Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Sličnosti hrvatske i slovenske metropole

Politike bez kredibiliteta

Velike su bile sličnosti naših dvaju metropola u prošlom tjednu - mladi s razlogom i ciljem na središnjim ulicama i trgovima. Ljubljanu i Zagreb su zaposjeli, ili još zaposijedaju, uglavnom mladi ljudi. Svoje nezadovoljstvo politikom, svijetom, radom, utjecajem kapitala, propisima i birokracijom izražavaju na sebi svojstven način – okupljanjem na ulicama i glavnim trgovima te protestom. Protest je jedino i legitimno oruđe te nezadovoljne mlade generacije, koju je pisac Hristos Homenidis u grčkom slučaju slikovito opisao: "Prije dvije godine bila je to generacija 700 eura, a danas je to generacija 560 eura". Kakva je perspektiva mladih, ako realno sagledamo situaciju u Europi?

U Zagrebu su protesti usmjereni prema sprezi i utjecaju kapitala i politike, koja se uvukla u sve pore i sfere društva. Kapital ne bira sredstva i metode da bi postigao svoj cilj. Možda pojedini objekti koji se ruše na Cvjetnom trgu i jesu "štakornjaci i rupe bez kanalizacije i osnovne infrastrukture", ali postoji i druga strana medalje koja govori o uzurpaciji javnog prostora u centru metropole i zaštićene gradske jezgre. Političari i arhitekti, rasprave i peticije, pro et contra; mladi okupljeni oko nekoliko civilnih inicijativa su odlučili zaposjesti ulicu i naprosto ne odustaju od zahtjeva da se preispitaju već donesena rješenja i odluke.

U Ljubljani su se brojni mladi ljudi okupili na Prešernovom trgu radi drugog pitanja i problema, koji isključivo tišti srednjoškolce i studente – ograničavanje "malog rada", kako glasi definicija rada studenata u predviđenom zakonskom aktu. Govorimo o radu đaka i studenata preko studenskih servisa, gdje bi zakon, koji je u početnoj proceduri, potpuno drugačije regulirao to pitanje, odnosno uveo restrikcije u broju sati rada tijekom jedne godine. Študentska organizacija Slovenije je, nezadovoljna predloženim zakonom, organizirala proteste, koji su se u jednom momentu iz studentskog bunta i revolta pretvorili u nasilje. Epilog tog nasilja je oko 27.000 eura materijalne štete, 31 privedena osoba i gorak okus u javnosti nad silinom agresivnosti koja je iskazana.

Protest je bio mjesto i okupljalište i za izgrednike. Nakon nekog vremena, dobro organizirane skupine, koje su se trudile biti dio mase mladih, su iskapale granitne kocke s trga i počele ih bacati prema Parlamentu. Činilo se k'o da među njima ima profesionalnih kopača i bacača. Bacali su jaja, kamenje, plastične boce i drvene palice. Prosvjednici su u zgradu ubacili dimnu bombu, a policija je odgovorila suzavcem.

Pročelje zgrade Parlamenta je stradalo, a osim stakala oštećene su i skulpture koje su nedavno obnovljene i kulturni su spomenik prve kategorije.

Epilog: osude organizatora, kazneni progoni, odštetni zahtjevi i široka javna analiza o tome je li to odraz stanja u društvu i tko snosi odgovornost. Činjenica je da se nasilno i agresivno ponašanje dogodilo, da živimo u društvu gdje je nasilje jedan od elementa svakodnevice, pogotovo na utakmicama, ali svakako nije prihvatljiv način rješavanja problema. Da li je to odraz sveukupnog nezadovoljstva u društvu, krivog odgoja, nepostojanja kulture dijaloga ili nečeg drugog, ostaje otvoreno pitanje za sociologe.

Za kraj, umjesto komentara izdvojit ćemo još neke dijelove razgovora objavljenog u Sobotnoj prilogi časopisa Delo s grčkim piscem Hristosom Homenidisom: "Politika, kako lijeva, tako i desna, nepovratno je duboko zagađena. Politka je izgubila svoju kredibilnost vođenja. (...) Poslije Drugog svjetskog rata svaka generacija je živjela bolje od prethodne. Sada je tome kraj: naša djeca će živjeti lošije od nas ili kako su živjeli naši roditelji. To se ne može tek tako prihvatiti i zato su mladi ljuti. Jako ljuti. To možete vidjeti na ulicama, fakultetu, doma. Perspektive? Nema ih".

Arhiva 2010

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002