Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Slovenci se spremaju za dogradnju nuklearke

Radioaktivne teme i dileme

Energetske teme ili teme koje su vezane uz nuklearnu elektranu Krško su iz novinarskog pogleda ili pak dnevno-političkog vrlo "zahvalne", jer su uvijek (radio)aktivne. Naša namjera nije da ubacimo u politički prostor još jednu fiziju ili fuziju nuklearnih elemenata, nego da vam predstavimo aktualna događanja na tom području u ovim našim prostorima. Osim vječnih tema tipa slovensko-hrvatskih odnosa, pitanja udjela vlasništva, duga ili neplaćene i neisporučene električne energije, otvoreno je i značajno pitanje nuklearnog otpada. Broj bačava nisko i srednje radioaktivnog otpada, koje sada leže u dvorištu nuklearke, odnosno u privremenom odlagalištu, svakim se danom povećava. Godine 2013. će to privremeno odlagalište biti puno i ako odlagalište trajno ne bude izgrađeno, teoretski bi nuklaraka tada morala stati. Zakonska obaveza Slovenije je da do tada izgradi odlagalište nisko i srednje radioaktivnog otpada, odnosno riješi to teško pitanje. Država je sa svim svojim institucijama vrlo odlučno zadnjih godina pristupila traženju lokacije i svim metodama rješava to pitanje. Naravno da je kriterij "društvene sprejemljivosti" presudan – u tome se svi stručnjaci i kritičari slažu. Većina građana se ponaša "nimbyjevski", odnosno svjesni su da je potrebno riješiti to pitanje, ali "ne u mom dvorištu". Općine Krško i Brežice su u proteklom razdoblju ostvarile neke svoje strategije u pristupu tom pitanju, djelomično uzrokovano političkim aspektima i djelomično financijskim motivima. Financijska naknada je općinama već isplaćena, ukoliko su dozvolile da se izvrše geološka istraživanja terena.

Prošlog su tjedna u Krškom na različitim razinama, od općinskog vijeća do javnih tribina, tekle široke javne raspave o tom pitanju. Općinsko vijeće Krškog je na sjednici u ponedjeljak, 21. siječnja, moralo dati zeleno svjetlo jednoj od predlaganih varijanti. Sve to još uvijek ne znači da je lokacija potvrđena, ali ipak je daljnji korak na putu izgradnje odlagališta. Građani koji žive u neposrednoj blizini nuklearke i potencijalne buduće lokacije su svakako zabrinuti, ali i realni, jer smatraju da već sama blizina nuklearke degradira njihov životni prostor, a izgradnjom još jednog objekta visokog rizika njihov životni prostor će biti uništen. Vlada je Općini Krško ponudila na potpisivanje šest protokola kojima se obvezuje, ukoliko dobije od općinskog vijeća zeleno svjetlo, uložiti u Krško do 2013. godine 25 milijuna eura kroz razvojne inicijative. Projekti su i konkretizirani: gradnja optičke mreže, cesta, kanalizacije, mosta preko Save, gospodarske zone, sportske dvorane, obnova grada Leskovca... Rasprava na općinskom vijeću je trajala četiri sata nizanjem argumenata "za" i "protiv". To nije pobjeda općine niti žitelja toga kraja, smatraju neki, jer je to ipak prevelika žrtva na oltaru proizvodnje električne energije. Čuli su se i prijedlozi da se provede referendum kojim će građani reći svoje mišljenje.

Pitanje koje se nameće je trajna renta, koja svakako nije kompenzacija za degradaciju, ali je do sada bila dijeljena na osnovi općinskih granica pa će Vlada o toj uredbi raspravljati i, navodno, promijeniti metodologiju pa će rentu podijeliti na osnovi koncentričnih krugova, neovisno o granicama. Renta sigurno neće doći s ove strane grane, ali možemo čuti i glasna razmišljanja da bi Hrvatska s jedne strane trebala preuzeti odgovornost za dio otpada i rješavanje tog pitanja i, s druge strane, izraziti svoje mišljenje, a možda se i uključiti u gradnju drugog bloka nuklearne elektrane o kojem se "šuška".

Činjenica je da je otpad tu, pred našim vratima, da energiju trebamo i nemilice trošimo te da to pitanje treba riješiti. U svakom drugom prostoru vjerojatno bi smještanje nuklearanog objekta bila znanstvena fanatastika pa sva razmišljanja ostaju u Krškom, koji će očito ostati zapisan u povijesti kao nuklearni grad.

Arhiva 2008

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2007

2006

2005

2004

2003

2002