Prof.dr.sc. Darko Ropac, primarius
PRIRODOM DO ZDRAVLJA

Znanost još uvijek nije na čisto kakve su posljedice čestog korištenja mobitela

Utječe li mobitel na zdravlje?

Sve intenzivnija upotreba mobitela u sve mlađim dobnim skupinama nužno je nametnula pitanje štetnosti njegovog utjecaja. Procjenjuje se da se u svijetu koristi oko pet milijardi mobitela, a u Hrvatskoj da ih ima gotovo četiri milijuna (svaki građanin u prosjeku ima svoj mobitel). Nekoliko osnovnih činjenica iz fizike govori da su mobiteli male radio stanice koje odašilju i primaju radio valove određene valne dužine, koje nazivamo mikro valovima. A mikro valovi imaju svoju energiju. Kao primjer može poslužiti mikrovalna pećnica, u kojoj pomoću mikrovalova određene energije termički obrađujemo ili zagrijavamo namirnice. Dakle, nesumnjivo da mikro valovi imaju svoju energiju. Kako mobitele držimo na uhu (ako ne koristimo "hands free" uređaj) to je za pretpostaviti da u njegovu okolinu, a vjerojatno i u unutarnje uho i mozak unosimo određenu energiju. Dokaz za to je utvrđena promjena aktivnosti mozga u dijelu najbližem mobitelu nakon jednog sata provedenog u korištenju ove naprave. Povećan je metabolizam glukoze, tvrdi se u nedavno objavljenom članku u časopisu Američke liječničke udruge (JAMA). Cilj studije bio je istražiti kako mozak reagira na elektromagnetska polja koja stvara signal mobilnih telefona. Volkow kaže kako je iznenađena što slabo elektromagnetsko zračenje mobitela utječe na moždanu aktivnost, ali dodaje kako to otkriće ne baca nikakvo novo svjetlo na pitanje izazivaju li mobiteli i rak. Dakle, znanstvenici tvrde da ovi rezultati za sada ne mogu povezati korištenje mobitela s pojavom tumora mozga.

- Ova studija ni na koji način ne upućuje na to. Studija samo pokazuje da je ljudski mozak osjetljiv na izloženost elektromagnetskom zračenju mobitela – kažu autori. Ta energija, teoretski, može izazvati oštećenje staničnih struktura koje su mu izložene, poput slušnih stanica (u pužnici) i organa za ravnotežu u unutarnjem uhu te stanica mozga u temporalnom području (oko uha), što bi moglo imati negativnih posljedica. Da li se to doista i događa za sada znanost nije sa sigurnošću utvrdila, premda istraživanje provedeno u Austriji upućuje na to da redovito korištenje mobitela povećava rizik od tinitusa (šum u uhu). Časopis Occupational and Environmental Medicine navodi da samo deset minutno dnevno korištenje mobitela povećava vjerojatnost za tinitus do 70%. Poznati faktori rizika za tinitus su intenzivna buka, ozljede glave i korištenje nekih lijekova, no ipak u mnogim slučajevima njegovi uzroci nisu poznati, napominju istraživači s Medicinskog fakulteta u Beču. Po njihovom mišljenju, nove rezultate je moguće objasniti utjecajem zračenja mobilnih telefona na funkciju pužnice. Vjeruje se kako od nekog oblika tinitusa pati 10% populacije.

Postoje neke pretpostavke da je pojava tumora mozga povezana s upotrebom mobitela i da česta upotreba kod djece čiji je mozak u razvoju može dovesti do njegovog oštećenja. Pravih znanstvenih dokaza za to još nema, premda postoje preporuke da se djeci do 12. godine života ograniči upotreba mobitela samo na slanje poruka.

Zbog ozbiljnosti mogućih posljedica za buduće generacije (tumor mozga, neurološki poremećaji, nagluhost) Kraljevski koledž iz Londona započeo je opsežnu prospektivnu studiju kojom je obuhvaćeno čak 250 000 ljudi iz pet zemalja (V. Britanija, Finska, Švedska, Danska, Nizozemska) u dobi od 18 do 69 godina. Studija će trajati trideset godina, što bi trebalo biti dovoljno da se znanstveno utemeljeno utvrdi istina o utjecaju mobitela na zdravlje ljudi.

Da sve nije tako crno govore rezultati znanstvenog istraživanja koje je provedeno na Floridi u Centru za istraživanje Alzheimerove bolesti. Kod ove bolesti se radi o brzom razvoju demencije, osobito kod starijih osoba. Istraživanja su obavljena na miševima koji su genetski predodređeni za razvoj demencije (prerani gubitak kognitivnih funkcija). Izloženi su dvosatnom elektromegnetskom zračenju koje stvara mobitel kroz devet mjeseci. Utvrđeno je da izloženost ovom zračenju ima "zaštitnu" ulogu u sprečavanju ranog nastanka znakova demencije. Istraživanja se nastavljaju kako bi se utvrdilo da li je to primjenjivo i na ljude.

Na nama je jedino da dočekamo kraj svih ovih istraživanja kako bismo znali da li smo, zajedno s našom djecom i unučadi, u opasnosti ili ne. Živi bili pa vidjeli!

Arhiva 2011

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002