Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

U godini posvećenoj fizici – o nuklearki

Ekološka renta – solidan prihod

U godini posvećenoj fizici, a u dane kad je to aktualno, vrlo je prigodno govoriti o nuklearnom otpadu. Nećemo ići u nukleus nuklearnog problema, proizvoda koji je svakako jedan od danaka suvremenoj civilizaciji, samo ćemo razmotriti kako on utječe na život na granici.

Lokacija nuklearne elektrane Krško je izabrana 7o-ih godina. Kad je izgrađena, bila je sinonim za uspješnost i ekonomski razvitak. Osamostaljivanjem Hrvatske i Slovenije, NEK je postala kamen spoticanja. Čija je struja, čiji su troškovi, tko kome i koliko isporučuje, neplaćeni računi, neplaćene obaveze, obustavljanja isporuke i sva moguća otvorena pitanja.

Nuklearna elektrana, lijepo je i to čuti, ima svoj životni vijek. Životni vijek ove "naše" bi se trebao ugasiti godine 2022., a nakon toga i 20 godina može trajati razgradnja ili, kako to nazivaju, dekomisija nuklearne elektrane. I sad smo došli do ključnog – nukleus pitanja, a to je kako riješiti nuklearni otpad. Trenutno ima 2300 kubičnih metara otpada u odlagalištu u NEK, koje je već dosta godina privremeno.

Obje države, i Slovenija i Hrvatska, su osnovale agencije za zbrinjavanje radioaktivnog otpada. Nisko i srednje radioaktivni otpad nastaje u bolnicama, institutima i industriji.

Glavni zadatak tih agencija bilo je traženje potencijalnih lokacija na kojima bi se sagradilo odlagalište. U Sloveniji je agencija 1992. godine definirala 36 potencijalnih lokacija, a u drugom krugu njih 5. Reakcije javnosti kretale su se od prosvjeda, peticija i pisama, pa do obračuna s novinarima koji su se slučajno tu našli, pa su osjetili što znači kriterij društvenog neprihvaćanja.

Dakle, kratko i jasno, nitko odlagalište nije htio. Ekološko osviješteni stanovnici dežele pokazali su da se žele zaštititi od svega što i malo miriši na nuklearno. Ekolozi su osamdesetih definirali NIMBY sindrom (ne u mom dvorištu – not in my backyard). Dakle, otpad je tu i postoji, riješite ga negdje i na neki drugi način, ali ne u moje dvorište.

To je bilo 1992., ali vratimo se sadašnjosti. Početkom ožujka ove godine, međudržavne komisije potpisale su Sporazum o razgradnji Nuklearne elektrane Krško. Osnovan je fond u koji svaka država mora participirati, a cijela priča će stajati samo 350 milijuna eura.

I Hrvatska je tražila lokacije, ali je doživjela bure i oluje nezadovoljnika, pa je donesen zakon u Saboru da se u Hrvatskoj neće graditi odlagalište NSRAO.

Prije navedenim sporazumom Hrvatskoj pripada pola troškova razgradnje, ali i pola nuklearnog otpada iz iste priče. Po izjavama ministra Vukelića, taj će se dio riješiti. Pitam se samo koji je to skriveni adut u rukavu.

Slovenska agencija će ovih dana izabrati lokaciju odlagališta, jer između ostalog i Europa traži da se taj problem riješi do 2008.

U cijeloj priči oko otpada desio se novi scenarij, ne već neki dobro znani film, nego se naglo javljaju interesenti za odlagalište. Do sada se pet općina kandidiralo da dobije lokaciju odlagališta, među njima i Općina Krško, za koju kažu da ima i najviše šanse. U Brežicama je Općinsko vijeće raspravljalo o tom vrućem krumpiru vrlo žustro, jer, ako se predviđena lokacija ostvari, katastarski će ona biti samo kilometar od općinske granice, a bome samo 13 km od državne granice.

Pretpostavljate već što je razlog novom momentu, zaboravljanju NIMBY sindroma i ekološke svijesti – renta. Renta, odnosno nadoknada za smanjenje vrijednosti prostora je dobra financijska injekcija za svaki proračun. Izgleda da je taj, kako ga u agenciji nazivaju, kombinirani postupak, urodio pozitivnim plodom.

Familijarizacija s rizikom je, dakle vrlo značajna varijabla u procjeni. U Krškom razmišljaju da su elektrana i otpad već i sad sastavni dio života, a sad ga još samo mogu dodatno kapitalizirati. Samo će ono što je privremeno, postati trajno.

Odluku o lokaciji ćemo još pričekati, ali možemo reći da će se posljedice osjećati još nekoliko generacija na ovim prostorima.

Arhiva 2005

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2004

2003

2002