24.08.2020.

Žumberački uskoci obilježili 490. godina od naseljevanja

Ponosni na svoju povijest i život

Članovi povijesne postrojbe Žumberački uskoci (Milan Delivuk, Nikica Car, Željko Šajatović, Željko Hranilović i Milan Radić) 23. kolovoza su kod uskočkog spomenika u Badovincima zapalili svijeće te se prisjetili svoji predaka koji su prije 490. godina naselili ove krajeve. Spomenik u Badovincima otkriven je 2005. u povodu 475. godišnjice doseljena Uskoka na Žumberak, a zbog epidemije korone obljetnica je održana u užem krugu.

U jesen 1530. godine iz Bosne u Žumberak dolazi prva skupina Uskoka. Prije dolaska na austrijsku stranu spomenuti su Uskoci živjeli u široj okolici Glamoča - Bosna. Grupu od pedesetak obitelji predvodio je u preseljenju sin glamočkog vojvode Vladislava Stipkovića. Već tada, prije prelaska na slobodno područje, dokumenti onog vremena bilježe njihovu hrabrost i pouzdanost. Mjesto okupljanja kršćana, koji su s bosanskog područja prelazili u slobodne krajeve bio je Bihać. Jedan dio ovih Uskoka naselio je Ivan Kobasić tijekom rujna iste godine (1530.) na području Pećna i Grabra u jugoistočnom dijelu Žumberka. Drugi dio naselio je oko grada Žumberka. Samci su pak ušli u sam Stari grad Žumberak (Sichelburg). Iz ove seobe naseljena su u Sošicama i Mrzlom Polju.

Žumberački Uskoci branili su granice Habsburškog carstva u najteže doba povijesti hrvatskog naroda, "ostatke ostataka" domovine Hrvatske. Svojom krvlju žumberački Uskoci natopili su gotovo svaki pedalj Lijepe naše. Čuvajući Vojnu krajinu branili su dio hrvatskog prostora i tako znatno pridonijeli kasnijem stvaranju jedinstvene hrvatske države. Širom Europe na raznim bojištima pokazali su istinsko junaštvo. Obranili su Zagreb (1545.) i iskazali se kao nositelji kršćanske pobjede kod Siska 1593. U Domovinskom ratu koncem prošlog stoljeća neki Žumberčani branili su istočne hrvatske granice. U Vukovaru su 1991. poginuli satnik Petar Šinković i Zdravko Vuković. Heroj Domovinskog rata, pilot Miroslav Peris, poginuo je 1993. godine. Mnogobrojni Žumberčani sudjelovali su obrani Hrvatske, a legenda obrane Vukovara Nikica Burić - Čokot s ponosom ističe svoje žumberačke korijene. Žumberački kraj dao je glasovite znanstvenike, akademike Tadiju Smičiklasa, Petra Skoka i Milana Heraka, pjesnike Jovana Hranilovića, Simeona Čučića, Vasilija Bubanovića, Marka Badovinca, Danu Gurovića, Marka Vukasovića, Stanka Zubovića i Marka Radelju, gradonačelnika Zagreba Nikolu Badovinca, presjednika Hrvatske bratske zajednice Johna Badovinca, biskupa i mučenika Janka Šimraka, uskočke vojskovođe Radula Daju Vukovića, Krstu Delišimunovića, Janka Šajatovića - Krabata, Petra i Vida Gvozdanovića, Leopolda i Marka Rajakovića, Petra i Oskara Hranilovića, Vuka Delivuka, Josipa Šintića..., mučenike Marka i Stanka Hranilovića, opernu divu Dragicu Martinis - Balić, slikare Zlatka Latkovića, Stanka Zubovića i Nebojšu Uglješića, mnoštvo svećenika, desetak biskupa i dvojicu kardinala (blaženi Alojzije Stepinac i sluga božji Franjo Kuharić).

Žumberački uskoci, Hrvati grkokatolici i rimokatolici, godinama, desetljećima i stoljećima bili su i ostali svjetionici duboke vjere i iskrenog domoljublja. Žumberački okrug je nekada spadao u Slunjsku pukovniju i tvorio je 11. i 12. kumpaniju, a u njemu je živjelo početkom XIX st. oko 7000 stanovnika (4500 grkokatolika i 2500 rimokatolika).

Posljednjih godina oživljena je uskočka povijest na

Žumberku, a uspostavljena je i dobra suradnja s Uskocima iz Klisa i Senja. U Žumberku, koji se u starijim vremenima nazivao i Uskočko gorje, na više mjesta posljednjih godina postavljeni su uskočki spomenici. Godišnje se organizira niz

svečanosti, na kojima se ljudi educiraju o značenju slavne i dične uskočke epopeje u Lijepoj našoj.

Žumberački uskoci bili su svjetionik junaštva kroz više stoljeća, a danas njihovi potomci žive u čarobnom Žumberku, prekrasnom kutku Lijepe naše, ali i u susjednim gradovima te na svim kontinentima kugle zemaljske. Uskočku povijest na Žumberlku prije 25 godina počeo je oživljavljati svećenik Mile Vranešić. Udruga Žumberački uskoci osnovana je 2009. godine i radi na promicanju uskočke povijesti, izdavanju knjiga, organiziranju uskočkih skupova, otkrivanju uskočkih spomenika, izvrsno surađuje s uskočkim udrugama iz Klisa i Senja.

R.I.

 

Žumberački uskoci obilježili 490. godina od naseljevanja

Arhiva 2020

2024

2023

2022

2021

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002