Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Vrijeme je kad je važno naći se na popisu

Popisom na popis

Kolumnu u prošlom broju smo u jednom dijelu posvetili pripremama za doček kraljice Elizabete II. U tom tjednu se uvelike pripremalo za njezin dolazak, praizvodile su se generalke dočeka u svim institucijama koje je posjetila, po strogom protokolu koji je programiran točno u minuticu i ništa se ne prepušta slučaju. Mnogo je toga rečeno i napisano pa ćemo se samo kratko osvrnuti na taj kraljevski posjet. Kolumnist u Delu, Aleksander Zupanc, pronašao je jednu zanimljivost posjeta, a ta je da je tih dana na popisu najupotrebljavanijih riječi bila upravo riječ - popis. Riječ je, naravno, o popisu ljudi koji su morali nabaviti svečane toalete ili posuditi prave frakove, kojih je, navodno, ponestalo u Ljubljani pa je po taj traženi odjevni predmet trebalo skoknuti i do susjeda, sve da bi se moglo prisustvovati svečanoj večeri s kraljicom. Zanimljivost tog popisa leži u pitanjima: tko je izbrisan s popisa, tko je stavljen na popis naknadno, tko bi morao biti na popisu, a nije uopće uvršten i slična. Popis uvrijeđenih, izbrisanih i razočaranih je bio poveći, posebice onih po političkoj podobnosti ili, bolje rečeno, aktualnosti - da li je na popisu više bivših ili više budućih? Iz medija smo saznali da je i jedan naš domaći, mladić iz Brežica, bio sretnik s popisa, a to je zlatni olimpijac Primož Kozmus. Njegova životna priča je priča o skromnosti, i puno mukotrpnog rada, koja je pozlaćena te on svakako zaslužuje da bude na popisu. Njegov komentar je bio da je zanimljivo i ugodno biti u društvu kraljeva, ali da nikad ne bi zamijenio svoj olimpijski tron onim kraljevskim, jer na olimpijskom je ipak jednostavnije i slobodnije.

Drugi popis koji ovih dana pobuđuje velik interes javnosti, i svi žele znati informacije koje drugi još ne znaju, je popis potencijalnih ministarskih fotelja, odnosno sastav buduće slovenske Vlade. O imenima budućih ministara tek se predviđa, ali još nema formalne objave. Rađanje koalicijskog ugovora je bilo u proteklim tjednima još više obavijeno velom tajne. Usklađivanje je trajalo dugo, jer je predsjednik socijalnih demokrata Borut Pahor inzistirao na tome da je "sadržaj na prvom mjestu". Zanimljivo je da su usklađivanja tekla klasičnim putem, odnosno kuverte sa sadržajem su bile posebno numerirane i naslovljene na predsjednike stranaka, a prenosili su ih za to posebno zaduženi ljudi. Tako su izbjegli curenje informacija u javnost prije nego što su se oni očitovali i uskladili. Zlobnici su i to nazvali trikom za javnost, jer su istraživački novinari trčali po Ljubljani za ljudima sa žutim kuvertama. Prema neslužbenim izvorima, najveći dio koalicijskog ugovora je posvećen socijalnoj politici i umirovljenicima. Posebno poglavlje je o ljudskim pravima i medijima. Zanimljivo je da će se medijsko zakonodavstvo mijenjati samo najširim društvenim konsenzusom. Veliko i bitno poglavlje je o pravosuđu. Uskladiti četiri različita programa i koalicijska partnera je teško, što se najbolje vidi u poglavlju o javnim prihodima, porezima, energetici, gdje sve vrvi od formulacija tipa: "Vlada će brižno proučiti mogućnosti..." ili "Vlada će se truditi...". Liberalni pristup s jedne strane i globalna financijska previranja svakako su dodatno otežala usklađeno stajalište o tim pitanjima. Jedan od aktualnih koalicijskih političara, Matej Lahovnik, je situaciju opisao ovako: "Slovenija plovi prema ledenim santama i može se jedino spasiti ako okrene jedro u pravi smjer, pravovremeno".

Predsjednik Republike Slovenije Türk je imenovao mandatara, Boruta Pahora, koalicijski ugovor je usklađen, na redu je kadrovksa križaljka i potvrda u paralamentu.

Ovo je razdoblje kada su svi ipak malo zabrinuti kako će se podijeliti ministarska mjesta i mjesta državnih tajnika. Nedavno smo imali važan sastanak povezan s projektom gradnje hidrocentrala na Savi. Projekt se tiče svih triju posavskih općina - Krškog, Sevnice i Brežica. Veliki projekt poput navedenog, a i svi ostali državni projekti, poput odlagališta radioaktivnog otpada, logističkih centara i vojnih baza, odvijaju se istovremeno, a posljedice su bitne i za ljude i okoliš. Lokalna zajednica svakako se trudi da te projekte, koje joj nameće država, ostvari uz što manji rez u okolišu i životima ljudi. Zahtjevi su, dakako, puno veći no što to investitor želi, pa su uvijek u raskoraku. Jedan od voditelja projekta je uspješno iskoristio ovo "međuvrijeme" i natjerao sva ministarstva, pa čak i državne tajnike, da dođu Posavje, da saslušaju i uzmu na znanje naše želje i zahtjeve.

"Takve jeseni više neće biti ili je neće biti bar četiri godine", riječi su tog mudrog koordinatora, jer točna je činjenica da svi ti objekti neće biti samo za sljedeće 4 godine, nego i za 44, i više, dok će neki pokazati svoje pravo lice tek za 444 godine.

Arhiva 2008

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2007

2006

2005

2004

2003

2002