Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Ususret slovenskom referendumu

Arbitražna zgodba

Referendumsko - arbitražna kocka je, u nekoliko koraka, bačena. Nakon nekoliko mjeseci zatišja, pitanje svih pitanja je opet na dnevnom redu šire javnosti. Odlukom Državnog zbora od 28. travnja provest će se 6. lipnja referendum o arbitražnom sporazumu između Republike Hrvatske i Republike Slovenije. Odluka je donesena na osnovi potpisa 86 zastupnika u Državnom zboru, koji su smatrali da se o tom pitanju mora pitati državljane. Neki su politolozi to nazvali "bijegom od odgovornosti i legitimacije". Predsjednik Državnog zbora Pavel Gantar je tu odluku popratio riječima: "Još nikad u povijesti ovog doma zastupnici nisu bili tako jedinstveni u nejedinstvu oko pitanja što donosi arbitražni sporazum Republici Sloveniji".

Prvi korak u ovoj "arbitražnoj zgodbi" napravio je Državni zbor 19. travnja, uz samo 48 glasova ZA, odnosno uz opstrukciju opozicije, koja je ,prema mišljenju nekih, da bi izbjegla reći NE odlučila ne reći ništa. Opozicija je nastojala iskoristiti svoju minutu, jer je na toliko bila limitirana rasprava svakog zastupnika, pa su tako "pucali iz svih topova" na sporazum, odluke premijera, dikciju, "stik"... Opet se je činilo da je to pitanje svih pitanja, koje zaboravlja na probleme u tršćanskom zaljevu, nuklearni otpad, recesiju i mnoga druga pitanja.

Radi boljeg pregleda i uvida, moramo se vratiti još korak unazad i odgovoriti na pitanje što predviđa arbitražni sporazum. Dakle, ustanovit će se arbitražni sud s pet arbitara, Europska komisija će pripremiti listu kandidata za suce, između kojih će suglasno države imenovati predsjednika i dva člana; obje države imenuju po jednog suca. Arbitražni sud će odlučivati o tijeku granice na moru, "stiku" granice s otvorenim morem i režimu za upotrebu određenih morskih područja. Arbitraža traje približno dvije godine, a odluka će biti donesena 2013. ili 2014. i bit će obvezujuća za obje države.

Brojna su pitanja koja se postavljaju u javnosti ovih dana: hoće li rezultat referenduma ustvari biti rezultat referenduma o potpori Vladi Boruta Pahora ili će kampanja, koja će trajati trideset dana, biti zapravo predizborna kampanja i priprema za jesenske lokalne izbore? Jedno je sigurno - bit će oštro, beskompromisno i nemilosrdno. U javnosti se to pitanje o 112 kvadratnih kilometara mora doista shvaća kao pitanje svih pitanja, kao da je tu pohranjen sav nacionalni interes.

Godinu dana nakon što budu službeno objavljeni rezultati referenduma parlament ne smije donijeti niti jednu odluku koja bi bila u suprotnosti s voljom birača. Postavlja se i pitanje legitimnosti referednuma, ako na njega izađe manje od 30 posto birača. Cijena te referendumske "zgodbe" za državni proračun je 4,2 milijuna eura, što svakako nije malo u današnjim vremenima.

Dakle, pred deželom je manje od mjesec dana uvjeravanja ZA i PROTIV. Jučer smo u jednoj od informativnih emisija svjedočili raspravi trojice stručnjaka Pravnog fakulteta u Ljubljani i predstavniku civilne inicijative, koji po puno pitanja i odgovora nisu bili jedinstveni.

Hoće li na kraju prevladati argumenti ili emocije, ostaje da vidimo. Hoće li prevladati razum ili strast, također ostaje da vidimo. Prisjetit ćemo se fraze iz jedne od kolumna - "sovražnik katerega ljubimo" - i nadati se da će razum i prijateljske emocije prevladati u rezultatu referenduma.

Arhiva 2010

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002