Ivan Kreutz
NA RUBU EUROPE

Reformatori zdravstva većinu građana smatraju još uvijek dovoljno snažnima za teret reformacije

Samoborski zbogom urologu

Oni koji nisu znali što se dogodilo, opet su prošlog ponedjeljka uzalud čekali Latinicu. Naravno, pitali su se što li je to opet skrivio strašni dečko HTV-a Denis Latin? Nije li mu emisija skinuta, a on opet na ledu? Pogotovo jer je istog dana u Dnevniku objavljeno kako su Programsko vijeće HTV-a i direktor HRT-a Mirko Galić tog prijepodneva žučno raspravljali i o Latinici. Pritom je direktor Galić zapitao vijećnike da li to oni od njega zahtijevaju ostavku.

No, razlog neemitiranja nije bio nimalo skandalozne naravi, mada ne i manje dramatičan što se tiče samog Latina. Kao što je poznato, emisija je najavljena pod naslovom "Zdravstvo". Trebala je biti posvećena najnovijem pokušaju reforme našeg zdravstvenog sustava. Reformatori, sve redom eminentni liječnici, trebali su objasniti kakvi se operativni zahvati predviđaju za izlječenje našeg kronično bolesnog zdravstva. Po najavama sudeći, za svaki sloj pučanstva to bolniji koliko je siromašniji. A prema objektivnim mjerilima, preko osamdeset posto svrstano ih je među siromašne. Razlika je među njima samo u nijansama: više ili manje siromašni. Reformatori pak tu većinu smatraju još uvijek dovoljno snažnom da podnese teret te reformacije. I nakon što je ona već podnijela teret pljačkaške privatizacije.

Naravno, i u ovom slučaju reformacija ima svoju protureformaciju, koja je trebala u nesuđenoj tv-emisiji dobiti riječ. Samo, za razliku od povijesne reformacije, ova naša zdravstvena kao pozicija ima svoju inkviziciju, čije se djelovanje već očitovalo zapjenjenim reagiranjima i na druge televizijske emisije. Dr. Andrija Hebrang već je više puta očitovao svoju sklonost uređivanju TV-emisija kad se radilo o raznim političkim temama. Od tuda opravdana sumnja da je i opet intervenirao sada, kada je na dnevni red bilo stavljeno zdravstvo.

Ali, ovaj puta nesuđena Latinica nije izostala jer je bila nepoćudna onima koji se upinju držati HTV pod kontrolom. Dogodilo se neočekivano. Došlo je do zamjena uloga. Jedan naš poznati liječnik, koji je trebao biti gost Denisa Latina u TV-studiju, baš u predviđeno vrijeme za snimanje postao mu je domaćin u svojoj bolnici.

Za samog Latina dramatično iskustvo. Ali, kao poznata ličnost našeg javnog života, on će sigurno biti pošteđen svih onih tužnih iskustava naših prosječnih građana, kad ih zdravstvene tegobe suoče s našim zdravstvenim sistemom i beskrajnim čekanjima termina specijalističkih pregleda, pretraga, prijema u bolnicu, operacija, odobravanju terapija, lijekova... Ako ih dožive.

Oni koji imaju novaca mogu i mnogo brže i ugodnije privatnim prečacima. Sve kao u onom Bobi-Rudi vicu s bradom. Rudi objašnjava Bobiju kako je uspio povratiti vitku liniju mršaveći pod kontrolom liječnika.

- Dao mi je pilulu od koje sam tjedan dana svake noći sanjao da sam na pustom havajskom otoku na kojem me prekrasne domorotkinje masiraju na sve moguće predivne načine - objasnio je Rudi.

Ponukan tom pričom otišao Bobi istom liječniku. Kad su se idući puta sreli i Bobi je bio vitak, ali užasno iscrpljen, pa se požalio Rudiju.

- Čuj, i ja sam se u snu svake noći našao na pustom otoku. Ali, nije bilo isto kao s tobom. Čim sam se iskrcao, iz grmlja bi izletjeli kopljima naoružani domoroci i cijele bi me noći ganjali. U čemu je kvaka?

- A jesi ti doktoru došao preko socijalnog ili privatno? - odgovori protupitanjem Rudi.

Zvuči li bolje tragedija našeg zdravstvenog sistema ispričana kroz vic? Galgenhumor. I dok tako čekamo krotko kao janjad kojoj će se prava iz zdravstvenog osiguranja sve više ukidati, nama su ovdje u Samoboru već ukinuli specijalističku urološku ambulantu. Na neki način, Samoborci su je sami ukinuli.

- Samobor nam je otkazao – objasnio mi je prim.dr.sc. Branko Ružić, ugledni specijalist urolog u Vinogradskoj bolnici. - I bolje da je tako, kad nam nisu uspjeli osigurati odgovarajuće uvjete rada. Imali smo samo neopremljenu prostoriju. To je isto kao da su otvorili arhitektonski biro bez crtaće daske. A što znači crtaća daska danas, u vrijeme kompjutora?

I što znači urološka ambulanta za Samobor danas, kad svaki treći muškarac poslije pedesete ima tegobe s prostatom? Neki čak kažu da samo svaki treći nema problema. Što pak znači urološka ambulanta u pravodobnom otkrivanju i liječenju raka? Ne budi uroka, ali i naš gradonačelnik Filipec u kritičnim je godinama, barem što se tiče prostate. Bez obzira što sam može u slučaju potrebe potražiti liječničku pomoć prečacem, predlažem mu da iskaže solidarnost sa sugrađanima i bude na čelu akcije za povrat urološke ambulante u Samobor te za njeno opremanje odgovarajućim instrumentima i ultrazvučnim aparatom.

Arhiva 2006

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2005

2004

2003

2002