Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Janša pronašao svoje jalnuške diletante i izdajice

Krivac: medijsko - politička sprega

Temelj svake demokracije su slobode, a jedna od bitnijih je sloboda medija. Mediji i medijski djelatnici su zadnjih mjeseci u deželi na vjetrometini politike. Naime, premijer Janez Janša je u svom govoru pred Parlamentom 20. studenoga, kada se glasalo o povjerenju Vladi, kao glavni problem ispostavio medijsko-političku spregu koja širi neistine o Sloveniji u Europi i tome je namijenio 90 minuta svoga govora. Mediji su ti koje prenose lošu sliku o deželi, mediji su ti koji stvaraju euforiju negativnog mnijenja u javnosti. Mahalo se novinskim izvacima, spominjane su konkretne dnevne novine, prozvana su konkretna imena, skicama su pojašnjeni njihovi vlasnički i politički odnosi. Sve to podsjeća na neke znamenite rečnice koje su ovih dana izvučene iz ropotarnice i ponovno nas prisjetile na jalnuške diletante i izdajice...

Da bi vam još slikovitije pojasnili ovu situaciju, spomenut ćemo neka pisma.

Pismo prvo: Dragi Janez. Državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva Adriana Starina Kosem je u svom pismu premijeru, koje je još u lipnju šokiralo javnost, između ostalog spomenula neprimjeran utjecaj na medije od strane vladajuće stranke, kupnju udjela vlasništu, a time i utjecaj na uređivačku politiku.

Pismo drugo: javnosti. Početkom rujna su slovenski novinari napisali otoreno pismo - peticiju, koju je do sada potpisao 571 novinar iz različitih medija. Pismo se obraća predsjedniku Vlade i svim predstavnicima vlasti, a poslano je i na mnoge europske adrese. Cenzuriranje novinara i velik utjecaj na medije u jednoj demokratskoj državi su neprihvatljivi. Očito su uvjeti u kojima rade i izvještavaju novinari neprimjereni. U pismu navode tri najčešća pojavna oblika cenzure u svom radu: prekrajaju se prilozi bez znanja autora, pišu se naručene vijesti koje se kasnije ne objavljuju bez konkretnih razloga i treći oblik je ograničavanje izvještavanja o nekim politički osjetljivim temama te zabrana pristupa medijima pojednih "drugačije mislečih". Dalje je zapisano da se novinarima prekida radni odnos, degradira ih se, oduzima im se radno područje, premješta ih se, diskriminirani su i šikanirani.

Autori se na kraju pisma pitaju kakva je poruka državljanima Europe, ako im od 1. siječnja predsjeda država u kojoj su pritisci na novinare znakoviti i u kojoj se krijepi autoritarni način vladanja na račun demokracije i medijske slobode.

Pismo treće: Dragi Janez. Čelnik stranke Socijalnih demokrata Borut Pahor piše predsjedniku Janši i pokušava na neki gandijevski način riješiti razdoblje političke napetosti, kako ga on naziva. Premijer mu ne odgovara, nego izjavljuje "da od pisma ima još uvijek ljepljive prste".

Pismo četvrto: Dragi Janez. Predsjednik uprave Pivovarne Laško Boško Šrot piše premijeru Janši, nakon što je bio prozvan u toku rasprave u Parlamentu zbog svoje poslovne i političke bliskosti sa Socijalnim demokratima, a ujedno i vlasničkim udjelima u časopisu Delo.

Slijedi i pismo peto: Dragi Borut. Pismo je namijenjeno predsjedniku stranke čiji je Šrot član. "Očekivao sam da ćeš se na potpune laži i političku nekorektnost odmah odazvati. Predsjednik Vlade je s najavom političko-ideološke bitke prema poduzećima prekoračio ustavne ovlasti i preuzima ovlasti službi istrage i sudstva", piše Šrot.

Uglavnom, sve ovo pomalo podsjeća na neke knjige mudraca u prošlosti, s nizom otvorenih pisama. Pisama je bilo još, jer je napad na medije izazavao burnu polemiku u široj javnosti.

Tako možemo završiti riječima: Dragi Janez ili pak Dragi Ivo: Medijska sloboda je institut suvremene demokracije, a ne "grešna koza" nečije nedorečene politike.

Arhiva 2007

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006

2005

2004

2003

2002