24.07.2008.

Samoborski speleolozi na Snježniku

Eh, taj njen jamski kanal...

Samoborski speleolozi na Snježniku

Speleolozi SK Samobor su nakon kraće stanke ponovno aktivni u istraživanjima NP Risnjak. Ovaj je put naša pažnja usmjerena na područje Snježnika, koji je u speleološkom smislu gotovo nepoznat. Nešto informacija o tom području dobili smo od našeg kolege, speleologa I. Glavaša. Zato je prije glavnog istraživanja poduzeto nekoliko pripremnih akcija tijekom kojih smo otkrili čak 35 ulaza u dosad nepoznate jame u području između Snježnika, Lazačke Glavice i Bijelih stijena.

Kako nam vremenske prilike na prethodnim risnjačkim ekspedicijama nisu bile naklonjene, ove smo godine ekspediciju odlučili razdijeliti na više termina. Prvo istraživanje odvijalo se 19. i 20 srpnja u predjelu oko Srebrnih vrata pod Snježnikom. U istraživanju je sudjelovalo 10 speleologa SK Samobor i SOPD Dubovac (Karlovac): R. Baković, M. Bašić, T. Gluščić, T. Kolman, K. Motočić, D. Tomašković, D. Pleše, S. Buzjak, N. Buzjak i N. Vuglešić.

Baza istraživanja bila je smještena u novoj kući na Lascu koju nam je na korištenje ustupila uprava NP Risnjak. Od kuće je istraživano područje udaljeno oko pola sata uspona prema Snježniku u nedirnutom krškom području izvan poznatih staza. Tri formirane istraživačke ekipe sastavljene su od speleologa koji je opremao jamu i dvojice speleologa zaduženih za izradu nacrta i fotografiranje. Prvi dan istraženo je šest jama prosječne dubine do 40 metara. Posebno zahtjevnom za istraživanje pokazala se jama Rompotarnica smještena iznad Srebrnih vrata na planinarskoj stazi prema vrhu Snježniku. Njen 39 metara dubok jamski kanal izložen je stalnom urušavanju zdrobljenog kamenja koje je pri spuštanju gotovo nemoguće izbjegavati. Obzirom da se nalazi na visini od 1300 m ne iznenađuje da je na njenom dnu pronađen snijeg i led te da je u njoj temeperatura oko 1 °C. Tijekom istraživanja dio vremena iskorišten je za obuku pa je tako naš kolega Marko Bašić napravio prve korake u topografskom snimanju te izradio svoj prvi speleološki nacrt.

U iščekivanju najavljene loše prognoze u nedjelju su istražene još dvije jame sličnih karakteristika kao i prethodne – krušljivih stijena, s velikom količinom kršja na policama i dnu, snijegom i ledom te niskim temperaturama koje, unatoč pouzdanoj speleološkoj opremi, tjeraju da se u njima radi brže i zadržava kraće. Jedna se istraživačka ekipa spustila u dan ranije istraživanu jamu radnog naziva J 22 kako bi kopanjem i klesanjem pokušala prodrijeti u dubinu u suženju kanala s jakim strujanjem zraka. Napravljen je velik posao u vrlo teškim uvjetima, a nastavak radova slijedi. Postignuti rezultati ohrabruju, a slijedi istraživanje jama na sjeveroistočnim padinama Lazačke Glavice i u području Bijelih stijena.

Nenad Buzjak

 

Samoborski speleolozi na Snježniku

Arhiva 2008

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2007

2006

2005

2004

2003

2002