Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Kad nestane novaca - tu su naše prirodne ljepote

Koncesija za Postojnu

Vrlo često čujemo frazu: sve ima svoju cijenu. Često i ovih dana čujemo da se kao moguće rješenje recesijskih problema nudi rasprodaja nacionalnih bogatstava diljem svijeta. Primjerice, za rješenje grčkog duga moglo se čuti: pa imaju dovoljno otoka, nek ih prodaju!

Etiketa "ugodno" ili "vrlo povoljno" ili "na rasprodaji" je ovih dana na neki način stavljena i na biser kraškog svijeta Postojnsku jamu. Ovih dana slovensku javnost uvelike uznemirava činjenica da je raspisana javna ponuda za koncesiju Postojnske jame. Ta kraška ljepotica jedna je od najposjećenijih u Europi i, svakako, uz Bled i Triglav, jedno od tri nacionalna prirodna bogatstva kojima se Slovenija ponosi i po kojima je poznata diljem svijeta.

U promocijskom prospektu možemo pročitati brojne zanimljivosti: "Postojnska jama je splet od 20 kilometara zakopanih rovova, galerija i dvorana, u koje su iskusni vodiči u više od 185 godina postojanja otpratili više od 31 milijun posjetitelja. To je najveća jama klasičnog krša i ujedno najbolje posjećena turistička jama u Europi. Najzanimljivije rovove je 1818. godine otkrio Luka Čeč i ovdašnji ljudi već su sljedeću godinu jamu priredili za turistička razgledavanja. 1872. godine u njoj su položene željezničke tračnice, a 1884. godine i električno osvjetljenje. Postojnska jama jedina je jama na svijetu u koju vas u razgledavanje odvozi jamski vlak pa se tako u vožnji rovovima i dvoranama možete diviti opsežnosti i veličini podzemnog svijeta, gdje je geološka prošlost zapisana na svojstven način. Posjetiteljima Postojnske jame nudi se nepregledno bogatstvo mineralnih siga najrazličitijih oblika, boja i generacija, kalcitne sige te druge umjetnine koje je priroda oblikovala kroz tisućljeća, a kojima su se već u prošlim stoljećima divili kraljevi, carevi, predsjednici država i druge važne ličnosti. Već od sredine 17. stoljeća Postojnska jama zanima i prirodoslovne znanstvenike i istraživače. Zato je poznata i kao kolijevka speleobiologije, znanosti o životu u podzemlju. Stalna temperatura u jami je oko 10°C.

Financijski problemi natjerali su koncesionara na prodaju tog bisera slovenskog turizma. Dakako, nije riječ o prodaji jame, već o prodaji dvadesetogodišnje koncesije upravljanja tom svjetski poznatom turističkom atrakcijom.

Slovenski koncesionar Turizam Kras, koji pripada koparskom holdingu Istrabenz, odlučio je prodati koncesiju kako bi pokrio ogromnu financijsku rupu holdinga. O cijeni su različita nagađanja. Neki stručnjaci tvrde da bi Istrabenz mogao maksimalno u blagajnu namaknuti oko 15 milijuna eura.

Samo prošle godine Postojnsku jamu posjetilo je više od 500 tisuća turista, a Turizam Kras ostvario je promet od 10,5 milijuna eura. Na brojne lokalne inicijative da Vlada i ministarstvo "učine nešto", Ministarstvo gospodarstva samo je kratko izjavilo da je tržišna sloboda zakon pa bi svako miješanje države polučilo reakciju Europske Unije. Tamošnje stanovništvo i slovensku javnost izluđuje pomisao da bi koncesiju za njihovu jamu mogao kupiti stranac. Ponude za Postojnu, poznatu po rijetkoj čovječjoj ribici, prikupljale su se do 15. ožujka.

Namjeru o ponudi najavio je holding slovenske manjine u Italiji KB 1909. Radi se o poslovnom gigantu koji godišnje ostvaruje promet od oko 90 milijuna eura, ima sjedište u Gorici, a poznat je na slovenskom tržištu od 2007., kada je preuzeo vlasništvo nad poznatim slovenskim tjednikom Mladina.

Ima li doista sve svoju cijenu ostaje da vidimo, jednako kao i je li to na neki način početak rasprodaje i prirodnih bogatstava.

A do tada, brzo na izlet u neku od "kraških ljepotica”, pa možda i najbližu nama "s druge strane grane", poznatu Grgosovu spilju. U svom prospektu se ona "fali": "Kaj Postojna? Kaj to znači? Kaj je veča i starejša? Grgos špilja je kakti puca - je i mlejša, je i lepša".

Arhiva 2010

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002