28.04.2010.

Prvenstvo Hrvatske u judu - Vinkovci, 18. travnja

Osam medalja i dva pehara

Prvenstvo Hrvatske, Vinkovci, 18. travnja

U Vinkovcima je 18. travnja održano Prvenstvo RH u judu za dječake i djevojčice rođene 1998., 1999. i 2000. godine. Na natjecanju su sudjelovali samo natjecatelji koji su to pravo osvojili na regionalnim turnirima pa je sudjelovalo više od 300 natjecatelja iz 30-ak klubova iz Hrvatske.

Judo klub Samobor je na natjecanju sudjelovao s 14 judoka i postignuti su izvrsni rezultati. Kod djevojčica, Marta Bortas, koja je od strane Samoborskog športskog saveza proglašena za mladu nadu samoborskog sporta, taj je naslov i opravdala. Ona je sigurno došla do finala u kojem se morala ogledati sa svojom sestrom Dorom, koja je također sa svoje strane ždrijeba sve pobijedila. U sestrinskom finalu Marta je obranila naslov prvakinje Hrvatske, a Dora se morala zadovoljiti srebrom. Lucija Ivošević je, nakon gubitka borbe od buduće prvakinje, uspjela pobijediti u borbi za treće mjesto. Helena Vuković je izgubila polufinale na "zlatni bod", a u borbi za treće mjesto je i nakon produžetka bila izjednačena sa svojom protivnicom, ali su suci presudili za domaću natjecateljicu. Lorena Štengl je natjecanje završila na 7. mjestu, a kao i Heleni ovo je tek prvo državno natjecanje i za njih još ima vremena.

U ekipnom plasmanu ženska ekipa JK Samobor osvojila je 3. mjesto.

Kod dječaka, Ante Vukres je dominirao svojom kategorijom i sigurno osvojio prvo mjesto. Filip Šipek i Josip Garašić su izgubili finalne borbe i morali su se zadovoljiti srebrnim medaljama. Dominik Jurković i Roko Adamec nakon gubitka borbe uspjeli su se pribrati i kroz repasaž osvojiti brončane medalje. Borna Ivošević i Marcel Škalec su završili natjecanje na 7. mjestima, a Danijel Čutić i Tomislav Štengl nisu uspjeli doći do plasmana.

Kod bodovanja ekipnog plasmana došlo je do pogreške i natjecatelji JK Samobor su dobili pokal za drugo mjesto. Naknadno je od strane JK Samobor upućen zahtjev za provjerom ekipnog plasmana i otkrivena je greška pa su natjecatelji JK Samobor u ekipnom plasmanu osvojili prvo mjesto.

Trener Josip Šančić je izjavio da je izuzetno zadovoljan rezultatima, ali je odmah i nadodao da mogućnosti napretka uvijek ima.

S prvakinjom i prvakom Hrvatske, tri druga i tri treća mjesta, te osvojenim pokalima i u ženskoj i u muškoj konkurenciji, Judo klub Samobor dokazuje visoku kvalitetu rada i s pravom očekuje dobre rezultate i u budućnosti. Tim više što je u ekipi bilo natjecatelja najmlađeg godišta, koji su borbe gubili od protivnika starijih dvije godine, a neki nisu zbog ozljeda ni imali priliku se natjecati.