Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Provođenje novih propisa na granici

Schengenski kolaps

S ovih naših/vaših strana grane smo svjedočili tri posljednja vikenda u mjesecu kolovozu, a kulminacija je bila posljednji vikend, neopisivim gužvama i kolonama vozila koja čekaju na prelazak granice. Uzrok je svakako kraj godišnjih odmora, povećan protok vozila i ljudi, ali i famozni schengenski režim, koji nas razveseljava već neko vrijeme.

Prema nekim podacima je 30 tisuća vozila ušlo u Sloveniju u dva dana, što je svakako impozantna brojka. Provjeravali su kolege novinari i uvjerili se da su radile sve ulazne trake te da je policija djelovala s povećanim brojem ljudi, ali jednostavno provođenje Zakona o schengenskim granicama dovelo je do kolapsa. Čekanje u nepreglednoj koloni vozila, u trajanju od 7 do 12 sati, dovelo je do neopisive gužve, nervoze i pojačane upotrebe truba. Jedan poznanik se bavio statistikom pelena pa je ustanovio: ako uzmemo da je u 1000 automobila bila po jedna beba i da u sedam sati morate dva puta bebu presvući, to znači da je 2000 pelena završilo negdje uz auto-cestu ili je i to jedan od razloga da su kontejneri za smeće bili prepuni. O potrebi obavljanja nužde nećemo ni razmišljati.

Užasnuti putnici, ljuti policajci i izbirokratiziran sistem koji je jači od nas ljudi. Prema informacijama dobivenim na granici, razlikujemo temeljni i temeljiti pregled. Temeljni pregled je pregled prema 7. članku zakona, vrijedi za državljane EU, a kojim se pregledaju dokumenti i ukoliko imaju štogod za prijaviti. Državljani trećih zemalja podliježu temeljitom pregledu, a on znači da se moraju dokumenti provjeriti u schengenskom informacijskom sistemu, nazvanom "SIS - jedan za sve", u kojeg se Slovenija s još 8 novih članica uključila 1. rujna. Osim putnika kontroli podliježu i osobne stvari i vozila. Sve to je uzrok "temeljne i temeljite" neopisive i neobjašnjive gužve, koje su mnogima zagorčale kraj godišnjih odmora. Zakon ima i 8. članak, koji pak govori "da se temeljit nadzor državnih granica može opustiti zbog izuzetnih i nepredvidljivih okolnosti". Ostaje otvoreno pitanje je li opet u procjeni bio presudan ljudski faktor.

U lokalima i u "pušačkim redovima" još ne vlada kaos, ali je činjenica da su "kadilci" iliti pušači degradirani i svedeni na nivo osoba koje se skrivaju po kutevima, čuče pred lokalima ne bi dobili svoju dnevnu dozu nikotina. Naime, već smo pisali o zakonu kojim se ograničava upotreba nikotina i nikotinskih proizvoda, a on je sad doista na snazi. U Sloveniji je u svim zatvorenim javnim prostorima i radnim mjestima, u koje spadaju svi ugostiteljski lokali, restorani, hoteli, trgovine, sportski objekti - zabranjeno pušenje. Velikim koracima smo se u sferi nikotina približili onim europskim zemljama koje već imaju takve i slične zakone. Kazne za nepoštivanje zakona su vrlo visoke. Za pojedince kazne su od 125 eura na više, a za pravne osobe one iznose od 2.000 do 33.000 eura. O dilemi postižu li se zabranama željeni rezultati moći ćemo govoriti nakon godinu dana provođenja zakona.

Ovotjedni pogled s grane ćemo završiti nečim manje kaotičnim, nečim čime se ovih dana svi u Brežicama ponose. Jedna srebrna medalja sa svjetskog atletskog prvenstva u Osaki, osvojena za Sloveniju u bacanju diska, domovat će kod Brežičana. Tridesedvogoišnji mladić iz Brežica, Primož Kozmus, se rezultatom od 82,30 metra u bacanju diska okitio srebrnom medaljom. Brežice su mu priredile veličanstven doček. Medalja znači upornost, odricanje, rad i trening, pa znalci kažu da ovo srebro ima zlatni sjaj. Pred Kozmusom, za kojeg kolege iz reprezentacije kažu da je "poseban momak s jakom karizmom", je sigurno još mnogo uspješnih bacanja diska i osvojenih medalja.

Arhiva 2007

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006

2005

2004

2003

2002