28.11.2022.

Simpozij posvećen osamdesetoj godišnjici rođenja Tomislava Toma Pavlina

Pogled prema vrhuncima planina i duha

U subotu, 26. studenoga, o osamdesetoj godišnjici rođenja Tomislava Toma Pavlina, poznatog planinara, romara, hodočasnika, vizionara, čovjeka koji je ostavio veliki trag u planinarstvu, u Planinarskom domu Cerinski vir održan je simpozij posvećen Tomovom životu pod nazivom "Pogled prema vrhuncima". Tom prigodom zajednicu Ekosspirituss posjetio je mons. Mijo Gorski, pomoćni zagrebački biskup.

U planinarskom domu okupilo se 50-ak sudionika zainteresiranih čuti uživo, iz ustiju predavača, živa svjedočanstva o Tomovom životu i radu, odnosno svemu onome što je za katoličko planinarstvo ostavio iza sebe. Domaćin simpozija bilo je HPD Sv. Patrik iz Samobora, a pozdravnim govorom okupljenima se obratio Radovan Librić, tajnik udruge Ekosspiritus. Moderacija simpozija bila je u rukama Marija Blažanovića, kojeg je sam Tom često znao zvati "vanjskim sinom", s obzirom da su brojne planinarske izlete prošli zajedno. Mario se potrudio pripremiti zanimljivu zbirku slika iz Tomovog života pa je u planinarskom domu bila prezentirana vrlo zanimljiva zbirka fotografija, koja je sama ispisivala svoju priču. Mario je ispričao crtice iz života Toma, koje sigurno nismo do tada znali – poput činjenice da je za Badnjak ’59. godine tada 17-godišnji Tom pjevao na Trgu božićne i domoljubne pjesme pa je zbog toga bio uhapšen i zatvoren na 4 dana. U mladosti je znao voziti i rally utrke, a po hrvatskom osamostaljenju ’91. godine angažirao se u predvođenju katoličkih inicijativa u planinarskom savezu te je tako predvodio s križem Zavjetno hodočašće vjernika grada Zagreba u Mariju Bistricu, poznatog kao Stepinčev put. Iste zime pridružio se Hrvatskoj vojsci na frontu bojišta južnog Velebita, kojeg je toliko volio obilaziti kao planinar.

Govornici simpozija, koji su pokušali kroz svoja izlaganja predstaviti Toma iz svojih iskustava, bili su Drago Županić, predsjednik HPD Stanko Kempny s izlaganjem "Kustošija pjeva u planinama", potom Mirjana Požgaj, predstavnica dugavljanskog ogranka HPD Stanko Kempny s izlaganjem "Dugave se vide sa visina", dr. Slavko Žagar iz PD Krndija Našice govoreći o odnosu Toma i Slavonaca (iz Našica i Pleternice) te na kraju Radovan Librić, tajnik Udruge Ekosspiritus, s obraćanjem o poveznici Toma sa Stepinčevim putem, kojem je bio začetnik.

U govorima su spomenute vrlo značajne Tomove inicijative koje je proveo u djelo te neke kojima je bio idejni začetnik, no možda sve nije uspio dočekati u ovozemaljskom životu. Neke od njih bile su: osnivanje Katoličkog planinarskog društva Stanko Kempny, pročelništvo u Planinarskom savezu za planinarske putove, koje je s markacistima vrijedno prokrčavao i označavao planinarske staze po čitavoj Hrvatskoj, potom ishođenje dozvole za najam i potpunu obnovu planinarskog skloništa na Velikom Lubenovcu na Velebitu (1315 mnv).

Također je pokrenuo inicijativu da se na lokaciji Rumlec na Medvednici, koja se nalazi na Stepinčevom putu preko Sljemena za Mariju Bistricu, otvori kapelica, što su njegovi nasljednici u HPD Stanko Kempny 14. listopada 2018. i ostvarili. Tada su pustili u funkciju kapelicu posvećenu blaženom Alojziju Stepincu na tom mjestu hodočasničkog puta, na kojem svake godine hodočasnici mole svoju postaju križnog puta. Tom je podržao i aktivno sudjelovao u planinarskim križnim putevima, koje su Bratovština sv. Bernarda i Udruga Ekosspiritus organizirale u Samoborskom gorju i po raznim krajevima Lijepe naše.

Po završetku simpozija održana je sveta misa u kapelici sv. Izidora Seljaka, u sklopu Planinarskog doma Cerinski vir. Misu je predvodio mons. Mijo Gorski, pomoćni biskup zagrebački, a koncelebrirao je domaći župnik župe Noršić Selo i Lug Samoborski, inače obojica veliki planinari i aktivni sudionici planinarskih hodočašća. Biskup Gorski se u predivnoj homiliji dotaknuo Tomovih osvajanja vrhunaca i važnosti pronalaženja vremena za stvari koje volimo, do kojih nam je stalo i do kojih držimo u životu, jer je to vrlo bitno. Pronaći vremena danas nije lako, a često nam "nepostojanje vremena" zna biti i dobar izgovor za ne otići nekamo ili pomoći nekomu. Tom je pronalazio vremena i načina spajati ljude, malim koracima je "gradio" te veze, iznalazio rješenja i nudio ideje i inicijative. Stoga se mogao, kada se popeo na vrhunac svog života, kao i na najveću planinu na kojoj je bio – osvrnuti i biti zadovoljan onime što je prošao, što je ostavio iza sebe, bez obzira kako teške prepreke na putu do tih vrhunaca prolazio. Iza sebe ostavio je divnu ženu, svoju suprugu Miru, sinove Mislava, Domagoja i Tvrtka, koje je zajedno sa suprugom odgajao u pravom katoličkom duhu. Ostavio je i mnogo povezanih ljudi i ideja, koji i danas žive njegov put.

Potaknuti Tomovim primjerima bogoljublja, domoljublja i čovjekoljublja pozvani smo slijediti njegov primjer.

Ante Burić

 

Simpozij posvećen osamdesetoj godišnjici rođenja Tomislava Toma Pavlina

Arhiva 2022

2024

2023

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002