10.09.2005.

Tomislav Masten, zamjenik gradonačelnika Grada Samobora

Do kraja godine naći ćemo rješenje za Šmidhen

Tomislav Masten, zamjenik gradonačelnika Grada Samobora

Vrijeme uhodavanja samoborske vlasti pomalo prolazi, a svakodnevne gužve u hodnicima Poglavarstva svjedoče i o zadnjem “preslagivanju” i uređivanju radnih prostora izvršne vlasti. Neophodan je to preduvjet za normalan rad, jer su, primjerice, do sada dva zamjenika gradonačelnika dijelila istu sobu, a razgovori sa strankama odvijali su se “na smjenu” ili “s nogu”.

S Tomislavom Mastenom, zamjenikom gradonačelnika zaduženim za komunalnu i srodnu problematiku, razgovarali smo u njegovoj sobi, koja se, baš kao i ostale, još uvijek privodi svrsi.

Prošlo je nešto manje od 3 mjeseca rada novog Poglavarstva. Jeste li kao zamjenik gradonačelnika, ali i kao predsjednik HDZ-a, jednog od koalicijskih partnera, zadovoljni dosadašnjim radom? Funkcionira li koalicija u skladu s vašim očekivanjima?

Zadovoljan sam radom Poglavarstva i to je zasad bolje od mojih očekivanja. Osobno, a znam iz iskustva proteklih četiri godine i iz rada bivše koalicije, ne mogu sadašnji rad ni usporediti s onim prošlim. Doduše, teško je za ovo kratko vrijeme našeg rada govoriti o cijelom mandatu i davati neke ocjene, ali suradnja s gradonačelnikom i zamjenicom je jako dobra. Najvažnija promjena u načinu rada novog Poglavarstva je ta što se zaista bavimo problemima građana i Grada Samobora, a nakon još nekih organizacijskih promjena koje će se ubrzo dogoditi u gradskim poduzećima i gradskoj upravi mislim da će građani imati još bolji uvid u poboljšanja u svakodnevnom životu grada. Što se koalicije tiče, mislim da je ona zaista bila pravi pogodak i da smo na dobrom putu, jer se radi zbilja dobro i puno.

Komunalno poduzeće Komunalac neizbježna je tema i u središtu je svih razgovora o komunalnoj problematici. Nije tajna da njegovim radom niste bili naročito zadovoljni.

Tako je. Tu pripremamo neke promjene. Zna se i to da poslovanje Komunalca obuhvaća jako širok spektar djelovanja; od održavanja javnih WC-a, groblja, brojnih javnih radova, održavanja javnih površina i tako dalje, sve do naplate parkiranja. S gotovo nijednim od tih segmenata poslovanja nismo u potpunosti zadovoljni, jer smatramo da Samobor kao grad zaslužuje višu razinu komunalne usluge u odnosu na servis koji ima i na proračun s kojim raspolaže. U skladu s time obavljeno je nekoliko razgovora s upravom Komunalca i ide se prema reorganizaciji tog poduzeća. Najprije će se obaviti kadrovske promjene - izbor novog direktora i uprave koja će moći odraditi vrlo jasno postavljene zadatke. Dakle, Komunalac će u vrlo kratkom razdoblju "proraditi" i u onim segmentima koji sada "štekaju", a planira se i njegov daljnji razvoj, kojeg zadnjih nekoliko godina nije bilo. Očekuje se preseljenje na novu lokaciju, a nova uprava trebala bi napraviti i reorganizaciju unutar samog poduzeća - neke radne jedinice će se spojiti, a očekuje se i bolje upravljanje imovinom tog poduzeća. Primjerice, ostao sam iznenađen činjenicom da je naš Stari grad još uvijek u društvenom vlasništvu, a da je korisnik objekta Komunalac. U svakom slučaju, rad Komunalca treba podići na jednu višu razinu.

Hoće li i može li Grad uspostaviti novi sustav gospodarenja otpadom? Može li se potaći recikliranje umjesto zatrpavanja ogromnim količinama smeća i tako utjecati na cijenu zbrinjavanja otpada?

Svakako. Prvi korak će biti reorganizacija i drukčiji način obračuna plaćanja odvoza smeća. Stav ove gradske uprave je da naplatu treba organizirati prema količini otpada koja se odlaže. Pokrenut će se i široka akcija među građanima, a njezin cilj je selektiranje otpada. Ne treba se zavaravati, očekuju nas veliki problemi s otpadom, jer samo sanacija Trebeža košta otprilike nekih 50 milijuna kuna. Sam Komunalac ima snage selektirati dio tog otpada, a dio sredstava stići će i iz Fonda za zaštitu okoliša. Itekako nam je bitno da se količina otpada smanji, a da oni koji ga najviše stvaraju najviše i plate njegovo zbrinjavanje, s time da građanima treba omogućiti da svoj otpad kvalitetno i s brigom odlažu.

Nije li jedno reciklažno dvorište, ono kraj Sajmišta, premalo za Samobor?

Da, ali zaboravili ste da će do kraja godine, što je projekt pri završetku, svaki mjesni odbor imati svoj "zeleni otok", gdje će građani moći svoj otpad selektirano odlagati. Problem je taj što premalo ljudi koristi te "zelene otoke". Kada će se ljudima smeće naplaćivati prema količini koju odlažu u svoje kante, tada će i oni početi razmišljati što im se više isplati. Primjerice, većina ugostitelja u Samoboru ne odvaja upotrijebljenu bespovratnu ambalažu nego ju baca u smeće, jer im je sada svejedno, sve dok plaćaju po obračunatom kvadratnom metru prostora, a ne po količini otpada koju odlažu. To će se promijeniti.

Do kuda se stiglo u rješavanju problema Šmidhena? To je bilo jedno od "jačih" predizbornih obećanja...

Kroz pregled cjelokupne dokumentacije u vezi Šmidhena detektirali smo problem. Ovaj puta smo krenuli taj problem rješavati ne od krova, nego od temelja. Ne treba očekivati da će doći neki veliki investitor i riješiti naše probleme. Većinski vlasnik s 2/3, odnosno 74% dijela, je Hrvatski fond za privatizaciju, a 26% vlasništva je ušlo u stečajnu masu Prodexa. Do sada su obavljeni razgovori s obje strane i na dobrom smo putu da se do kraja godine iznađe kvalitetno rješenje za Šmidhen. O čemu će se konkretno raditi ne mogu vam sada točno reći, jer to nije definirano početnim razgovorima, ali ono što je važno je da su se sve zainteresirane strane našle za istim stolom i da se Grad aktivno uključio u rješavanje tog problema. Postoji dobra volja svih sudionika da se nađe ozbiljno rješenje s kojim bi se onda sljedeće godine moglo krenuti i u rješavanje cijelog tog slučaja.

U našoj rubrici Crna točka često pišemo o sitnim, malim problemima koji muče građane. U zadnjem broju smo pisali o slučaju informativnog stupa na Trgu i nečega za što građani misle da je "za konje vezati". Što je to zapravo i mora li taj stup biti baš na tom mjestu gdje nagrđuje vizuru prema crkvi?

I mene taj stup bode u oči. Vrlo skoro ćemo ispitati taj slučaj, pa će onaj koji ga je tu postavio morati naći neku drugu varijantu i postaviti ga na neko primjerenije mjesto. Pratimo i vašu rubriku i trudimo se svakodnevno rješavati probleme građana. Gotovo da nema nijednog građanina koji je k nama došao sa svojim problemom, a da ga nismo primili. Tamo gdje smo nemoćni, ne možemo ni pomoći, ali sve što je u našoj inegerenciji nastojat ćemo i riješiti.

Duž Perkovčeve još uvijek vise ukrasi i rasvjeta postavljeni oko prošlog Božića. Nije li posao Komunalca da to na vrijeme makne?

Zahvaljujem na primjedbi. Dobit će nalog da to skinu.

Skoro će opet Nova godina, pa sad više nema potrebe...

Imamo još tri mjeseca do tada. Gledajte, ima toliko tih "sitnica" koje treba napraviti, jer po tome građani prepoznaju da li mi, odnosno gradske službe i poduzeća, radimo ili ne radimo svoj posao. Ono što možemo napraviti je, prije svega, da svaki dan izađemo van, na lice mjesta, da se svaki dan obiđu dva ili tri problematična mjesta ili gradilišta i da se nakon toga problemi počnu rješavati. Posla ima puno i zato mora doći do promjena u organizaciji u našim gradskim poduzećima. Oni će dobiti i novce da se adekvatno opreme za te poslove, ali onda više nema zabušavanja. Tada se više neće moći reći da ima premalo bagera ili kamiona, pa da se posao ne može odraditi. Događa se to da, primjerice, Komunalac ima nekoliko milijuna kuna na računu, a nema dovoljno kombija da preveze radnike koji bi obavili neki posao. Zato tražimo da se stvari pokrenu s mrtve točke.

Tko vodi brigu o svim mogućim vrstama reklama i transparenata koje viđamo po cijelom gradu? Kako je moguće da preko Perkovčeve već mjesecima visi transparent koji oglašava popravak mobitela. Tko tu kome i koliko za to plaća?

Tko želi svoju reklamu ili bilo što slično za svoju promidžbu može doći k nama, jer mu treba prije svega dozvola od Grada, koja se tada i naplaćuje. Pitanje je samo koliko su vrijedni ti novci ili je važnije da se ne nagrđuje grad. Radi se o slučaju koji ste spomenuli, ali i o velikoj reklami Rubelja na fasadi koja nagrđuje vizuru prema Starom gradu. Vrijedi li ona zbilja toliko za proračun Grada i koliko bi koštalo njezino skidanje? No, to smo naslijedili od bivše uprave i trebat će određeno vrijeme da se takve stvari poprave. Mi smo toga svjesni i napravit ćemo sve da se slične stvari ubuduće ne događaju.

Robert Škiljan

 

Tomislav Masten, zamjenik gradonačelnika Grada Samobora

Marko Bahovec, potomak ugledne samoborske familije, čovjek čiji se životni nazori nimalo ne uklapaju u okolinu

Arhiva 2005

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2004

2003

2002