Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Slovenci i Hrvati - najbliži neprijatelji

Rat koji traje

Ovaj medijski prostor bi se trebao baviti međugraničnim problemima i pitanjima, životima nas običnih smrtnika, a manje visokom politikom. Ali, krojači života i življenja ipak nisu tu na granici, nego negdje u toplim uredima i dubokim foteljama. Medijski rat, rat živaca, rat infomacija, propagandni rat, rat zvijezda, a sad po novome uvodimo i pojam "kamionski rat" ili "tovornjakarska vojna". Kako samo veselo mediji odmah upotrebljavaju tu sintagmu, još bi pomislili da rat asocira na nešto poučno i zanimljivo. Za neupućene taj "kamionski rat", dakle, nije rat u kojem se veliko parkiralište pretvori u bojno polje, pa sad kamionima jurišaju Slovenci na Hrvate ili obratno. Tko zna, možda da se vratimo u doba Aleksandra Velikog, pa da formiramo kamionske legije...

Šalu na stranu, problem je svakako ozbiljan i zaslužuje svu pažnju, pa ćemo pokušati samo razmotriti činjenice, jer će problem riješiti političke institucije.

Slovenija od 4. veljače primjenjuje Uredbu kojom ograničava utovar robe u Sloveniji radi transporta u treće zemlje. Kako navode mediji, ministarstvo i prijevoznici, tu je Uredbu slovenska strana donijela bez prethodne obavijesti, što svakako nije dobrosusjedska praksa ili pravilo.

Razlog zabrane obavljanja prijevoza je, prema slovenskom dopisu, provedba Uredbe Europske komisije o carinskom propisu br. 245/93. Uredbom se mijenjaju pravila poslovanja hrvatskih prijevoznika, iako posjeduju međunarodne CEMT dozvole za prijevoz ili slovenske dozvole za treće države, na temelju kojih takve prijevoze obavljaju već niz godina. Za 2005. godinu Hrvatska i Slovenija su međusobno razmijenile 6.500 dozvola za treće države.

Cijeli tjedan je trajao kaos i svi su burno reagirali, od prijevoznika do ministra i obrtničkih komora. Svaki problem lakše riješimo ako još malo dolijemo ulje na vatru i zato Kalmetino ministarstvo, kako su lijepo definirali mediji, "uzvraća udarac" i slovenski će prijevoznici od 16. veljače u Hrvatskoj biti u istom položaju kao i njihovi hrvatski kolege u deželi, a "procjenjuje se i da će Slovenci izvući deblji kraj." Tako barem tvrde mediji.

Tražilo se mišljenje i drugih arbitara, ali je Europska komisija preporučila Hrvatskoj i Sloveniji da najnoviji "kamionski rat" riješe same na bilateralnoj razini, te da Komisija nije za to nadležna. U Komisiji se nisu htjeli upuštati u tumačenje Uredbe na temelju koje je Slovenija ograničila prijevoz robe za prijevoznike iz trećih zemalja, među njima i Hrvatske, unutar carinskog područja EU-a. Rečeno je samo da je "Slovenija kao država članica dužna provoditi pravni poredak Unije".

Iz svega gore navedenog možemo zaključiti da postoji Uredba kojom se reguliraju prijevozi, da je Slovenija počela provoditi propis bez prethodne najave, dakle na način koji nije primjeren, da ta Uredba vrijedi za sve prijevoznike koji nisu iz zemalja članica EU i da države mogu riješiti to pitanje bilateralnim sporazumom, naravno, ako postoji gospodarska i politička volja. Predsjednici obrtničkih komora obiju država pokrenuli su inicijativu i gospodarski interes očito postoji. Ali, što je s političkim?

Ovaj zadnji "rat", pa makar i "kamionski", sigurno ima utjecaja na to da možemo 26. veljače u Delu, najvećim dnevnim novinama u deželi, pročitati zanimljive rezultate telefonskog istraživanja javnog mnijenja. Na pitanje o tome s kime od četiriju susjeda ima Slovenija najbolje odnose, od 729 anketiranih većina, njih 46%, misli da je to s Mađarskom, dok su odnosni najslabiji s Hrvatskom. Samo 6% anketiranih misli da su odnosi s Hrvatskom najbolji. Ako se prisjetimo, nisu ni Slovenci bolje prošli u sličnoj anketi u listopadu prošle godine na HTV-u. A trebamo li se tome uopće čuditi kad smo stalno u nekom "ratu", pa makar i virtualnom ili medijskom.

Arhiva 2005

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2004

2003

2002