Ivan Kreutz
NA RUBU EUROPE

Treba znati praviti razliku između ludosti i gluposti

Korak od genija do luđaka

Oni koji ga nisu ranije uspjeli vidjeti, imali su nedavno priliku na televiziji gledati biografski film Genijalni um. Ekraniziranu biografiju u svijetu znanosti čuvenog i uglednog znanstvenika Johna Forbesa Nasha juniora. Bolovao je od paranoidne shizofrenije. Unatoč tome, njegova su znanstvena dostignuća bila takva da je dobio Nobelovu nagradu. Neki će u životnoj sudbini tog znanstvenika vidjeti dokaz tvrdnje da je od genijalnosti do ludosti samo jedan korak.

Svojedobno, dok sam živio u Zagrebu, susjed mi je bio čovjek upravo s tom dijagnozom svoje bolesti. Utvrđena mu je u vrijeme kad je trebao položiti samo još dva ispita, da bi završio Medicinski fakultet. Svi u susjedstvu su ga izbjegavali ili se čak sukobljavali s njim. Luđak, govorili bi. Ne znam kako sam stekao njegovo povjerenje, ali sa mnom je rado razgovarao. Uvijek iznova me je impresionirao svojim znanjem iz raznih oblasti i analitičkim duhom. Jednom je prilikom očito "pročitao" kakvo mi se pitanje vrzma po glavi. Rekao mi je smijući se: "Nemojte se čuditi. Ja jesam lud, ali to ne znači da sam glup." To me je podsjetilo na onaj vic o vozaču kojem je ispao kotač s automobila. Dogodilo se to ispred duševne bolnice. Jedan od pacijenata, koji su promatrali vozača kako bespomoćno stoji uz automobil, posavjetuje ga: "Odvijte sa svakog kotača po jednu maticu i zavrnite njima ispali kotač, pa se odvezite do najbliže trgovine automobilskih dijelova." "Hvala na savjetu", reče zapanjeno vozač: "Oprostite, a niste li vi pacijent ove bolnice?" "Jesam", potvrdi ovaj: "Ja jesam lud, ali nisam glup."

Uvijek se sjetim toga kad neko žestoko reagira na istupanja pojedinih saborskih zastupnika i zastupnica nazivajući ih luđacima. To bi značilo da bi mogli biti i geniji. A to očito nisu. Dosta njih prije spada u vrstu vozača iz citiranog vica. Nekako se tako predstavio javnosti ovih dana zastupnik Jakša Marasović (HNS) u saborskoj raspravi o donošenju zakona o turističkoj djelatnosti u kojem se precizira radno vrijeme i uvjeti rada noćnih klubova. Splitski temperamentno i vehementno suprotstavljao se predloženoj regulaciji radnog vremena pitanjem: "Hoćemo li imati penzionerske klubove i naselja ili ćemo imati turizam?" Naveo je primjer, kako je on to riješio problem u Splitu, kad su mu se došli građani žaliti na glazbu i buku noću: "Reka san in neka prodaju svoje stanove i kupe tamo di je mirno." I iz saborske klupe naredio: "Neka penzioneri danju spavaju." Po njemu noću spavaju samo penzioneri. Tvrdio je još kako se posvuda u Grčkoj i Španjolskoj turisti noću bez ograničenja zabavljaju.

Ako je i od sabornika – previše je. Pogotovo kad je još član saborskog odbora za turizam, a očito nikad nije čuo za zoniranje turističkih područja u Španjolskoj prema raznim vrstama sklonosti i željama turista za provođenje odmora. Rade to i u Grčkoj, nakon lošeg iskustva s razularenim mladim turistima. Počeli su to i u Istri. Vjerojatno su i Boljani nešto naučili, nakon što su bili hit destinacija pa im je dobra klijentela pobjegla u Hvar. Naime, u Bolu na svakom je koraku neki kafić, a iz svakog trešti njegova glazba. U zbroju ispada užasna kakofonija, koja se nadaleko čuje. I u usmenoj predaji turista.

U Samoboru nije tako strašno. Ali trebalo bi, recimo, pitati stanovnike Ulice D. Cesarića i Ćirilometodske ulice što misle o noćnom radu ugostiteljskog objekta Luxor. I kad bi se tamo događanja odvijala samo unutar zvučno dobro izoliranih prostorija, noćna buka i galama dolazećih i u sitne sate odlazećih gostiju je nesnosna, žale se stanari. Staklo od razbijenih boca na cesti može obradovati samo trgovce automobilskim gumama. Naravno, i ovdje bi po Marasovićevom receptu penzioneri mogli danju spavati. Što je pak s ostalima? Po Marasoviću, svi ostali se zabavljaju i ne treba im spavanje.

Neki će se sjetiti legendarnog saborskog zastupnika Jože Pankretića i njegove replike Vladimiru Šeksu, kad ga je ovaj u jednoj saborskoj raspravi htio omalovažiti rekavši da je seljak:

"Ja jesam seljak i time se ponosim. A tko je ovdje među nama seljačina, to neka prosudi ovaj časni skup."

Je li danas tamo samo jedna seljačina? Čine li većinu u saborskim klupama samo oni pametni? U stilu tate Pankretića, zaključak prepuštam poštovanim čitateljima.

Arhiva 2006

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2005

2004

2003

2002