Ivan Kreutz
NA RUBU EUROPE

O svjetski poznatom maršalu i predsjedniku ex-Jugoslavije aktualno je snimanje filmova

Samobor i Tito

Hoće li Samobor odigrati neku ulogu u filmovima o Josipu Brozu Titu, čija se snimanja ovih dana na veliko najavljuju. Od nekih proskribirani filmski režiser Lordan Zafranović vratio se u Hrvatsku i objavio kako njegova ekipa već radi punom parom na snimanju materijala za dokumentarnu tv-seriju o svjetski poznatom maršalu i predsjedniku ex-Jugoslavije. U verziji od dvanaest epizoda serija je namijenjena regionalnom tržištu bivših jugoslavenskih republika. Nekoliko paketa više komprimiranih varijanti istog sadržaja bit će na izbor svjetskom tržištu. Povratnik Zafranović još ne želi otkriti financijera pothvata. U kuloarima se nagađa da bi to mogao biti žumberačkog gorja list Ninoslav Pavić, čelni čovjek najveće novinsko - izdavačke kuće EPH (Europa Press Holding).

Prema reagiranju filmskog režisera Antuna Vrdoljaka, moglo bi se zaključiti da mu je Zafranović ukrao ideju. Već i prije toga ova dvojica nisu bila u dobrim odnosima. Zafranović optužuje Vrdoljaka da ga je svojom hajkom zbog dokumentarca o Artukoviću zapravo izagnao iz Hrvatske. Ali Tonči ne odustaje. I on najavljuje tv-seriju. Uspije li obojici ekranizacija njihovih priča, bit će ih zanimljivo uspoređivati. Naravno, obzirom na različitosti njihovih svjetonazora. No, tu neće biti jedine mogućnosti uspoređivanja. Navodno se dva filma iste tematike pripremaju u Srbiji. Glumac i režiser Dragan Bjelogrlić pak radi na mjuziklu Josip Broz Superstar. Kažu da je uloga supruge Jovanke ponuđena, naravno, Severini.

U svakom slučaju pripreme su u punom zamahu. Svi skupljaju materijale, intervjuiraju osobe koje mogu nešto zanimljivo svjedočiti o svakako velikoj povijesnoj ličnosti. Traga se za manje poznatim ili sasvim nepoznatim činjenicama, koje bi trebale ocrtati onu običnu, ljudsku stranu Tita. Pritom će voajersku znatiželju najviše intrigirati pikanterije.

Jesu li tragači već bili u Samoboru? Ima li još netko živ koji bi nešto zanimljivog mogao posvjedočiti? Naime, u Samoboru Tito je imao sestru. Nisu bili u dobrim odnosima. Imao je i vinograd. To je bila jedina nekretnina koja je ikad bila na njega uknjižena. Čini mi se da ju je naslijedio Mišo, sin Josipa Broza i Herte Hass. Moguće je da su oboje dolazili u Samobor prije 2. svjetskog rata. Poslije nikako. Naime, jedna moja rođaka prijateljevala je s gospođom Haas. Bio sam tada u dobi Majerovog lika malog Perice iz Dnevnika Očenašeka, kasnije oživljenog u kultnom Bauerovom filmu Tko pjeva, zlo ne misli. Poput malog Perice slušao sam razgovore odraslih. Pričalo se tko je uspio izvući živu glavu, tko je zaglavio. Spominjalo se kako nitko ne zna što je s Hertom. I, gle čuda, jednog dana rođaka je srela prijateljicu Hertu u zagrebačkoj Ilici pred knjižarom Kugli. Bila je ljuta na nju, jer je očito Herta u Zagrebu, a ona je svuda traži. Odgovor je bio iznenađujući. Pokazala je na dvojicu u dugim kožnim kaputima u neposrednoj blizini i rekla kako će za sve najbolje biti da je više ne traže, a onda se brzo udaljila. Kasnije se saznalo da je bila u nekoj vrsti kućnog pritvora. I ljudi koji bi pričali o njoj, kao tada već bivšoj Titovoj supruzi, bili bi ugroženi.

Slučaj je htio da sam se kasnije družio s Novakom iz poznate obitelji Pribičević. Stanovao je s roditeljima u tadašnjoj Kraševoj, danas opet Bauerovoj ulici u Zagrebu. Za mladu ženu koja se jednog dana pojavila kod njih, Novica mi je rekao da je to buduća Titova supruga. Zatim, kad bi opet boravila kod njih, rekao bi mi kako dolazi radi garderobe koju šije kod Žuži Jelinek. Potom da će otići u Švicarsku radi usavršavanja za dužnosti buduće supruge predsjednika Jugoslavije. Naravno, bio sam uvjeren kako dečko ima bujnu maštu i smisao za humor. A jednog sam dana tu crnokosu ženu ugledao u novinama – drug Tito sa suprugom.

Još jedan prilog za dokumentarac. Jednog dana u familiji se pročulo da se teta moje supruge udaje za Titovog mlađeg brata Stjepana. Oboje su već bili u zrelim godinama. Štef je bio izuzetno jednostavan i dragi čovjek. Priženio se supruzi u jednosobni stan na Trešnjevki. Živjeli su skromno od svojih penzija. Naravno da je moja novinarska znatiželja nastojala saznati što više o slavnom bratu. Potvrdio mi je istinitost one priče iz školske čitanke:

- Je, ošamaril ga je gazda. Ne zato kaj je čital, neg kaj je to pri sveči delal. Mogel je štagelj vužgati na kojem smo spali. A kaj je čital? Čital je fundromane. Najdraži mu je bil Grof Monte Kristo.

Uvjeren sam da mu je lik tog neobičnog grofa bio inspirativan, temeljac njegove životne biografije. A ona je bila baš kako kaže kineska poslovica: što je veće drvo, to veću sjenu baca. Nedavno je citirana i u jednoj tv-emisiji, kad je bila riječ o predsjedniku Tuđmanu. Može se citirati i to što je Voltaire rekao o Fridrichu Velikom: SVE GREŠKE ČOVJEKA NESTAJU PRED SLAVOM JUNAKA. Da li je doista tako?

Arhiva 2006

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2005

2004

2003

2002