Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Kad ljubomora nadomjesti ljubav

Mitski boj miševa i žaba

Čitajući rezultate istraživanja objavljenog u dnevnim novinama, koje je provedeno u naše dvije države na uzorku od 700 ispitanika, a provela ga je ovlaštena agencija pa nam stoga valja vjerovati u stručnost i vjerodostojnost podataka, shvatili smo i opet da je javno mnijenje zanimljiva priča ili, kako bi rekli Slovenci, "posebna zgodba". Očito je da ćemo još puno kolumna morati napisati, da će još puno dobrih nota i gostovanja odsvirati Zagrebačka i Ljubljanska filharmonija, da će proteći još kubici vode Savom, pa da će možda slika biti drugačija.

Kada se odnos između dvije države, odnosno problem, bazira na paradigmi ljubomore, to neumoljivo podsjeća na razlog za raspad braka dvoje nezrelih dvadestogodišnjaka koji su stupili u instituciju nespremni. Istraživanje je, naime, pokazalo da se problem između dvije države bazira na ljubomori. Očito je načelni stav grupe stvoren na sliku i priliku promišljanja pojedinaca. Analiza je pokazala da ne osjećamo animozitet generalno jedni prema drugima, ali se niti ne ljubimo. Generalno nismo, prema mišljenju ispitanika, dobronamjerni jedni prema drugima, ali nema ni animoziteta. Najzanimljiviji su razlozi paradigme ljubomore – Slovenci su, prema mišljenju Hrvata, ljubomorni zbog mora i turizma, a s druge strane je to zbog članstva u EU i boljeg standarda.

Tako se saga, kako ju je lijepo okarakterizirao Inoslav Bešker, o mitskom boju miševa i žaba nastavlja i vjerojatno će se nastaviti i dalje, kao dio svakodnevnog folklora.

Jedan od razloga ljubomore Hrvata je, prema mišljenju u deželi, standard. Možda će se stupanj ljubomore smanjiti kad se, nažalost, pročita da je inflacija u Sloveniji u prva tri mjeseca ove godine u galopu dostigla magičnu brojku od 6,9 postotaka, što je najviše od 2002. godine. Upozorili su iz Gospodarske komore "da je inflacija presentljivo visoka" te da pokazuje znakove rastuće nesigurnosti i smanjivanja ekonomske stabilnosti. U predizbornoj godini, uz nezadovoljstvo brojnih sindikata, to je svakako jedno od najbitnijih pitanja. Analitičari predviđaju da je pred Slovenijom ekonomski rebus godine od čijeg rješavanja ovisi kako ćemo živjeti, ne u mjesecima nego i u godinama koje dolaze.

Istovremeno je 957 213 državljana, koji smo "zavezanci" za plaćanje poreza, primilo poštom svoje porezne prijave, odnosno rješenja. Država je primjenom novih zakona promijenila porezne razrede, izjednačila onaj dio populacije koji ima prosječna primanja i još smanjila olakšice, tako da će prosječno puno više poreznih obveznika dobiti puno manje povrata poreza. Toliko o medu i mlijeku koji teku u deželi.

Istovremeno su dnevnik Finance i revija Manager objavili "listu stotinu najbogatijih Slovenca". Revija je doslovno razgrabljena na kioscima, a stranice na internetu su bilježile rekordne posjete. Vjerojatno su razlozi tolikog zanimanja bili različiti.

Najbogatiji Slovenac je Mirko Tuš, vlasnik poslovne grupacije Tuš, koja u svom sastavu ima trgovine, kinodvorane, benzinske, mobilnu mrežu i zapošljava 4000 ljudi. Osnova njegova imperija je trgovina kojom se bavi od 1989. godine, a "težak" je 550 milijuna eura.

Zanimljivo je da je dosta nepoznatih imena među prvih deset. Za neke se spekulira da su samo fiktivni nosioci kapitala, a pravi vlasnici su ipak neke druge osobe.

Budisti su već davno shvatili da su tri najveća neprijatelja čovjeka neznanje, nemoć i mržnja, pa ćemo to valjda shvatiti na vrijeme i mi.

Arhiva 2008

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2007

2006

2005

2004

2003

2002