Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Približavaju se slovenski izbori

Najveći štrajk od samostalnosti

"Stavka" ili štrajk je, nažalost, glavna tema s kojom moramo nastaviti naš niz jesenskih kolumni. Započeli smo rujan s "Danom D" slovenskog zdravstva, ali sad se taj "Dan D" preoblikovao u Dan JSS - javne službe "stavkaju". Naime, prije dva dana je započeo sveopći štrajk dijela sindikata koji obuhvaćaju oko 80 000 zaposlenih u javnim službama, što je oko polovica svih zaposlenih. Štrajk je svojim opsegom najavljen kao "najveći do dosada u samostalnoj državi". Javni sektor je taj koji obavlja većinu funkcija bitnih za djelovanje države: policija, obrana, vatrogasci, veterinarska služba, liječnici, novinari zaposleni na RTV Slovenija... U času pisanja kolumne pregovori još uvijek traju i svaka strana je na svojem tvrdo i čvrsto ukopanom i nepopustljivom stajalištu. Sindikati traže otklanjanje "plačnih nesorazmerij", dok Ministarstvo javne uprave čvrsto stoji na stajalištu da je to u ovoj gospodarskoj i proračunskoj situaciji nemoguće. Pitate se, vjerojatno, kako "stavka" izgleda u realnom životu, a odgovor je različit od službe do službe. Metoda "vlastite kože" je najbolja pa, evo: dogodilo mi se da na graničnom prijelazu Bregana zapnem u koloni automobila sat i trideset minuta, što je, naravno, meni, kao i ostalima koji su strpljivo čekali, bilo previše izgubljenog vremena i živaca. S druge strane, u istom danu posjet liječniku je protekao bez ikakvih zapleta i sve je funkcioniralo kao i obično. Vjerojatno je i u ovom štrajku bitan subjektivan stav i odnos prema svom radnom mjestu. Pravo na štrajk je svakako jedno od legitimnih prava svih zaposlenih, dok to pravo ne uskraćuje neko drugo pravo onih koji trebaju tu uslugu. Recimo, smanjuje vam pravo kretanja, troši vaše radno vrijeme čekanjem ili uskraćuje vaša prava pacijenta. Jedno pravo ne smije biti uvjet ili isključivati neka druga prava.

U času dok pišem ove redove kolone na graničnim prijelazima su još uvijek poprilične, što uzrokuje veliko nezadovoljstvo i veliku materijalnu štetu svih koji ovise o transportu. Novinari u svojim izvješćima ne donose vijesti iz unutrašnje politike i lokalnih izbora, koji su za dva tjedna. Prometna policija je najavila da neće naplaćivati kazne, što je, naravno, jedina dobra vijest za nas koji smo svakodnevno u prometu.

Istovremeno, ako se naoružate strpljenjem i prijeđete granični prijelaz Bregana, nakon dugih sat vremena čekanja, već pomalo gladni i žedni, na drugoj strani će vas dočekati sva sila nasmiješenih, obećavajućih pogleda i vedrih lica. S malih i velikih plakata, s grana, stupova javne rasvjete ili uz prometnice - nasmiješeni obrazi s velikim porukama poput ovih: socijalna pravednost, nova radna mjesta, mislite svojom glavom, probudimo općinu... Sve to nije dobrodošlica vama, nego dio predizbornog marketinga, jer se u Sloveniji 10. listopada održavaju lokalni zbori za općinske vijećnike, gradonačelnike (župane) i vijeća "krajevnih skupnosti". Brojni su kandidati za općinska vijeća. Primjerice, u Brežicama Općinsko vijeće broji 30 mjesta, a za te "vruće stolice" se trenutno kandidiralo 380 osoba. Tu će svakako presuditi stranačka pripadnost i klasična lijevo - desna politička podijeljenost.

Ali, prema anketama koje su provedene u velikim gradovima, u izboru za gradonačelnika ili župana, na prvom će mjestu ipak biti ime, odnosno osoba. One pokazuju da veći dio dosadašnjih župana, ako u svom mandatu nisu počinili neku od kardinalnih pogrešaka, imaju vrlo velike šanse ostati u istoj fotelji još jedan mandat.

Jedni u "stavki", drugi u lokalnim izborima, dok se treći još uvijek bore s problemom sanacije svojih obiteljskih kuća, a nakon minulih obilnih kiša i poplave kakva se odavno ne pamti. Prve procjene su govorile o šteti na 250 objekata, ali je ona puno veća.

Prirodu ne možemo zaustaviti ili oblikovati prema našim potrebama i željama.

Arhiva 2010

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002