15.06.2010.

Park-šuma Anindol trpi posljedice maćehinskog odnosa prema tom nekadašnjem ponosu Samobora

Kraj kapele svete Aaaaaaneee....

Park-šuma Anindol trpi posljedice maćehinskog odnosa prema tom nekadašnjem ponosu Samobora

Zaista su rijetki gradovi koji se mogu pohvaliti park-šumom gotovo u samom središtu grada, kao što ima Samobor park-šumu Anindol na sjevernim obroncima brda Tepec. Zagreb ima Zelengaj i Maksimir, Split ima Marjan, ali to nisu park-šume, već zelenila utkana u gradsko tkivo. Jedino, koliko mi je znano, grad Rab dodiruje park-šuma Komrčar, koju veoma stručno redovito uređuju i čiste.

No, vratimo se mi našem Anindolu. Profesor Marko Peroš, jedan od mnogih autora koji su opisivali Samobor, u svom eseju o samoborskim vrtovima i perivojima, između ostalog piše: "Vrtovi i perivoji samoborskih posebnika kao i javni nasadi jesu ponos i najljepši ukras Samobora te divno predvorje i prijelaz u prekrasnu brdsku šumovitu okolicu..." No, kako se mi danas odnosimo prema tako vrijednom naslijeđu, da li na pravi način i imamo li pravo na takav maćehinski odnos?

Počet ću s imenovanjem šetnica i staza po Anindolu, koje su povezivale sve vrijedne objekte – crkvice sv. Ane i sv. Jurja, na sreću obnovljenim Križnim putom, staze i šetnice do Staroga grada, mnogih (danas) zapuštenih izvora i kaptaža... Uglavnom, sve je obilježeno na priloženoj karti Anindola. Danas više ni jedna šetnica nema imena, a mnoge su u takvom stanju da njima mogu proći samo iskusni planinari. Neke šetnice, pa čak i one koje se svakodnevno koriste, postaju radi širenja korova sve uže. Takvo je i Preradovićevo šetalište. No, ima jedan potpuno zapušten prostor, a to je tzv. Rundela – kružna staza i udolina podno crkve sv. Ane, uz Preradovićevo šetalište. Ovaj prostor trebalo bi urediti za naše licitare, a ne da prodaju svoje uratke vjernicima i hodočasnicima ispred crkve, na istoj lokaciji na kojoj se uglavnom odvija misno slavlje. Potpuno neprimjereno.

Svakako treba spomenuti način održavanja današnjih staza i šetnica. One se jednom godišnje, za Dan grada (dan sv. Ane) "urede" i to tako da se pokosi korov koji sve više zauzima i površine staza te da se posječeno granje i narasla živica ugura sve dublje u šumu, dok su mnoge staze prepriječene srušenim stablima ili su postale neprohodne radi odronjavanja tla.

U park-šumi Anindol postavljeno je nekoliko klupa, koje bi vjerojatno trebale poslužiti šetaču za odmor. Međutim, one se ne održavaju, a korov koji ih je obrastao ne dozvoljava uopće k njima pristup. Ništa bolje se ne održavaju i prazne košare za otpatke, koje su postavljene prije nekoliko godina. Da nema redovnih šetača koji vode brigu o tom okolišu, vjerojatno bi staze bile pune raznoraznog otpada. Navodno ih radnici Komunalca prazne dvaput godišnje. Jednako tako neki korisnici i šetači samoinicijativno u jesen očiste barem stazu od sv. Ane do Staroga grada od otpalog lišća i granja, kako bi barem na taj način smanjili broj krpelja.

Nekada su Samoborci prve skijaške korake upravo započinjali skijanjem na blagoj udolini zvanoj Smrekvina i na samom ulasku u park-šumu Anindol, uz Preradovićevo šetalište. Danas to više nije livada, već zarašten i nepristupačan prostor.

Odvodnja u Anindolu je posebna priča. Za odvod površinskih voda (kišnice) na najugroženijim mjestima postavljene su betonske kanalice. Te bi kanalice imale svoju svrhu da se redovito održavaju, obnavljaju i čiste, što se uopće ne radi. Najbolji primjer i mjesto lošeg održavanja je na Preradovićevom šetalištu, ispod stećka. Umjesto da se kanalice očiste, a polomljene zamijene i prikupljena voda kanalizirano vodi uz rub šetnice, svake se godine tu položi nekoliko kubika novog pijeska, koje prve kiše ponovno odnesu na prostor nekadašnje Rundele, jer su kanalice i dalje polomljene, neuređene i neočišćene.

Mnogo bi se trebalo pisati o Anindolu, o toj jedinstvenoj park-šumi, ali i svim današnjim negativnim odnosima prema kulturnom naslijeđu. Na primjer, Šmidhenove stube su potpuno uništene, staze koje vode od Staroga grada prema sv. Jurju i Vugrinščaku zahtijevaju barem micanje srušenog drveća preko staza, a djelomično i proširenje. Treba urediti i obnoviti kaptaže. Osim toga, potrebno je donijeti službenu odluku o razlikovanju i načinu održavanja park-šuma od parka prirode ili od gospodarskih šuma.

Sve ovo pišem za ljepši Samobor, za grad kojeg će ljudi rado posjećivati radi njegovane prirode i odnosa građana prema njoj, a ne da nam dolaze gosti do trga na kavicu i kremšnite i da usto sjede do parkiranih automobila.

Branko Adamek

 

Park-šuma Anindol trpi posljedice maćehinskog odnosa prema tom nekadašnjem ponosu Samobora

Arhiva 2010

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002