Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

U neposrednoj blizini granice kreće izgradnja velikih i potencijalno opasnih objekata

Hvatanje koraka ili propast?

Pitam se da li započeti kolumnu u stilu sintagme "nuklearni odpad naš svagdašnji" ili "Vlada naša svagdašnja u Posavju" ili pak "tricij naš svagdašnji". Sve što odaberemo je tu u našoj neposrednoj blizini i vrlo je izgledno da će utjecati na život i njegovu kvalitetu u ovim prostorima te da će se "nuklearni echo" prenositi zrakom, vodom i vjetrom i da ga ne zaustavljaju nikakve granice, a najmanje one državne.

U samo dva dana proteklog tjedna je slovenska Vlada obišla Posavje, koje sačinjavaju četiri općine: Sevnica, Krško, Brežice i nova općina Kostanjevica na Krki. Vlada, odnosno njene službe, su pripremile šezdeset različitih događanja. Ministri su se razletjeli po sudovima, centrima za socijalni rad, zdravstvenim domovima, galerijama, općinama pa čak centrima za prevenciju ovisnosti. Moja kolegica Irena Majce za Radio Slovenija je u svom podužem i britkom komentaru posjeta zapisala: "...Posjeta je u izobilju od šezdesetak događanja bila kao bljesak, kao da bi vjetar puhao Posavjem ili kao da bi ministre poslali u energetsko - poljoprivredne krajeve, prije svega na fototermine".

Žitelji pojedinih krajeva, posebice oni iz neposredne blizine nuklearne elektrane i potencijalne lokacije odlagališta otpada su bili nezadovoljni, jer su tražili poseban susret s predsjednikom Vlade koji se nije dogodio. Paradoks je da upravo ovih dana teče javna rasprava za lokaciju odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada u Krškom. Uz sve to, sve su češće i čvršće rečenice o tome da država razmišlja vrlo ozbiljno o drugom bloku nuklearke, što svakako mijenja odnose i življenje na ovim posavskim prostorima. Nakon što su prvi ljudi Vlade i NEK-a prošli zahtjevnu sigurnosnu proceduru i biometrijsku napravu, vjerojatno je da su razgovori tekli upravo o tom pitanju.

Premijer Janša i direktor Rožman između redova su dali do znanja da je potrebno riješiti problem energetske ovisnosti Slovenije. Zanimljive su bile izjave ministra Vizjaka da je Vlada ozbiljno pristupila rješavanju pitanja individualnih renti i renti za degradaciju prostora u krugu od 1,5 kilometra. Riječi i obećanja moraju još poprimiti pravni i zakonski oblik te formu.

Delegacija Općine Brežice, u kojoj smo imali prigode sudjelovati, obišla je slično odlagalište u Francuskoj, koje se nalazi na udaljenosti dvjestotinjak kilometra od Pariza, u neposrednoj blizini pokrajine Champagne. Odlaglište koje smo posjetili ima kapacitet 50 puta veći nego je planirano u Sloveniji. Geologija terena na kojem je postavljeno je ilovača i vrsta odlagališta je površinska, tako da se ti parametri također u potpunosti razlikuju od situacije u Posavju. U susretu s gradonačelnikom čuli smo koje sve beneficije to područje i stanovnici imaju te kako je (su)živjeti s odlagalištem u kraju koji je izrazito poljoprivredno orijentiran i naseljen sa samo 11 žitelja na kilometar kvadratni.

Točka na i ili "mašna na paketu 60 slika u dva dana" bila je izjava na kraju posjete da Posavje smanjuje razvojni zaostatak za slovenskim prosjekom i da će ga u kratkom vremenu uhvatiti. Činjenica da je Posavje kao regija tek na 9. mjestu od njih 12 govori više od lijepih slika naših svagdašnjih.

Hoće li se u Posavju razvojni zaostatak hvatati nuklearnim, energetskim i vojnim projektima ostaje da se vidi. Ali, činjenica je da će se na vrlo malo prostora graditi ili modernizirati veliki infrastrukturni i ekološki vrlo utjecajni objekti poput hidrocentrala, vojnih baza i odlagališta.

Hoćemo li biti više termalni, poljoprivredni ili energetski bazen, hoće li jabuke iz Vrbine imati oznaku "svijetle u mraku", tek ćemo vidjeti.

Arhiva 2008

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2007

2006

2005

2004

2003

2002