Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Za zračnu luku Cerklje zainteresiran NATO

Vojni aerodrom na granici

Nećemo vam otkriti nikakvu vojnu tajnu, dokument s naznakom "povjerljivo" ili neku informaciju dobijenu od tajnih službi, ako vas obavijestimo da će Sjevernoatlantski pakt (NATO) ulagati u vojnu infrastrukturu u Sloveniji. Prije odlaska iz Slovenije, gdje je boravio cijela dva dana, na konferenciji za tisak pomoćnik generalnog sekretara NATO saveza za obrambene investicije i predsjedavajući konferencije nacionalnih direktora za oružanje, Marshall Billingsle, pojasnio je cilj svog posjeta Sloveniji: provjeravanje je li zračna luka Cerklje ob Krki primjerena za ulaganja, a time i za prilagođavanje potrebama NATO-a.

Vijest možda i ne bi bila, ovdje i nama na grani, tako zanimljiva da to nisu Cerklje ob Krki u Općini Brežice, desetak kilometara od granice. Zračna luka Cerklje je recidiv bivšeg vojnog sistema, odnosno ostavština JNA. I, kao mnogi takvi objekti, djelomično se koristi u vojne svrhe, ali polagano gubi svoju prvotnu svrhu, jer se već godinama u nju ne ulaže niti tolara.

Ulaganje će, prema riječima generalnog sekretara, biti značajan doprinos u procesu preoblikovanja NATO saveza, ma što god to značilo. Izjavio je da u Cerkljama ne namjeravaju graditi klasično vojno uporište i da će svakako uzeti u obzir planove slovenske Vlade o proširenju aerodroma Cerklje u civilne svrhe. Iz izjave smo mogli još razbrati da će se uglavnom investirati u infrastrukturu koju mogu upotrebljavati države članice NATO-a za očuvanje sigurnosti. Odluka o visini sredstava i o veličini investicije će biti donesena uskoro, ali već sada se zna da je to više desetaka milijuna eura.

Sada se nameće pitanje: kada će započeti ta velika investicija u Cerkljama? S jedne strane će na to utjecati odluka NATO saveza, a s druge strane i odluka slovenske Vlade koja ima program za cijeli aerodrom. U izradi programa su sudjelovala sva ministarstva, vojska i zračne snage, jer je velik interes da se omogući i civilna upotreba. Za potrebe NATO-a predviđeno bi se prilagođavanje trebalo odvijati u sljedećih dvije do pet godina.

Sjevernoatlantski savez planira slijetanje vojnih zrakoplova u Cerkljama, jer je lokacija primjerena za slijetanje velikih transportnih letjelica. Zato će novac uložiti u sletnu stazu, skladišta i kontrolni toranj. Sletnu stazu je potrebno obnoviti u cijelosti, u svrhu obiju funkcija - i civilne i vojne. Na kraju svog obraćanja tisku, sekretar je naglasio da su zainteresirani za stvari kao što je strateški prijevoz, ma što god to značilo.

U medijima smo već u travnju ove godine mogli vidjeti članak o tajnom dokumentu Ministarstva obrane, prema kojem bi se u aerodrom Cerklje uložilo 18 milijardi tolara, od kojih bi šest desetina uložio NATO savez. Prema tom dokumentu Cerklje bi bile uređene do 2010. godine za NATO bombardere, ali i za potrebe slovenskog gospodarstva. Očito je da dokument, koji je još u travnju bio s oznakom tajno, dobiva svoje realne obrise.

Svakako da je ulaganje u objekte koji su počeli propadati dobar potez, jer ti objekti ne mogu dobiti neku drugu namjenu. No, hoće li sprega civilnog i vojnog elementa funkcionirati, to ćemo još vjerojatno vidjeti. Vojska ima svoja pravila sigurnosti i zaštite, pa će trebati osigurati i moguće djelovanje civilnog sektora.

Vidjet ćemo što će to značiti, osim razvoja i vjerojatno povećanja zaposlenosti, za naselja uz aerodrom i za ljude koji žive u neposrednoj blizini. Strah od "ptičica" je u zadnje vrijeme opravdan, a trebamo li se bojati i ovih metalnih, to ćemo tek saznati.

Arhiva 2005

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2004

2003

2002