Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Slovenski filozof za čije se tribine uvijek traži "karta više"

Slavoj Žižek u žiži interesa

Titulu "Slovenac za kojeg se traži karta više" i čije je predavanje nazvano "kulturni spektakl Zagreba", može pripasti jedino i samo Slavoju Žižeku, filozofu i psihoanalitičaru svjetske slave. Popularna retorika, drugačiji način pristupanju i promišljanju svih problema današnjice, slikovite sinergijske usporedbe filozofije i politike s popularnim elementima filma, književnosti ili glazbe, čine njegov "nastup" nesvakidašnjim.

Profesor doktor Slavoj Žižek je popularniji diljem svijeta nego u Sloveniji, gdje još uvijek ima status svojevrsnog "disidenta mišljenja" ili naprosto "drugačnosti". O njemu se snimaju filmovi, napisano je desetak knjiga, jedan je od rijetkih živućih filozofa kojem je posvećena digitalna revija International Journal of Zizek Studies, ima svojih nekoliko profila na Facebooku, u Buenos Airesu je po njemu nazvana diskoteka... Definitivno je moderan filozof svjetskog ugleda i formata. Autor je brojnih knjiga, koje piše na engleskom jeziku i odmah se prevode na sve svjetske jezike (posljednja nosi naziv Nasilje), objavljuje kolumne u The New York Timesu, Guardianu, Die Zeitu, Le Mondeu... Urednik je četiri književne zbirke: Short Circuits kod MIT Press, Insurrections na Columbia University Press, SIC kod Duke University Press i Wo es war kod Verso Books.

U jednom od intervjua na pitanje ima li slobode medija, odgovorio je primjerima vlastite kože - kada je organizirao kolokvij o Lenjinu 2001. godine, "zamrznut" je pet godina u svim njemačkim medijima, unatoč svim nastojanjima nije mogao objaviti niti odgovor na napade na njega, unatoč činjenici da se prije toga njegovo ime tjedno pojavljivalo u svim novinama. Problematična je bila tema i stav - Lenjin u usporedbi s jedanaestim rujnom.

Živi i radi u svjetskim metropolama, a privatno se kreće između Slovenije i Buenos Airesa, odakle mu je puno mlađa supruga. Jedno njegovo predavanje u New Yorku, koje je privuklo 1200 ljudi, a još ih je 400 ostalo pred vratima dvorane, kaže, pamti se po tome što je filozofija privukla policiju na ulice.

U svojim obraćanjima javnosti ističe da je zahvalan bivšem režimu, jer je od njega napravio to što je danas. Naime, nije mogao dobiti posao na fakultetu i kao nemarksist se mogao zaposliti jedino na Institutu za sociologiju, što mu je omogućilo razvoj i putovanja. Da je 1973. dobio posao na fakultetu, danas bi, kaže, bio "bedasti, ostarjeli profesor u Ljubljani". Ako se poslužimo Žižekovom retorikom, Hegel to naziva "zvijačnost uma".

Vrlo često provokativan, vrlo izazovan, za njega nema tabu tema - raspravlja o kapitalizmu, Židovima, Staljinu, Hugu Chavezu, globalizaciji, slobodi medija, revoluciji i čini se kao da su mu sve teme podjednako drage i pristupačne. Već smo spomenuli njegov popularni način retorike pa ćemo navesti dva primjera iz zadnjeg većeg intervjua koji je objavljen u Subotnoj prilogi u prosincu 2007. Na pitanje kako opisuje slovenski jezik i kulturu po svijetu, odgovorio je da svakome pojasni ljepotu slovenskog jezika i njegove sakrivene mudrosti te da to vrlo lako može i pokazati na primjeru osmjeha Mona Lise. Živimo na križanju kultura pa si ružne riječi posuđujemo od susjeda; tako "mona" na govornom talijanskom znači ženski spolni organ, "lisa" se izgovara liza i asocira na glagol lizati, pa je sve skupa vrlo lako objašnjivo od kuda znameniti smiješak. Ovakva deskripcija i usporedba bogatstva i mudrosti jezika je u medijima izazavala brojne reakcije, posebice ženske populacije.

Na pitanje kako vidi politiku Janeza Janše, odgovorio je da ga Janša podsjeća na slavni western Butch Cassidy i Sundance Kid, u kojem je Butch opsjednut šerifom Leforsom, koji ga proganja i nosi veliki bijeli šešir, a tako i Janša traži sile kontinuiteta koje preuzimaju medije, a ne vidi puno moćnije ekonomske sile, pa smatra da će mu se dogoditi kao i filmu, da neće uvidjeti gdje je bit problema i rješenje situacije.

O filozofu takve misaone širine i dimenzija teško je napisati kolumnu, no, s njegovim stavovima o ekologiji, svjetskim antagonizmima ili patologoiji 21. stoljeća sigurno ćemo se još susresti.

Arhiva 2008

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2007

2006

2005

2004

2003

2002