Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Predizborno vrijeme u Sloveniji

Hrvatska kao tema

Zakoni, deklaracije, propisi i dogovori su tema ovotjednog javljanja iz "dežele". Nećemo početi odmah s teškim političkim temama. Osvrnut ćemo se na dokument koji je potpisalo mnogo "kulturnjaka", a radi se Deklaraciji umjetničkih festivala.

Europska udruga festivala, kojom predsjedava direktor Ljubljanskog festivala Darko Brlek, prije nekog je vremena poslala tekst spomenute deklaracije diljem Europe, a početkom godine ona je i svečano potpisana u Ljubljani. Inicijativa je pripremana duže vrijeme, a deklaracija je prigodno potpisana u godini kada je cilj razviti međukulturni dijalog.

Potpisnici deklaracije su se obvezali da će u svojem radu težiti intenzivnoj suradnji, harmoniji i poštovanju različitih kultura te poštivanju kulturne raznolikosti. Klemen Ramovš, direktor festivala Seviqc Brežice, smatra da je "tom deklaracijom Europa kao kulturni entitet napravila nov iskorak u usporedbi s drugim dijelovima svijeta". Festivali su zasnovani kao pluralni i otvoreni događaji u kojima sudjeluje puno ljudi, motiviraju koncept suradnje i promoviraju osjećaj pripadnosti. Festivali također omogućuju umjetnicima iz cijelog svijeta da povećaju i razviju svoja umjetnička iskustva, čime počinje proces međusobne razmjene umjetničke odličnosti između različitih država. Festivali su jedinstven izričaj lokalnih zajednica i imaju veliku ulogu u kontekstu obrazovanja. Posebno veseli vidjeti da su prvi među potpisnicima Ivo Josipović, u ime Zagrebačkog glazbenog biennala, i Ivica Prlender, u ime Dubrovačkih ljetnih igara. Sve to, dakako, govori o umjetničkoj vrijednosti tih festivala i njihova pripadanja širem europskom kulturnom krugu.

Deklaracija i kultura će svakako biti snaga i energija koja ne poznaje granice, dok će naše granice, one političke, i dalje biti vruć kamen u mozaiku dobrosusjedskih odnosa. Veliki i masni naslovi, sporovi i problemi na Dragonji, kod Mure, oko ZERP-a, su uvijek dobrodošli i zgodno sredstvo, jer imamo "veliki problem". Prošlog tjedna je premijer Janša pozvao predsjednike svih parlamentarnih stranaka na susret kojemu je glavna tema bila odnosi s Hrvatskom. Nakon duže rasprave iza zatvorenih vrata čuli smo izjavu: "S velikim optimizmom možemo računati da kod svih ključnih parlamentarnih stranaka neće dolaziti do iskorištavanja te teme (Hrvatske) u predizbornom času". Stanovišta nisu jedinstvena, ali su nakon izvještaja o radu komisije, koju su lani imenovale obje vlade, čelnici stranaka svakako bolje informirani.

Istovremeno se na internetu pojavio faksimil dokumenta, bez potpisa i datuma, koji bi trebao dokazivati "koliko teritorija i zemlje je slovenska politika sama nudila Hrvatskoj".

Tako da mislim da je utopija da "tema Hrvatska", koja je uvijek izvrsna za skupljanje biračkih glasova, neće biti iskorištavana. Parlamentarni izbori su u krajem godine pa će biti još puno zanimljivih tema, izjava i problema, a malo govora o suradnji, harmoniji i poštovanju.

Treći današnji osvrt odnosi se na izglasan zakon o ukidanju cestarine i uvođenju sistema vinjeta, koji su mnogi ocijenili prvim u nizu predizbornih iskoraka Vlade. Naime, ako sada krenete u Ljubljanu i vratite se, morat ćete platiti oko 50 kuna cestarine, dok će vas vinjeta za cijelu godinu koštati 370 kuna. Računica je pomalo čudna, ako znamo da je to isto koliko i jedan odlazak u Split. Nije potrebno biti ekonomist da se izračunaju financijski učinci ove uredbe. Hoće li doista tranzitni promet biti žrtva ili će cijena nakon izbora naglo skočiti? Kazne za vožnju bez vinjete na auto-cesti su enormno visoke. Ljudi prije zaposleni na naplati, kojih je mnogo, sada će biti kontrolori na cestama.

Hoće li se i oni obvezati da u svojem radu teže "intenzivnoj suradnji, harmoniji, poštivanju različitih kultura i poštivanju kulturne raznolikosti", teško je predvidjeti.

Arhiva 2008

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2007

2006

2005

2004

2003

2002