Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Ministarstvo jedne zemlje daje uputstva medijima druge suverene zemlje o tome kako pisati

Za promjenu - o životinjama!

Pročitavši deset točaka kojima se slovensko Ministarstvo vanjskih poslova obraća hrvatskoj javnosti, i posebice medijima, u kojima se izričito traži da se ton i način pisanja o "deželi" promijeni, ostali smo bez teksta. Ministar Rupel inače i sam voli pisati kolumne u glavnim dnevnim novinama, a uz sve poslove koje ima, upozorava svekoliku javnost da bi se morao promijeniti način pisanja o odnosima sa Slovenijom, jer to "izaziva u javnosti nemir, koji bi mogao prerasti u protuhrvatsko razpoloženje". Ministarstvo jedne suverene zemlje daje uputstva medijima druge suverene zemlje, o tome kako pisati.

U velikom strahu da ne pokvarimo odnose, unesemo nemir, nervozu i nerazpoloženje, odlučili smo jednu kolumnu, "jer smo svi jednaki", posvetiti problemima u životinjskom svijetu.

Životinjski svijet nam pokazuje znakove promjena koje mi vrlo često ne vidimo, dok ne poprime razmjere katastrofe. Prošla je godina bila obilježena ptičjom gripom, kad smo mogli vidjeti da bolest ne poznaje granice i da bolesne ptice nisu nosile oznaku "naše" i "vaše". Strah od svega što leti i još više od onog što je sletjelo je nakon početne euforije gotovo nestao. Nakon provedenih mjera, zaraženih ptica, euforije oko uginulih ptica – nekako smo na tu bolest zaboravili ili su ptice naglo ozdravile. Pitam se jesu li sve ptice jednake?

Ovih dana Hrvatskom hara svinjska kuga, koja se širi Slavonijom i županijama uz granicu sa Slovenijom. Kuga na gospodarstvima u neposrednoj blizini granice ne poznaje državnu granicu i postoji realna mogućnost da se prenese i u Sloveniju. Zato je slovenska veterinarska uprava proglasila povećane mjere opreza. Hrvatska je prema uputstvima Europske Unije prestala cijepiti svinje od te bolesti, jer je to jedan od uvjeta da bi se moglo izvoziti meso, ali očito da je ta odluka upitna. Pitam se jesu li sve svinje jednake?

Nedavno je medvjed u Sloveniji napao čvojeka koji je mirno šetao šumom pa se razvila polemika oko zaštićenosti medvjeda. Ni medvjedi nisu educirani da bi znali gdje su političke granice i u kojoj državi su evidentirani pa su i oni problem. Naime, u Sloveniji su medvjedi zaštićene životinje i njihov broj za godišnji odstrel se određuje. Lovačka društva uz granicu postavljaju pitanje tko je čijeg medvjeda ustrijelio. Jesmo li odstrijelili "naše" ili "vaše"?

Krajem lanjskog prosinca je na Snežniku uhvaćena mlada ženka risa, stara godinu i pol dana, teška oko 15 kilograma. Danas nosi jednu od najmodernijih GPRS ogrlica na svijetu, preko koje se prati njeno kretanje. Ogrlica koja teži tek 285 grama svaki dan šalje signale putem SMS poruka u Švedsku, odakle se podaci putem elektronske pošte vraćaju istraživačima na Biotehnološki fakultet u Ljubljani. Istraživači kažu da su svaki dan iznova iznenađeni, jer kretanje prate na karti i svaki dan ih ponovo iznenađuje njen krug kretanja. Iz karte koja je prezentirana vidljivo je da se Dina, kako je dobila ime po Dinaridima, kreće uglavnom na području Risnjaka, ali povremeno odluta i prema Ilirskoj Bistrici. Na osnovi dobivenih podataka i istraživanja na terenu, dobit ćemo studiju o načinu života risa na ovim područjima. Populacija risa je ocijenjena tek na 20 jedinki. Ris je zaštićen, jer je populacija toliko malena da joj prijeti izumiranje. Dakle, niti ris ne prepoznaje državne granice pa mislim da su i oni problem!

Sve te promjene, granice, podjele na "naše" i "vaše" unose nemir i u životinjski svijet. Orwell je već 1945. godine ustvrdio da su "sve životinje jednake, ali su neke jednakije od drugih".

Arhiva 2007

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006

2005

2004

2003

2002