Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Slovenski odjeci minulih predsjedničkih izbora

Umjeren i konstruktivan

Izbori su demokratski izraz i odraz politike i stava biračkog tijela o važnim političkim i društvenim pitanjima te perspektivi politike u budućnosti. Tako izbori za trećeg hrvatskog predsjednika nisu nezapaženo prošli ni u Sloveniji. S velikim zanimanjem pratili su mediji i javnost tko će naslijediti Stjepana Mesića. Prvi komentar predsjednika Türka za Slovensku televiziju, nakon nedjelje 11. sječnja, je bio: "Očekujem daljnji napredak u našim međudržavnim odnosima. Od novog hrvatskog predsjednika se očekuje da će pripomoći procesu rješavanja otvorenih bilateralnih pitanja". Dok su njegov odnos s predsjednikom Mesićem neki politički komentatori i mediji u Ljubljani slikovito opisivali kao izostanak "kemije" na personalnoj razini, svi se nadamo da će ta kemija proključati s novim predsjednikom.

Iz kabineta predsjednika slovenske Vlade Boruta Pahora priopćeno je da Pahor drži kako se odnosi dviju država pozitivno razvijaju i kako smatra da će obol tome dati i novi hrvatski predsjednik Ivo Josipović. Slovenski socijalni demokrati su pobjedu Josipovića ocijenili kao pobjedu drugačije politike, socijalne demokacije i uspjeh hrvatskog SDP-a. "Smiren i konstruktivan političar, a kao socijaldemokrat i čovjek s posebnim osjećajem za socijalna i manjinska pitanja", opisivali su novog predsjednika.

Pobjeda "umjerenog i konstruktivnog političara" znači "promjenu generacija" s obzirom na dugogodišnju i bogatu političku karijeru njegova prethodnika Stjepana Mesića, ali i "promjenu političke boje" na Pantovčaku, navodi tako ljubljansko Delo. U posebnom komentaru svog dopisnika iz Zagreba Roka Kajzera Delo pomalo dramatično navodi kako je izbor između Josipovića i "populista" Bandića za hrvatske birače predstavljao "referendum" na kojemu se biralo "između Europe i Balkana" i da su hrvatski birači pokazali svoju "političku zrelost".

Brojni analitičari smatraju da u Hrvatskoj završava politička "tranzicija", budući da će država u vrijeme Josipovićeva mandata ući u EU. Pred vratima je i "smjena generacija" u hrvatskim političkim elitama, a Josipović će sigurno biti drukčiji od svog prethodnika Stjepana Mesića.

U prvom tjednu nakon izbora uslijedit će i dva značajna susreta - najprije susret premijerke Jadranke Kosor i predsjednika slovenske Vlade Boruta Pahora, među kojima "personalna kemija" nije upitna. Dan kasnije u Ljubljani slovenski predsjednik Türk će u oproštajnom posjetu ugostiti odlazećeg hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića. Znakovito je da je kao posljednji vanjski posjet Mesić u svom mandatu ostavio za posjet "preko grane".

"Josipović nije populist Mesićeva kova koji bi subotom na špici čavrljao sa Zagrepčanima, rukovao se s kumicama na Dolcu te prodavao ljudima šale o vrlo ozbiljnim problemima, skandalizirajući pritom političare u Hrvatskoj i susjedstvu, a onda naknadno tumačio da je to što je rekao bilo mišljeno figurativno", oštro u svom komentaru navodi urednik vanjske politike ljubljanskog Dnevnika, Zoran Senkovič.

Slovenski mediji spominju i činjenicu kako je Josipović u Saboru glasovao protiv arbitražnog sporazuma s Hrvatskom, ali da je tijekom kampanje istaknuo da će kao predsjednik odluku Sabora i arbitraže poštovati.

Želimo da doista pre/vladaju "smireni i konstruktivni političari", želimo da se kemije dogode, pa da svjedočimo nekim smirenim i promišljenim odlukama, posebice u biltateralnim odnosima s obje strane grane.

Arhiva 2010

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002