Prof.dr.sc. Darko Ropac, primarius
PRIRODOM DO ZDRAVLJA

Kako je to kad tvrdoća bukve postane karakterna osobina i određuje budućnost vašeg roditeljstva

Neostvarena trudnoća i razglednice

Ne kaže naš narod uzalud da je netko "tvrd kao bukva". Ta uzrečica mogla bi se primijeniti na našeg ministra zdravstva Darka Milinovića. Pa, ako je i tako, nije čudno kad je čovjek rođen u srcu Like gdje rastu poznate, osobito tvrde bukve. A što bi to značilo? Bila bi to osoba koja niti nakon podastrtih argumenata ne želi promijeniti svoje mišljenje, ne stoga što ne razumije da je u krivu, nego iz jednostavnog razloga što je nesposobna prihvatiti tuđe mišljenje i tuđe argumente. Tako se naš ministar ponaša poput bukve u vezi kritika koje doživljava još od donošenja Zakona o potpomognutoj oplodnji. Već ranije postojao je stari zakon koji je dopuštao na račun HZZO-a (obveznog zdravstvenog osiguranja) višestruki pokušaj umjetne oplodnje do određene životne dobi bračnih parova. Zbog napretka znanosti, osobito genetike i tehnologije umjetne oplodnje, bilo je nužno modernizirati postojeći zakon. I umjesto da se postojeći zakon samo dotjera i učini modernim i europskim, ministar se, ne uvažavajući mišljenje struke, a niti ženskih udruga, usmjerio na izradu vrlo rigidnog i nestimulativnog zakona koji je doveo do pada uspješnih trudnoća.

O poteškoćama kojima su izloženi parovi koji pokušavaju ostvariti trudnoću učestalo se govori u našim medijima. Ministar sve primjedbe uporno odbija. A što je to tako nazadno i problematično što je donio novi zakon? Uspješnost začeća jajne stanice ovisi o brojnim čimbenicima. S jedne strane to je dostupnost dovoljnog broja normalnih jajnih stanica, a s druge postojanje dovoljnog broja zdravih i pokretnih muških spolnih stanica (spermatozoida). Stoga se ranije, a tako je i u drugim zemljama Europe, dopuštala oplodnja više jajnih stanica. Od toga su se dvije-tri unosile u maternicu radi trudnoće, a ostale oplođene zamrzavale i čuvale za nove pokušaje, u slučaju da pokušaj trudnoće nije uspio. Tako su žene imale veću šansu zatrudnjeti. Ministar se priklonio mišljenju katoličke crkve da je oplođena jajna stanica živo biće i da je njihovo zamrzavanje i kasnije uništavanje, ako trudnoća uspije, nedopustivo. Najveću podršku dobio je upravo u redovima katoličke crkve.

U svijetu se metoda izvanmaterničnog začeća primjenjuje od 1978. godine. Mi smo nedavno proslavili punoljetnost prvog djeteta rođenog "iz epruvete". Na tom području su naši ginekolozi bili u korak sa znatno bogatijim zemljama, a među njima se isticao i moj kolega sa studija i dobar znanac prof.dr. Velimir Šimunić - Šime. Novi zakon doveo je do znatnog pada broja uspješnih trudnoća u odnosu na ranije razdoblje, dok je na snazi bio stari zakon. Tako smo jednim potezom pera ministra postali vrlo konzervativna i nazadna zemlja. Uzaludni su bili protesti ženskih udruga, poput poznate Rode, kao i primjedbe stručnjaka. Ministar je ostao neumoljiv. Tada su parovi pribjegli drugom načinu mirnog pritiska. Odlaze na umjetnu oplodnju u susjednu Sloveniju ili u Austriju, dakako, za svoj novac. Od tamo se javljaju ministru Milinoviću s razglednicom. Prošle godine na Bundeku je udruga Rode postavila plakat s figurom trudnice, a žene koje žele biti "trudne" mogu to postati jednostavno - gurnu glavu u otvor sa slikom trudnice i, evo, već su u poodmaklom stadiju trudnoće. Tako su izradili brojne snimke i poslali ih kao razglednice. Pogodite kome. Dakako, ministru Milinoviću.

Kako, napokon, postaje svima jasno da je zakon nazadan i ograničavajući u postizanju trudnoće, počeli su po tiho i pozitivni glasovi iz Ministarstva zdravstva da će se nakon analize utvrditi stvarno stanje i u slučaju potrebe izmijeniti čuveni Zakon o potpomognutoj oplodnji, koji bi, po mom mišljenju, trebao nositi naziv "Zakon o odmognutoj trudnoći".

Na nedavno održanoj konferenciji za novinare u Petrovoj bolnici ministar Milinović se pohvalio rezultatima u umjetnoj oplodnji koji su postignuti zahvaljujući novom Zakonu. Istaknuo je da je tokom 2010. rođeno 1029 djece ili 24% više negoli godinu dana ranije. Kako i ne bi kad je u godini prije zbog zakonskih ograničenja broj uspješnih trudnoća bio znatno smanjen. Po prvi puta je ta brojka prešla 1000. Pohvalio se da smo jedina zemlja koja plaća šest pokušaja oplodnje, da nema limita u godinama te da nema listi čekanja. Međutim, stvarno stanje je sasvim drugačije. Kod nas se čeka i do godinu dana na postupak. Ministar i dalje opravdava zakonsko rješenje da se oplođene jajne stanice ne zamrzavaju, što je temeljni razlog pobune ženskih udruga, osim u malom broju medicinski indiciranih slučajeva, što do sada nije regulirano posebnim pravilnikom.

Arhiva 2011

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002