Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

"Komunikacijski prasak" ovaj put je prošao bez većih posljedica

Nuklearka na medijski pogon

Atomi, elektroni i neutroni Nuklearne elektrane Krško bili su uzrok "komunikacijskom prasku", srećom bez većih posljedica, diljem Europe. Srijeda, 4. lipanj, svakako će ostati zabilježen kao dan curenja ventila, ali i informacija. Mnogima se dogodilo da su ih nazivali rođaci i prijatelji rasuti diljem Europe, ne bi li priupitali da li su u redu i što se događa u Krškom. Javnost u Sloveniji, a posebice javnost u neposrednoj okolini, je saznala tek prve informacije na vijestima Radio Slovenije u 19 sati, dok su drugi mediji još šutjeli. Informacije koje su se brzo širile bile su razlog za strah i bojazan da se doista događa nešto opasno.

Direktor NE Krško Stane Rožman i direktor Uprave za jedersku varnost Andrej Stritar su u četvrtak imali vrlo tešku zadaću - da široj javnosti pojasne što i kako se zapravo dogodio incident. Prema njihovim navodima, voda u primarnoj ovojnici ventila je počela oticati u količini većoj od tehnički dozvoljene i propisane. Nov i jedinstven propis je na snazi u EU o načinu obavješćivanja Međunarodne agencije za atomsku energiju pa su djelatnici Uprave o događaju obavijestili na formularu koji je jedinstven ako je riječ o vježbi ili ako je riječ o incidentu. Obaviještene su kolege u svim agencijama susjednih zemalja. Informacija se poput munje širila dalje komunikacijskim kanalima i protokolima, koji su očito brži nego prijenos energije. Prema ljestvici događanja i međunarodnim standardima, gdje su događaji razvrstani na ljestvici od 0 do 4, na ovaj događaj se može staviti oznaku 0. Zbog zaustavljanja i oticanja vode nije bilo potrebe za posebnim sigurnosnim mjerama, za evakuacijom zaposlenih ili stanovništva.

Krška civilna zaštita je obavijestila javnost da prema napravama za mjerenje stupnja radioaktivnosti unutar NEK, s kojom su direktno povezani, nije bilo nikakvih značajnih odstupanja.

Opisali smo događaj pa se sad vratimo činjenicama. Gdje vidimo problem? Prvo: o tako značajnim događajima se obavještava na obrascu koji je identičan ako se radi o vježbi ili o stvarnom događaju. Poznajemo neke formulare koji su "najmanje" druge boje, ali ne i potpunosti isti. Što bi se dogdilo da se je radilo o događaju 3. stupnja opasnosti, a da netko opet slučajno ne precrta naziv vježba? Naša sigurnost, dakle, ovisi o pravilno ispunjenom obrascu, odnosno o tome jesmo li pravilno pročitali uputstva za njegovo ispunjavanje. Nameće se pitanje: jesmo li kredibilni ili ne?

Drugo: doista je bilo premalo informacija, jer kad u stranim medijima saznajete vrlo bitne informacije koje se odnose na događaje tu na domaćem pragu, činjenica je da se javlja sumnja da je nešto vrlo, vrlo ozbiljno. Zabrinutost susjednih zemalja zato ne čudi. Prema riječima Irene Majce s Radija Slovenija desio se "nuklearni komunikacijski ventil". Nadajmo se samo da taj komunikacijski ventil nema veze s dnevno-političkim, jer u slučaju većeg incidenta ne bi se problem zaustavio na Bregani, Bobovici ili Bizeljskom, odnosno o crnim scenarijima ne želimo ni razmišljati.

U Briselu su pozitvno ocijenili postupanje Slovenije, samo jedan dan prekasno. Zanimljiva je činjenica da se sličan incident dogodio prošli tjedan u jednoj finskoj elektrani, a o njemu ne znamo ništa.

Ovaj opisani incident će zasigurno biti školski primjer za sve koji nisu na strani nuklearnog lobija, koji trenutno u Hrvatskoj sve glasnije razmišlja o gradnji nuklarke, dok se u Sloveniji, osim drugog bloka o kojem se "šuška", rješava problem gradnje odlagališta nisko i srednje radioaktivnog odpada.

Dakle, slijedi nam još puno pitanja i odgovora čiji nukleus ćemo tek saznati, odnosno vidjeti u kojem će energetskom smjeru krenuti naše države. Nadamo se samo da će "nuklearnih komunikacijskih ventila" biti što manje.

Arhiva 2008

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2007

2006

2005

2004

2003

2002