03.10.2008.

Večer pobjednik(c)a potvrdila je visoku razinu muziciranja na ovogodišnjoj Samoborskoj glazbenoj jeseni

Dunja i Jelena upisane u knjigu pobjednika

Večer pobjednik(c)a potvrdila je visoku razinu muziciranja na ovogodišnjoj Samoborskoj glazbenoj jeseni

Natjecanje Ferdo Livadić je u četvrtak, 2. listopada dobilo svog pobjednika, točnije pobjednicu. Violinistica Dunja Bontek osvojila je Nagradu Ferdo Livadić za ukupni umjetnički dojam, dok je njezina kolegica, klaviristica Jelena Pavić, osvojila Nagradu Grada Samobora za najbolje izvedenu kompoziciju hrvatskog autora. Ipak, proglašenju pobjednika je u ovoj večeri prethodio izvrstan koncert Hrvatskog komornog orkestra pod ravnanjem Berislava Šipuša, kojem su se u praizvedbi kompozicije Krešimira Seletkovića, Koncert za violončelo, glasovir i gudače, pridružili klavirist Danijel Detoni i prošlogodišnja pobjednica, violončelistica Petra Kušan, za koju je ovo djelo i pisano.

Koncert je započeo izvedbom 43. simfonije u Es-duru, Merkur, Franza Josepha Haydna. Kao jedan od najreprezentativnijih predstavnika klasičnog stila, Haydn u svojim djelima prezentira vrlo prepoznatljiv orkestralni zvuk, koji se ovoga puta odlično uklopio u ambijent samoborske franjevačke crkve. Hrvatski komorni orkestar je pokazao dosta veliku razinu dinamičke senzibilnosti, što su možda najbolje pokazali u prvom, Allegro, i drugom, Adagio stavku. Iako je orkestar, a tu mislim ponajviše na violine, imao manjih problema sa čistom intonacijomm, pogotovo u piano dinamici, cjelokupnom kompozicijom vladali su vrlo dobro. Najljepše su ipak zvučali u forte dijelovima, gdje je do punog izražaja došla njihova uigranost, snaga i sigurnost te smisao za dinamikom.

Notturno za gudače hrvatskog skladatelja Stanka Horvata, izveden nakon Haydnove simfonije Merkur, došao je kao potpuna suprotnost prepoznatljivom glazbenom stilu klasike. Gudački korpus Hrvatskog komornog orkestra pokazao je veliku zrelost u izvođenju ovog djela. Raspoloženja koja su uspjeli proizvesti bila su uistinu raznosvrsna, a svaki akord je donosio novu razinu napetosti i iščekivanja. Tu se, kao i u praizvedbi Seletkovićevog djela, maestro Berislav Šipuš pokazao kao iznimno važna karika. Svojim vrlo sugestivnim i preciznim dirigiranjem omogućio je orkestru sigurnost, koja se u izvedbi ove kompozicije itekako osjetila, a koja je za istu i vrlo bitna. Cijela paleta dinamike koju je orkestar uspio ozvučiti u ovom djelu, bila je doista fascinantna, a to je upravo jedna od stvari koja je cijelu izvedbu Notturna nosila i okarakterizirala. Čela su se među gudačima ipak posebno isticala i to posebice svojim odličnim čistim i sugestivnim tonom. Način na koji su i maestro Šipuš i gudači Hrvatskog komornog orkestra pristupili Notturnu doveo je do njegove vrlo uvjerljive izvedbe.

Kao zadnje, na koncertu je praizvedeno djelo hrvatskog skladatelja Krešimira Seletkovića. Koncert za violončelo, glasovir i gudače pisano je za prošlogodišnju laureatkinju Natjecanja Ferdo Livadić, Petru Kušan, kao jedna od niza nagrada koje pobjednici tog natjecanja primaju. Uz nju je nastupio i mladi renomirani klavirist Danijel Detoni. Djelo Krešimira Seletkovića uistinu je došlo kao kompozicijski vrhunac koncerta. Izvrsno uravnoteženi odnosi između svih instrumenata čine kompoziciju vrlo dinamičnom i pomalo meditativnom. Količina instrumenata prisutnih u kompoziciji, ali i intenzitet zvuka, teku postepeno i logično, a gotovo mantrički ritam ujedinjuje ulogu svih instrumenata u koncertu. I violončelo i klavir i gudački orkestar postaju jednako važni u cjelokupnom zvuku i izgradnji te variranju osnovnog motiva. Petra Kušan se izvrsno snašla u ovom nimalo jednostavnom djelu, iako je njezino sviranje u, za njezin instrument bitnim dijelovima, moglo biti i malo izražajnije. Ipak, odlična ujednačenost i sinkroniziranost s klavirom i ostatkom orkestra je bila vidljiva i to je za svaku pohvalu. Danijel Detoni je apsolutno briljirao na klaviru. Stalna ponavljanja u jednu ruku, a u drugu ruku raznolik zvuk, zahtijevaju potpunu sigurnost i prisebnost prilikom sviranja, što je Detoni i imao. Vrhunska čistoća u piano dijelovima i fortissima, koja niti jedanput nisu zvučala pretjerano, dokazuju kako je Detoni ne samo vrhunski solist, već i da potpuno razumije svoju ulogu u skupnom muziciranju. Maestro Šipuš ponovno je odigrao bitnu ulogu i učinio ovu praizvedbu uistinu uspješnom, što se vidjelo i po reakcijama publike - ovacijama koje su uslijedile po završetku kompozicije. Na samom kraju, uz prigodne riječi, proglašene su pobjednice ovogodišnjeg natjecanja, a nagrađenu violinisticu Dunju Bontek sljedeće godine očekuje praizvedba kompozicije, koju će za nju napisati mlada skladateljica Olja Jelaska.

Ana Kuštrak

Nagrade u prave ruke

Nakon održanih koncerata 10 natjecatelja na 5. Međunarodnom natjecanju mladih glazbenika za Nagradu Ferdo Livadić, u sklopu 33. Samoborske glazbene jeseni, stručno prosudbeno povjerenstvo donijelo je odluku da Nagradu Ferdo Livadić za ukupni nastup dodijeli violinistici Dunji Bontek, a Nagradu Grada Samobora za najbolje izvedeno djelo domaćeg autora pijanistici Jeleni Pavić.

Dunji Bontek pripala je i novčana nagrada u iznosu 15.000 kuna pokrovitelja Hypo Alpe Adria Bank, a nagradu joj je uručila voditeljica samoborske poslovnice banke Irena Franceković. Također, laureatkinji je pripala statua Samoborske glazbene jeseni, rad akademske kiparice Mirte Čakanić, pravo da sljedeće godine nastupi na 34. Samoborskoj glazbenoj jeseni sa samostalnim koncertom, da na večeri pobjednika izvede skladbu koju će za tu prigodu skladati Olja Jelaska, pravo na koncert s ansamblom Cantus u Ciklusu Cantus ansambl & Lisinski u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog, kao i koncert u Hrvatskom glazbenom zavodu.

Jeleni Pavić pripala je Nagrada Grada Samobora u iznosu 10.000 kuna koju joj je uručio gradonačelnik Grada Samobora Antun Dubravko Filipec, statua Samoborske glazbene jeseni te pravo nastupa na cjelovečernjem koncertu na sljedećoj Samoborskoj glazbenoj jeseni.

Stručno povjerenstvo radilo je u sastavu Željko Brkanović (predsjednik HDS-a), Krešimir Seletković (skladatelj), Branimir Pofuk (glazbeni publicist), Zlatko Madžar (glazbeni publicist) i Goran Merčep (umjetnički ravnatelj SGJ). Odluke je donijelo većinom glasova, a na večeri pobjednika pročitao ih je član povjerenstva Željko Madžar. On je istaknuo da je ovdje riječ o jedinstvenom natjecanju u kojem mladi glazbenici imaju prigodu potpuno slobodno iskazati svoje umjetničke sklonosti i ukus u recitalu u trajanju do 45 minuta. Jedini obvezni element koji propozicije natjecanje zahtijevaju je uvrštenje skladbe hrvatskog autora. Istaknuo je i da je u posljednjih pet godina postignut napredak u svim elementima, čestitajući svim natjecateljima. Ove godine to su, uz pobjednice, bili Martina Sačer, Mak Grgić, Aleksandar Jakopanec, Ante Krpan, Marija Esih, Iva Stilinović, Željka Caparin i Fran Petrač.

 

Večer pobjednik(c)a potvrdila je visoku razinu muziciranja na ovogodišnjoj Samoborskoj glazbenoj jeseni

Arhiva 2008

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2007

2006

2005

2004

2003

2002