljalo o financijskim dubiozama

Kaznene prijave za Šmidhen

Gradsko vijeće na trećoj sjednici najviše raspravljalo o financijskim dubiozama

Čak za 47 milijuna kuna umanjen je rashodovni dio proračuna Grada Samobora za 2009. godinu pa sada rebalansirani proračun, što se rashoda tiče, iznosi 171.940.722 kune, a prihoda 177.998.679 kuna. Na sjednici Gradskog vijeća 15. rujna ocjena vladajuće koalicije, koju je nekoliko puta isticala, bila je da je proračun na kraju prošle godine nerealno visoko planiran, što je dovelo do ove situacije. Razloge za rebalans proračuna vijećnicima je uvodno pojašnjavao nekadašnji pročelnik za financije Slavko Miloš, koji je u ovom slučaju bio honorarni suradnik, budući da je upravo 15. rujna pročelniku Rolandu Gajšaku prestao radni odnos u gradskoj upravi.

U materijalima pripremljenima za ovu sjednicu istaknuto je da su po godišnjem obračunu proračuna ostvareni prihodi u 2008. bili znatno niži od planiranog i iznosili su 189 milijuna kuna (92,9%). Manjak ostvarenih prihoda od planiranog iznosio je 14,3 milijuna kuna i približno je odgovarao jednomjesečnom priljevu prihoda. U 2008. rashodi su ostvareni s 200,3 milijuna kuna pa je prošle godine višak rashoda nad prihodima iznosio 11,3 milijuna kuna. Taj deficit je dijelom pokriven viškom prihoda iz 2007. u iznosu oko 8 milijuna kuna pa je dio deficita, prenesen u 2009., iznosio 3,4 milijuna kuna. Iz ovih podataka predlagač je konstatirao da su prihodi proračuna za 2009. nerealno visoko planirani. U izvješću o izvršenju proračuna za razdoblje siječanj – lipanj 2009. navedeno je da je u prvih šest mjeseci ostvaren deficit od 3,8 milijuna kuna, koji valja pokriti zajedno s prenesenim manjkom iz 2008. godine.

Konkretno, u prihodovnoj strani porez na dohodak smanjuje se za 16,3 milijuna, a porez na promet nekretnina za 500.000 kuna. Komunalni doprinos plaćaju pravne i fizičke osobe prilikom gradnje građevinskih objekata. U prvom polugodištu ove godine taj se prihod ostvario samo 12,75% pa se i ta stavka smanjila za 16 milijuna kuna. Uz ostala smanjenja, ukupno se prihodi komunalnog gospodarstva smanjuju za 18,3 milijuna kuna. U rebalansu ukupni prihodi manji su od predloženih za čak 43,4 milijuna kuna. Zbog toga se smanjuju i preostali rashodi do kraja godine.

Planirani prihodi sada iznose 178.248.679 kuna, a ta se brojka umanjuje za utvrđeni deficit pa preostali rashodi iznose 174.770.442 kune, što je manje od prvobitno planiranih rashoda za 47 milijuna kuna. Jedna od mjera kako bi se pokrio deficit je smanjenje plaća uposlenih u tijelima gradske uprave i korisnicima proračuna za 6%. No, najznačajnija ušteda je u skupini rashoda za kapitalna ulaganja, koja se smanjuju za 15,3 milijuna, a smanjuju se i kapitalne pomoći trgovačkim društvima za 26 milijuna kuna. U toj skupini najveće smanjenje je kod robne kuće Sama (9,2 mil.), dvorane Rude (2,3 mil.), autobusnog kolodvora (15,8 milijuna kuna) i rekonstrukcije tržnice (9 mil.). Zajedničko obilježje za sva predložena smanjenja ili brisanja kapitalnih rashoda je da za te rashode nisu stvorene nikakve materijalne obveze za gradski proračun.

Na sjednici Vijeća tijekom rasprave Linda Rossini Gajšak (HSLS) rekla je da je bio nužan rebalans proračuna, ali je ukazivala na formalne nedostatke kao, primjerice, da nije iskazan višak vlastitih prihoda proračunskih korisnika u konsolidiranom proračunu, da nisu osigurana sredstva za otkup čestice za novi vrtić u Gundulićevoj, da su neke donacije bile strogo namjenske pa se ne mogu ukinuti, te je zbog toga istaknula primjer Staroga grada čija se obnova praktički zaustavlja u ovoj godini, iako je Ministarstvo odobrilo 200.000 kuna pomoći. Prigovorila je što se usluge informiranja i promidžbe dodatno podižu za 100.000 kuna, a odvjetničke usluge za čak 400.000 kuna. Martina Glasnović Horvat (HSS) konstatirala je kako je žalosno da je proračun za 2009. prenapuhan iznad svake mjere pa se rebalansom proračun krpa vatrogasnim mjerama. Tomislav Masten (HDZ) rekao je da se proračun planirao kada je Vlada projicirala rast BDP-a od 2%, ali je u međuvremenu nastupila kriza, a Vijeće je zbog izbora raspušteno u travnju pa nije moglo doći do ranijeg rebalansa. Rekao je i da se odvjetničke usluge ne bi povećavale da je ostao isti odvjetnički ured.

Na primjedbe je odgovorio gradonačelnik Krešo Beljak rekavši da će odvjetnički ured g. Adameka koštati znatno manje od onog g. Mikuljana, koji čak i nije bio iz Samobora. Za Stari grad sredstva su utrošena još prošle godine, a Gramont ove godine nije započeo radove pa im je otkazan ugovor. Nakon duže rasprave rebalans proračuna prihvaćen je sa 16 glasova za, 8 protiv i 1 suzdržanim.

Prigodom rasprave o izmjenama i dopunama odluke o izvršenju proračuna za 2009. bilo je riječi o kreditnom zaduženju Grada. Nakon što je Tomislav Masten rekao da se HDZ tome protivi, prozvavši HSS-ovu politiku zaduživanja Grada još iz prošlih garnitura, a Linda Rossini Gajšak rekla da HSLS nema ništa protiv uzimanja kredita, ako se zna što se želi postići (ali ne podržavaju da se kreditno zadužuju korisnici proračuna), Marica Jelenić (HNS) je rekla da tu nema dileme kada se zna da se kreditnim zaduženjem rješava potreba prostora novog vrtića. Gradonačelnik Beljak je rekao da su birači na izborima pokazali što misle o pojedinoj politici te da je politika HDZ-a bila prodaja gradskog srebra, tj. gradskog zemljišta i prebijanja komunalnih doprinosa, a rezultat toga su stotine novih stanova i veći broj stanovnika.

- Namjeravamo pronaći drugi način punjenja proračuna i namjenski ćemo uzimati kredite. Tražio sam tzv. hladni proračun, tj. da 31. prosinca proračun završi na nuli. Prijašnja vlast je dovodila skladišta, kemijsku industriju i poticala gradnju spavaonica pa zato nema više mjesta u vrtićima i školama – replicirao je Beljak.

Inače, sjednica Gradskog vijeća trajala je punih devet sati pa je na kraju Tomislav Masten zatražio da se sjednice sazivaju češće kako bi trajale kraće. Tijekom tih devet sati vijećnici su prihvatili izmjene u Poslovniku Grada, gdje se na prijedlog Vinka Kovačića (SDP) tražilo da se umjesto jednog zajedničkog formiraju dva odbora – Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb te Odbor za veterane Domovinskog rata. Tomislav Masten upozorio je da to ne podržava Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata, da bi nakon toga krenula pitanja gdje je tko bio tijekom rata, ali se vratila u okvire argumentiranog razgovora, što je na kraju rezultiralo prihvaćanjem prijedloga, razdvajanjem jednog odbora i formiranjem dva.

U nastavku su usvojene odluke o ustroju upravnih tijela prema kojima se spajaju odjeli za gospodarstvo i financije. Usklađene su i odluke o ukidanju naknade za priključenje na komunalnu infrastrukturu, što znači da građani za obiteljske kuće više neće plaćati vodovodni i kanalizacijski priključak. Komunalni doprinos za proizvodne djelatnosti smanjen je za dodatnih 50%, a ukinuto je i plaćanje spomeničke rente.

Vijećnici su izmijenili i odluke o stipendiranju koje su se odnosile na tehničke izmjene odluke, a radi se o tome da je koeficijent za učenike prvih i drugih razreda srednjih škola, odnosno prve i druge godine fakulteta, povećan s 0,75 na 0,85.

Svoje ulice su dobili Ivica Sudnik i Većeslav Kolar, s time da je Mira Čebušnik (HSS) upozorila da bi po Ivici Sudniku trebalo nazvati park oko Muzeja, a ne samo jednu ulicu u budućem naselju uz Gundulićevu ulicu.

Na kraju su na red došli i školski odbori pa je Martina Glasnović Horvat rekla da do izmjena dolazi nakon odluke vladajuće koalicije da izmijeni članove koje imenuje osnivač. Boris Makarun upozorio je da u pravilu članovi školskih odbora trebaju imati višu ili visoku stručnu spremu, a da se ovdje o tome nije vodilo računa, jer više osoba ne zadovoljava kriterije.

Dragutin Kušić izvijestio je članove Vijeća o pokretanju međustranačkog vijeća u koje bi svaka stranka predložila jednog člana.

Mato Šipuš

Aktualni sat

Uvijek zanimljivo je na Aktualnom satu, a i ovaj put najviše je bilo pitanja iz komunalne sfere pa je najčešće odgovarao pročelnik Željko Kovačić, uz gradonačelnika Krešu Beljaka.

Tomislav Pađan (SDP) pitao je za izradu projektne dokumentacije za vodovod u Dubravi. Rečeno je da će do kraja godine biti izrađen glavni projekt pa izgradnja počinje sljedeće godine. Zlatko Korenčić (HNS) zatražio je rekonstrukciju križanja u Konščici, a pročelnik Kovačić rekao je da se ponovno trebaju obaviti razgovori sa Županijskim cestama, koje su zadužene za tu prometnicu. Anica Vraneković (HDZ) pitala je za sanaciju vodovoda u Maloj Rakovici pa je pročelnik Kovačić odgovorio da je problem u izvođaču koji kasni s radovima, kao što je isti izvođač kasnio i u Perkovčevoj. No, njega je birao Zagrebački holding, a ne Grad. Zlatko Cesnik (HSS) pitao je za kanalizaciju u Otoku i do kada će Vrbovec, Savrščak, Celine i Medsave plaćati isti komunalni doprinos, iako se nalaze uz Trebež na ugroženom području. Pročelnik Kovačić je rekao da su dva natječaja za kanalizaciju u Otoku morala biti poništena te da je u tijeku treći pa ako sve bude u redu radovi bi započeli u listopadu. Ispravljena je i nelogičnost pa će od 1. listopada stanovnici Vrbovca, Celina, Savrščaka i Medsava biti oslobođeni plaćanja komunalnog doprinosa. Boris Makarun (HDZ) pitao je što je s obećanim besplatnim prijevozom i sportom za mlade. Odgovorio je zamjenik gradonačelnika Željko Stanec rekavši da se u ovogodišnjem proračunu to nije moglo promijeniti, a da će se u 2010. u proračunu osigurati sredstva za te programe.

Domagoj Puš (SDP) upozorio je na lošu nivelaciju šahtova u ulici Grič te da na Trgu pojedine terase šire svoj prostor i uzrokuju probleme prolasku majki s kolicima i osobama s invaliditetom. Pročelnik Kovačić odgovorio je da šahtovi nisu dobro riješeni te da je Hvar dobio nalog da to popravi o svom trošku. Terase se prošire uglavnom vikendom, a komunalno redarstvo će utvrditi jesu li prešli granice zakupa.

Vinko Kovačić (SDP) zatražio je rješavanje problema prometa uz srednjoškolski centar i za križanje Hebrangove, pa je rečeno da se križanje Hebrangove, Cvjetne i Ulice Bleiburških žrtava može riješiti semaforizacijom.

Linda Rossini Gajšak (HSLS) upozorila je da se službeno vozilo Grada parkira ispred trgovine Tommy u Južnom naselju i to i preko vikenda i jednom na mjestu za invalide. Gradonačelnik Beljak odgovorio je da se odrekao naknade za prijevoz te službeni auto koristi u radno vrijeme, a to je praktički 24 sata na dan. Rekao je i da ne parkira na mjesto za invalide, jer nije bedast da ne zna da bi ga zbog toga prozivali.

Martina Tkalec (HNS) predložila je uvođenje kvartovskog policajca na području MO Ljudevit Šmidhen, što je ocijenjeno kao dobra inicijativa.

Ivan Vlainić (HSLS) pitao je što će biti s prostorom bivše robne kuće Sama pa je gradonačelnik rekao da je tamo najvrednija sama lokacija, a da je u obnovu zgrade utrošeno već previše sredstava, a još oko 20 milijuna treba da se privede svrsi. Zbog toga se razmatraju sve opcije, od iznajmljivanja, prodaje ili dovršetka uređenja.

Vrijeme za Šmidhen polako curi

Na pitanje u kojoj je fazi projekt Šmidhen gradonačelnik Beljak je odgovorio da neće obećati kupanje do kraja mandata, pojasnivši da su investitori dali usmena obećanja, u izradi je lokacijska dozvola i u sljedećih mjesec dana vidjet će se što će se dogoditi. Mene ne mogu uvjeriti da će tamo niknuti kompleks kada vidim u kakvom je sada stanju. Ukoliko se to u dogledno vrijeme neće realizirati, ugovor ćemo raskinuti i podići kaznenu prijavu protiv onih koji su potpisali ugovore i omogućili rušenje tamošnjeg kompleksa i hotela sa 110 soba bez jasne garancije da će se novo izgraditi.

Fašnik bez primjedbi

U nastavku su prihvaćeni pojedini programi iz komunalne i društvene sfere te revizija proračuna za 2008. godinu, kao i izvješća o Fašniku i Parku prirode Žumberak – Samoborsko gorje. U izvješću o realizaciji 183. Fašnika vijećnici nisu imali primjedbe na izvješće direktorice Turističke zajednice Zdravke Škugor Ferdebar i izlaganje pročelnika Željka Radovanića, već je Ivica Kumerički (HNS) upozorio da cijene ugostitelja na samoborskom Trgu premašuju one riječke tražeći da se na to utječe, a Petar Grgečić (HSS) upozorio je da fašnički slogani moraju biti u duhu kajkavskog narječja.

 

Gradsko vijeće na trećoj sjednici najviše raspravljalo o financijskim dubiozama

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002