Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Socijalni demokrati Boruta Pahora tijesno su pobijedili stranku Janeza Janše

Utrka dvojca rodila "trojčeka"

Nakon svake tekme prebrojavaju se pobjednici i gubitnici. Tako su i izbori svojevrsna utrka, utrka za/sa glasovima, utrka uvjeravanja tko je bolji i uspješnji. Dežela je u nedjelju, 21. rujna, bila sva u iščekivanju rezultata i prebrojavanju glasova, nakon jednomjesečne utrke u kojoj su bila dozvoljena sva oruđa - od hladnih, toplih, štoviše, čak i vrućih. Izaći na birališta odlučilo je 59,1% državljana, nešto više od polovice, odnosno njih 840743. Participacija je u skladu s trendom izlaženja na izbore u susjednim zemljama.

Postizborna groznica nedjeljne večeri nastavlja se i u tjednu nakon, sve dok republička izborna komisija ne objavi službene rezultate. Rezultati glasova dijaspore, kojih ima oko 45000, bit će, prema svemu sudeći, završni izborni čimbenik u rasporedu vrućih stolica u parlamentu.

Prema privremenim rezultatima parlamentarnih izbora, Socijalni demokrati Boruta Pahora tijesno su pobijedili Slovensku demokratsku stranku Janeza Janše. U novom sazivu parlamenta zastupnike će imati još pet stranaka. Pahor je najavio kako će u slučaju da dobije mandat za sastav nove Vlade ići u koaliciju s još dvije stranke lijevog centra, odnosno stvorit će "lijevi trojček". Dodao je da bi, bude li potrebno, možda koalirao i s Demokratskom strankom umirovljenika (DESUS), ako ona za to ne bude zahtijevala preveliku cijenu, što je već njihov predsjednik i najavio.

Eto, izborna vaga nagnula se u lijevo, nagnula se k promjenama, jer je očito izborno tijelo odlučilo da je vrijeme za promjene. Ankete su već najavljivale slične rezultate, no neki su ipak iznenađeni neugodno, pogotovo stranke poput Nove Slovenije i Lipe, koje nemaju u ovom sazivu ni jednog predstavnika. Stranka Zares, koja je osnovana prije godinu dana, je pak postigla izvanredno dobar rezultat s 9 zastupnika. Populacija umirovljenika pokazala je da još nije za mirovinu, jer su četvrta stranka po broju glasova i mjesta. Govori li nam to da imamo previše aktivne umirovljenike ili pak preveliku populaciju nezadovoljnu svojim satusom?

Ženska kvota na izbornim listama nije pomogla da se uvrsti veći broj žena. Brojka od deset žena u parlamentu govori da će "ženskog glasa" biti malo (vjerujemo konstruktivnog).

Većina analitičara govori da je glas za SD bio glas za promjene, odnosno glas da je potrebno promijeniti način vladanja državom. O tome su zadnjih dana govorili poznatiji i viđeniji Slovenci poput Milana Kučana i Zorana Jankovića.

Pobjeda je tek početak (jedan od slogana) - početak dogovaranja sastavljanja Vlade i resora, što je svakako težak i mukotrpan posao. A mi, obični državljani, ćemo se malo u tom interregnumu malo strpjeti, kao što će to i neki projekti u našoj regiji.

Regija Posavje je prema sadašnjim rezultatima dobila samo dva zastupnika: Andreja Vizjaka iz Brežica i Franca Bogoviča, župana Krškog. Političari su to od formata i s iskustvom, pa će im biti lakše obnašati dužnosti, makar i u opoziciji, a nadajmo se na dobrobit kraja iz kojeg dolaze.

J.W. Goethe je na pitanje koja je Vlada najbolja odgovorio: ona koja nas nauči da sami vladamo.

Što će uspjeti novoj slovenskoj Vladi vidjet ćemo za četiri godine.

Arhiva 2008

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2007

2006

2005

2004

2003

2002