16.06.2022.

11. sjednica Gradskog vijeća Grada Samobora

Plod čučanja, mučanja i čekanja - nikad veći i bogatiji gradski proračun

Na 11. sjednici Gradskog vijeća Grada Samobora, održanoj u srijedu, 15. lipnja, u gradskoj vijećnici, zapelo je već na nultoj točki dnevnog reda pri verificiranju zapisnika s prošle dvije održane sjednice. Naime, Matija Hržić (HDZ) i nezavisna vijećnica Irena Franceković prigovorili su da u javnost idu samo skraćena izvješća s gradskih vijeća, što prije nije bila praksa i svi su u cijelosti mogli pročitati tko je što govorio, te tražili da se objavljuju prošireni zapisnici za svaku točku dnevnog reda, kako bi sve bilo transparentno prema građanima. Predsjednik Gradskog vijeća Miran Šoić pohvalio ih je za čitanje zapisnika (?) te rekao kako se sjednice i dalje tonski snimaju, ali ne prenose, no uvažit će njihovu primjedbu.

Potom je 18 prisutnih vijećnika (nakon dvije pauze taj je broj pao na 14), raspravilo 27 točaka dnevnog reda, koje su sve redom i potvrđene – neke jednoglasno, a neke većinom glasova.

Prijedlog II. Izmjena i dopuna Proračuna Grada Samobora za 2022. godinu i projekcije za 2023. i 2024. godinu obrazložio je pročelnik za financije Željko Radovanić, rekavši kako ovaj rebalans donosi povećanje proračuna za 12% (nešto više od 41 milijun kuna) pa sada iznosi 386 milijuna kuna. Preneseni višak od 29 milijuna kuna, sredstva vlastitog učešća po projektima prijavljenim na EU fondove te ovogodišnji prihod od poreza na dohodak, koji je za 18 milijuna kuna veći u odnosu na isto razdoblje prošle godine, donio je promjene za čak 625 pozicija u proračunu. Najviše će otići na komunalije (21 milijun kuna), gospodarstvu ide nešto manje od 11 milijuna, društvenom odjelu oko 7 milijuna kuna, a Radovanić je istaknuo i najveće projekte – rekonstrukciju zgrade u Langovoj 35 za potrebe OŠ B. Tonija, kupnju objekta u Langovoj 31, sanaciju ceste i klizišta na potezu Galgovo - Falaščak, uređenje mosta u Mlinskoj i dječjih igrališta, proširenje groblja u Otruševcu te sređivanje zemljišnih knjiga za Rakovicu.

Na ovakav rebalans amandmane su podnijeli Matija Hržić (HDZ), koji je tražio dodatna sredstva za izradu projektne dokumentacije za izgradnju društvenog doma u GČ Cvjetno naselje – Perivoj, povećanje subvencija za ulaganja u malom gospodarstvu i prijevozu učenika i studenata te za izradu dokumentacije za vrtić u Rudama, dok je nezavisna vijećnica Nika Fleiss tražila povećanje sredstava za Samoborski športski savez. U raspravi su sudjelovale još i nezavisna vijećnica Irena Franceković, koja je pitala do kada će se čekati na sve te natječaje, te Sanja Horvat Iveković (SDP), koja je podržala gradske projekte pripremljene za EU natječaje. Amandmani navedenih vijećnika redom su odbijeni, a u svojim odgovorima gradonačelnica Škrobot, pročelnik Radovanić i privremeni pročelnik Silvio Ivan Žugaj rekli su da društvenih domova koji zjape prazni ima i previše, sportaši mogu izdržati do rujna, jer se od njih očekuje i opravdanje novih troškova, proširenje vrtića u Krklecovoj i novi vrtić u Molvicama trebali bi rasteretiti postojeće kapacitete, a što se tiče čekanja natječaja, Grad je spreman i na zaduživanje ukoliko se sve otegne ili im prijave ne prođu, pa će to odraditi samostalno. Bilo je riječi i o pomoćnicima u nastavi, kojih bi u novoj školskoj godini trebalo biti 70, a Grad će im, bez obzira na odluku ministarstva, povećati satnicu sa sadašnjih 31 kune na 40 kuna brutto. Rebalans proračuna prihvaćen je s 12 glasova za, 4 protiv i 2 suzdržana.

Tijekom sjednice raspravljalo se i o gospodarenju gradskom imovinom. Sanja Horvat Iveković tražila je informaciju u kojoj su fazi uređenje dvorca Allnoch i planinarskog doma na Velikom dolu, na što je zamjenik gradonačelnice Petar Burić odgovorio kako je za Allnoch tražena ponovna procjena troškova, a za Veliki dol kreće natječaj za izvođače radova.

Što se tiče socijalne skrbi, Irena Franceković je pitala ima li Grad u planu izgradnju stacionara ili doma za starije na Gmajni, za što je projekt već odavno prošao na EU natječaju, gradonačelnica je odgovorila kako je ponestalo novca te će se analizirati nedostaci projekta (kojih nije bilo, jer je projekt prihvaćen), a aplicirat će na novi natječaj u 11. mjesecu. Sanja Horvat Iveković osvrnula se na plan uređenja novih specijalističkih ambulanti u postojećem Domu zdravlja zbog nedostatka prostora, na što je gradonačelnica rekla kako se za početak, u suradnji sa županijom, ide na otvaranje pulmološke ambulante i organizaciju trudničkih tečajeva.

Usvojeni su potom prijedlozi i dopune programa javnih potreba za kulturu, školstvo, predškolski odgoj i obrazovanje, sport, etički kodeks ponašanja nositelja političkih dužnosti, promjene članova Odbora za izbor i imenovanja, Odbora za hrvatske branitelje, kao i izmjene statuta POU Samobor i Ustanove Sportski objekti Samobor, pred kojima su (indikativno) natječaji za izbor ravnatelja.

Uz pohvale vijećnika jednoglasno je prihvaćeno izvješće o radu Gradskog društva Crvenog križa.

No, iscrpno izvješće o radu samoborske Vatrogasne zajednice, koje su također svi pohvalili, nije prošlo bez rasprave. Vijećnici su tražili odgovore na to kako se raspoređuju sredstva prema DVD-ovima, kako je na koncu nabavljeno navalno vozilo za DVD Rude, zašto nema predstavnika vatrogasaca na sjednici, da se ispita jesu li uopće bili pozvani, te sve vezano uz negodovanje vatrogasnih čelnika po pitanju komunikacije s Gradom izneseno na njihovoj zadnjoj skupštini.

Resorni pročelnik Džepina nije znao odgovoriti zašto na ovu sjednicu nitko od čelnika vatrogasaca nije došao, a zamjenik gradonačelnice Burić rekao je kako su sa svime upoznati te da s vatrogascima redovno mjesečno komuniciraju na sastancima Stožera Civilne zaštite.

Više je imala za reći gradonačelnica Škrobot, koja je najprije istaknula kako Grad stoji iza svoje Vatrogasne zajednice. Potom se "za poluinformacije, netočnosti i izvrtanje činjenica koje pojedinci iznose u javnost" obrušila na medije, jer, kako je rekla, ne prihvaća da je to "točno izrečeno u javnosti". Dodala je i da su svi predstavnici DVD-ova i čelni vatrogasci za Florijanovo bili na prijemu u Gradu pa se upoznala sa stanjem u zajednici vatrogasaca.

Gradonačelnica bi, doduše, trebala znati da, što se tiče medija, uvijek može demantirati navedeno ukoliko smatra da za to postoje druge činjenice, a za to ima i ekipiranu službu.

Vijećnici su na kraju jednoglasno pozdravili i usvojili ponovno pripajanje Područne škole Rakov Potok Osnovnoj školi Mihaela Šiloboda u Svetom Martinu pod Okićem, za koju je u ovom rebalansu proračuna izdvojeno za početak i 100 tisuća kuna za uređenje sportskog igrališta i okoliša.

M.K.

Aktualni sat

Ivan Horvat (HSS) pitao je hoće li se postaviti rasvjetni stupovi na zavojitom dijelu od Grdanjaca prema Sokolović Bregu, što je bilo pripremljeno već prije godinu dana. Pročelnik Zvonko Župančić odgovorio kako se u međuvremenu pristupilo novelizaciji modernizacije električne rasvjete u Gradu pa se neće raditi parcijalno.

Na neodržavanje redovitih mjesečnih konferencija za medije gradonačelnicu je upozorio Matija Hržić (HDZ), rekavši kako bi ona trebala biti primjer u poštivanju Poslovnika i Statuta Grada, na što mu je ona odgovorila kako će ih održavati po potrebi, poštujući zakone, te da s javnošću komunicira i na druge načine.

Nezavisna vijećnica Irena Franceković osvrnula se na svoju raspravu o Komunalcu s prethodne sjednice, nakon koje nisu preneseni svi dijelovi njezine rasprave pa ju sada iz Komunalca vrijeđaju i napadaju na osobnoj razini, te zatražila popis svih zaposlenika Komunalca sa specifikacijom radnih mjesta, godina rada u poduzeću i brutto plaći, sukladno Zakonu o zaštiti podataka. Pitala je i kada će se završiti 100-njak metara vodovoda u Prinčevoj ulici u Molvicama, koja ima sve više stanovnika, na što je pročelnik Župančić rekao kako je to već dano u zadatak Vodoopskrbi i odvodnji, ali nema odgovor kada će početi radovi.

Darko Lisec (SDP) pohvalio je pripajanje škole u Rakovom Potoku Gradu Samoboru, ali se sada postavlja pitanje sigurnosti djece na putu do škole, odnosno završetak nogostupa na prilaznim cestama. Pročelnik Župančić odgovorio je da je nogostup u Školskoj ulici gotov, u planu je postavljanje uspornika, zacjevljenje dijela ceste, te da će do početka iduće školske godine to biti riješeno, a u planu je unutar dvije godine izgraditi još 1200 m novog nogostupa.

Pitanje sigurnosti školaraca, s obzirom na zapušteni Wagnerov dvorac pokraj buduće škole u Langovoj, postavio je Davor Daničić (SDP), rekavši kako bi trebalo stupiti u kontakt s vlasnicima oko održavanja, a policiju tražiti da obilazi objekt jer se tamo okupljaju svakojake osobe, na što je pročelnik Džepina odgovorio kako će se sve oko škole urediti, dok će se prema vlasnicima objekta djelovati i represivno, ukoliko to bude potrebno.

Sanja Horvat Iveković (SDP) tražila je da se ubrza postupak prikupljanja dokumentacije kod upisa učenika u srednje škole kako bi se vaučeri za srednjoškolce mogli na vrijeme početi koristiti te pitala ima li što novog u vezi županijske poliklinike koja bi se gradila uz Dom zdravlja, o čemu se kasnije govorilo na sjednici.

Za riječ se ponovno javio Matija Hržić, osvrnuvši se na kašnjenje studije o javnom prijevozu, usklađivanje voznih redova na pojedinim linijama, direktivu o pristupačnosti za invalide, te zatražio javnu raspravu o studiji. Gradonačelnica ga je najprije prekorila da krši Poslovnik s previše pitanja pa mu odgovorila kako smatra da sama ima pravo odlučiti kada će nešto ići u javnost, a tek nakon usklađenja i sastanaka s okolnim gradovima izaći će i informacije o svim linijama i vozni redovi, jer se čeka i hoće li županija sufinancirati neke linije.

Maja Gračanin (SDP) pitala je zna li se kada počinje gradnja nove zgrade Glazbene škole Ferdo Livadić, u čemu Grad Samobor participira s 10%, na što je gradonačelnica odgovorila da su u komunikaciji sa županijom kao osnivačem, projekt je na početku i tek slijedi potpisivanje sporazuma, o čemu će detaljnije informacije svi dobiti naknadno.

Nezavisna vijećnica Nika Fleiss postavila je pitanje koliko je Grad Samobor financijski i organizacijski sudjelovao u Večernjakovoj biciklijadi te zašto domaći poduzetnici i ugostitelji nisu bili pozvani na sudjelovanje u ovom projektu. Gradonačelnica je rekla kako je Grad bio operativni suorganizator, a od Turističke zajednice, preko koje su išli i pozivi za sudjelovanje, može tražiti informacije o troškovima.

 
16.06.2022.

U Samoboru održan 4. World Robot Olympiad

Iznenadila mlada ekipa Braun - Dumbović - Galunić

U organizaciji Hrvatskog robotičkog saveza u Samoboru je 28. svibnja, po 4. puta, održano Prvenstvo Hrvatske u robotici, u kategoriji "regular senior". Tema natjecanja bila je "My Robot, My Friend", a sudjelovalo je 38 ekipa iz cijele Hrvatske. Učenici su samostalno dizajnirali i programirali Lego Mindstorms i Lego Spike Prime robota.

Da je robotika izuzetno popularno interdisciplinarno područje, koje se bavi projektiranjem i uspješnim programiranjem, svjedoči činjenica da je na državnom natjecanju sudjelovalo čak šest ekipa, od kojih će jedna na svjetsko natjecanje u Njemačku.

Važno je napomenuti da su na natjecanju sudjelovali i dosadašnji trostruki prvaci u ovoj kategoriji: Paula Jagodić, Matija Fauković i Francesco Glasnović (15 do 19 godina), učenici 4. razreda Srednje strukovne škole Samobor, a najveće iznenađenje su bili učenici 2. razreda iste škole - Erik Braun, Gabrijel Dumbović i Luka Galunić, koji su osvojili najviše bodova i zasjeli na 1. mjesto. U pripremi samoborskih učenika, pod mentorstvom Ivana Vlainića, aktivno su sudjelovali Vladimira Majdandžić i Zlatko Damijanić, također nastavnici samoborske Srednje strukovne škole.

Drugo mjesto osvojio je tim iz Dubrovnika, a treće tim iz Popovače.

Ove je godine bilo izuzetno zabavno i zahtjevno, a očekivala se pobjeda seniora koji su prošle godine bili na svjetskom natjecanju. Prevagu u sposobnostima i snalaženju te taktičkoj igri odnijela je ekipa sastavljena od učenika drugih razreda. Rekli bismo, na mladima svijet ostaje!

Svoje dojmove prenio je jedan od državnih prvaka, Erik Braun: - Organizacija je bila super, kao i atmosfera i ekipa. Ove je godine bio puno drugačiji osjećaj na natjecanju, za razliku od prošle, kada je natjecanje bilo online. Mi smo na natjecanje došli s idejom da ćemo se dobro zabaviti i niti u jednom nam trenutku nije bilo u primisli da ćemo osvojiti 1. mjesto, posebno zato što nismo imali iskustva s Mindstorm robotima. Na kraju smo bili jedini tim koji je u prve dvije runde ocjenjivanja imao bodove, dok su drugi imali velikih problema. U posljednjoj su nas rundi sustigli i kolege iz 4.G, ali nas nisu uspjeli pobijediti. Nadam se da ćemo dogodine postići još bolji rezultat i održati ovu novonastalu slavu – rekao je Erik.

Inače, samo natjecanje se, u pravilu, provodi u tri runde. Poligon za natjecanje učenicima je otprije poznat, ali redoslijed zadataka koje robot mora u zadanom vremenu obaviti izvlači se ždrijebom pomoću igraćih karata i kockica na licu mjesta. Redoslijed izvlače sami natjecatelji, što dodatno otežava (ili nekima olakšava) natjecanje. Zatim učenici programiraju svoje robote, imaju termin za uvježbavanje, a na kraju demonstriraju mogućnosti svojeg robota. Potom se ponavlja izvlačenje redosljeda, trening robota, pa demonstracija promjena u programiranju. Nakon treće identične (a opet različite) runde, zbrajaju se ukupni bodovi, koji u svakoj kategoriji u konačnici iznjedre putnika za svjetsko natjecanje.

T.I.

 
16.06.2022.

Lijep uspjeh Samoboraca na natjecanju modelara

Nikola Varenina i Roko Beg treći

Već godinama organizirani rad s djecom i mladima iz područja tehničke kulture, u sklopu rada Zajednice tehničke kulture Grada Samobora, vodi Društvo pedagoga tehničke kulture i informatike Grada Samobora.

DPTK&INF organizira sadržaje za učenike osnovnih i srednjih škola u sklopu izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti, koje članovi udruge provode u školama i u Centru tehničke kulture. Na taj način, uz neodgovarajuću i premalu satnicu tehničkog odgoja, koja je reducirana "na pola" još za mandata bivše ministrice Ljilje Vokić, ovakvim djelovanjem i organiziranjem neformalnih i informalnih sadržaja upotpunjuju se sadržaji formalnog obrazovanja.

Jedna od mnogobrojnih aktivnosti su i natjecanja modelara, kao što je bila modelarska liga (županijska razina) u Šćitarjevu, održana 11. svibnja, gdje su Nikola Varenina i Roko Beg, uz mentorstvo Miljenka Majstrovića (člana Društva pedagoga tehničke kulture i informatike grada Samobora) osvojili treće mjesto.

Učenici su pokazali visoku razinu znanja u tehničkoj kulturi, koja se ogledala kroz razumijevanje nacrta, korištenje alata za obradu drveta, samog procesa sastavljanja i završne obrade modela.

T.I.

 

11. sjednica Gradskog vijeća Grada Samobora

U Samoboru održan 4. World Robot Olympiad

Lijep uspjeh Samoboraca na natjecanju modelara

Arhiva 2022

2024

2023

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002