25.05.2022.

Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje u europskom projektu EPPR

Doprinos učinkovitijem upravljanju zaštićenim područjima

Državna geodetska uprava je za područje Parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje održala javnu tribinu na kojoj je okupljenima predstavljen projekt "Evidentiranje posebnog pravnog režima kao doprinos učinkovitijem upravljanju u zaštićenim područjima". Projekt skraćenog naziva EPPR obuhvaća 8 nacionalnih parkova i 10 parkova prirode, unutar kojih su i 2 stroga rezervata.

Za većinu zaštićenih područja se ne zna točno koje katastarske čestice se nalaze unutar njihovih granica i one ne postoje u službenim registrima. Zbog neutvrđenih vanjskih granica zaštićenih područja tijela koja njima upravljaju često nailaze na poteškoće tijekom sprečavanja radnji koje su u suprotnosti sa Zakonom o zaštiti prirode. EPPR će stvoriti preduvjete za evidentiranje u službenim registrima u svim zaštićenim područjima, koja su i dio ekološke mreže Natura 2000 iz kategorije NP. Ujedno će doprinijeti jačanju svijesti javnosti omogućavanjem uvida u ažurne, točne i transparentne informacije o statusima i pravima u zaštićenim područjima.

- Državna geodetska uprava je nositelj projekta koji nosi naziv Evidentiranje posebnog pravnog režima kao doprinos učinkovitijem upravljanju u zaštićenim područjima. Na projektu od samog početka sudjeluje Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja te javne ustanove koje upravljaju zaštićenim područjima. EPPR će utvrditi jasne granice pojedinih zaštićenih područja, omogućiti njihovu vidljivost i transparentnost, a sve u svrhu učinkovitijeg upravljanja zaštićenim područjima. Državna geodetska uprava i angažirani gospodarski subjekti iz geodetske operative predano rade na ostvarenju zadanih ciljeva projekta, kao i na nizu ostalih projekata kojima je cilj digitalizacija i jednostavniji pristup geoprostornim i katastarskim podacima iz nadležnosti Državne geodetske uprave - izjavio je pročelnik područnog ureda za katastar Zagreb Tomislav Varović.

Projekt EPPR-a neće ograničavati prava vlasnika na zaštićenim područjima. Sve zakonske odredbe već se primjenjuju prema Zakonu o zaštiti prirode.

- Područje Parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje jedno je od najrjeđe naseljenih područja naše zemlje. Ipak, dvije glavne vrijednosti zbog kojih je ovo područje proglašeno zaštićenim u kategoriji parka prirode - očuvani mozaični krajolik te visoka bioraznolikost posljedica su stoljeća tradicionalnog načina života ovdašnjih ljudi u skladu s prirodom. U parku se prožimaju dinarska, alpska i panonska obilježja. Očuvani tradicionalni krajobraz, uz veliko bogatstvo flore i faune, arheološka nalazišta, te geološke osobitosti Parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje privlače prave poznavatelje prirodnog bogatstva koje ovo zaštićeno područje krije. Svaki korak dalje u zaštiti prirode za nas je neupitan i pozdravljamo projekt EPPR-a Državne geodetske uprave - izjavio je ravnatelj PP Žumberak – Samoborsko gorje Kristijan Brkić.

Javna tribina u PP Žumberak – Samoborsko gorje je ujedno i početak javnog uvida koji će trajati mjesec dana, odnosno do 24. lipnja. Svi zainteresirani u tom periodu mogu provjeriti je li njihova čestica unutar granica zaštićenog područja. Privatni vlasnici mogu se pritom dodatno informirati o pravima i obvezama kad je riječ o zaštićenim područjima.

- Kada je riječ o privatnim vlasnicima i njihovim pravima i obvezama unutar zaštićenih područja, treba naglasiti pravne elemente koji mogu biti od velike koristi svima koji posjeduju nekretnine na tom području. Izvlaštenje, pravo na naknadu štete te obavljanje gospodarske djelatnosti su detaljno pojašnjeni na javnoj tribini, a dostupni su i na mrežnim stranicama projekta - rekla je viša stručna savjetnica u Državnoj geodetskoj upravi Ana Vrban.

Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. u iznosu 31.173.724,75 kn, a ukupna vrijednost projekta je 36.674.970,00 kn. Projekt EPPR je započeo 1. veljače 2019., a rok za završetak je 31. prosinca 2022.

T.I.

FOTO: Tomislav Varović, Ana Vrban i Kristijan Brkić

 
25.05.2022.

Zelene stope u novoj akciji čišćenja šume

Već im je pun kufer tih olupina

U utorak, 24. svibnja, na lokaciji Višći vrh na Žumberku, organizirana je akcija čišćenja šume od glomaznog otpada koji su neodgovorni pojedinci ostavili u prirodi. Zajedničkim snagama inicijativu su pokrenule Udruga Zelene stope i ekipa s portala punkufer.hr u okviru projekta #neOKOLIŠaj, kojemu su glavne smjernice zaštita i briga o prirodi, recikliranje te zero waste filozofija. U ekološkoj akciji sudjelovali su i pripadnici Lovačkog društva Kuna Kalje.

Automobilske olupine, zahrđali bicikli, odbačeni hladnjaci i perilice te drugi otpad ostavljen duboko u šumi ne samo da kvari izgled prirode nego šteti i ljudima toksičnim tvarima koje ispušta, jer preko tla ide dalje do podzemnih voda.

Da bi se oslobodio put do dna strmine gdje je stajao glomazni otpad najprije je trebalo prokrčiti dio šume, a potom su se sudionici akcije itekako namučili da bi došli do olupina automobila, zavezali ih sajlama i izvukli traktorima kako bi ih djelatnici C.I.O.S.-a odvezli na svoje reciklažno dvorište. Akcija na Žumberku samo je jedna od brojnih u nizu koje su iz prirode, diljem Hrvatske, uklonile Zelene stope.

T.I.

 

Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje u europskom projektu EPPR

Zelene stope u novoj akciji čišćenja šume

Arhiva 2022

2024

2023

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002