Prof.dr.sc. Darko Ropac, primarius
PRIRODOM DO ZDRAVLJA

Zdravlje žena i zdravlje društva

Detektirati i rak rane unutar našeg društva

Nastavlja se razdoblje prave zime. Snijeg, koji je neki dan ponovno pao, prekrio je krovove, parkove, drveće i automobile. Još se drži. Samobor pod snijegom je prelijep. Jutros, nakon šetnje osunčanim gradom, dobro su došle prigodne krafne u poznatoj slastičarnici U prolazu. Na tržnici, a Samobor još uvijek održava tradiciju prodaje poljoprivrednih proizvoda na otvorenom, svega nekolicina promrzlih žena. I poriluk, za današnji ručak, je zaleđen. Volimo kupovati na tržnici, jer to održava duh nekadašnjeg vremena, za razliku od kupovine u velikim prodajnim centrima. Veliki trgovački lanci preuzimaju primat u prodaji jeftinijih proizvoda. Ovdje su Kaufland, Konzum, Merkator, a otvoren je i prodajni centar Plodine. U neposrednoj blizini otvoren je još jedan prodajni centar, to je Lidl. Sve jedan do drugoga na udaljenosti od svega dva – tri kilometra. Zbog konkurencije i nabavke proizvoda na veliko drže niže cijene. Po toj cijeni domaći ljudi ne mogu proizvesti niti prodavati svoje proizvode. U tako nelojalnoj konkurenciji seljak gubi utakmicu. Gasi se trgovina na otvorenim tržnicama u središtu grada. Srećom još je ima u našim gradovima pa kad je to potrebno podržavamo ih kupnjom.

Drugo pitanje je kvaliteta ponuđene robe. Prisjetimo se mesne afere gdje su nas političari uvjeravali da uvezeno prastaro meso nije neispravno. Ili podsmjeha u listu američkog veleposlanstva u Zagrebu, u kojem autor navodi da je naše tržište europsko smetlište za voće i povrće. A da namirnice nisu više kao nekada dokazuje i moj probavni trakt, koji je bezrazložno često napuhan. Vjerojatno od tretmana namirnicama.

Europska komisija objavila je izvješće o stanju zdravlja žena u EU, koje uključuje demografske i socioekonomske trendove, zdravstveno stanje, način života i zdravstvenu zaštitu. Ključni nalazi su: rak dojke još uvijek je najčešći oblik raka u žena i najveći razlog smrti izazvan rakom; demencija i Alzheimerova bolest češće su među ženama negoli muškarcima; depresija je također češća među ženama, a samoubojstvo je dva puta češće; žene su pod većim rizikom od nastanka osteoartritisa, reumatoidnog artitisa i osteoporoze; International Diabetes Federation procjenjuje da je došlo do porasta od dijabetesa za 16% između 2005. i 2007. godine, a znatno češće kod žena; u mlađim dobnim skupinama žene su sklonije pušenju od muškaraca; štetno konzumiranje alkohola nosi fertilni rizik, a kod trudnica prenatalna oštećenja.

A kako je kod nas, koji još nismo u EU, a nadamo se ulasku kroz godinu dana? Od raka vrata maternice u Hrvatskoj oboli više od 400 žena na godinu, a zbog neredovitih pregleda više od 200 žena ne uspije na vrijeme izbjeći ili pobijediti tu smrtonosnu bolest. Prisjetimo se da su prošle godine u sklopu Europskog tjedna prevencije raka vrata maternice tvrtke DM - Drogerie Markt, GlaxoSmithKline i udruga Nacionalni odbor za promicanje prevencije raka vrata maternice pokrenule projekt Posveti se sebi - prekriži rak vrata maternice. Njegova je nakana uvesti organizirane specijalističke ginekološke preglede u bolnice kao ključan korak u prevenciji raka vrata maternice. Za sada u našoj zemlji ne postoji nacionalni program za rano otkrivanje raka maternice, poput onih za rano otkrivanje raka dojke i raka debelog crijeva. U povodu ove akcije u Zagrebu se na Trgu bana Jelačića održava prodaja mimoza u kojoj sudjeluju naše političarke, na čelu s premijerkom Jadrankom Kosor. Lijepa gesta ženske solidarnosti. Nekako u isto vrijeme tadašnja potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešič sudjelovala je u Bruxellesu u Europskom parlamentu na sastanku na vrhu o problemu sprečavanja raka grlića maternice. Hrvatska je po drugi put zaredom dobila nagradu Biser mudrosti za iznimno uspješnu kampanju kojom se podiže svijest kod žena o toj bolesti. To je veliko priznanje za našu malu zemlju. Dodijeljeno je za iznimno uspješno vođenje kampanje za osvješćivanje žena o tom problemu. Naš model prekopirala je u potpunosti Velika Britanija.

Ovdje se vidi da imamo pameti i znanja kada smo udruženi na rješavanju nekog problema - od znanstvenika, preko lokalne uprave i samouprave do Vlade RH, poduprti snažnom marketinškom akcijom uspješnih privrednih subjekata. Ovaj model pristupa rješavanju problema bi trebali imati na umu naši političari kada rješavaju druge vitalne društvene probleme. Moraju prepoznati i detektirani rak rane unutar našeg društva, kako je to učinjeno unutar tijela žene. A naše društvo je zahvaćeno teškim oblikom bolesti koja se manifestira kao organizirani kriminal, korupcija svih struktura, nelikvidna privreda, gubitak radnih mjesta i slično. Neke od njih su već metastazirale pa je upitno koliko ćemo biti uspješni u društvenom ozdravljenju. Ali, "nigdar ni bilo da nekak ni bilo i nigdar ne bu da nekak ne bu".

Arhiva 2011

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002