Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Vodena bujica odnijela šest ljudskih života

Je li tako moralo biti?

Da su vrijeme i priroda nepredvidljivi i ćudljivi, mogli smo se uvjeriti proteklog tjedna u Sloveniji. Strašno nevrijeme i vodena bujica koja je odnijela šest ljudskih života su stravičan rezime prirodne katastrofe koja je zahvatila Sloveniju u samo nekoliko sati. Meteorološke arhive ne bilježe takvo strašno nevrijeme u proteklih stotinu godina. Vodena bujica, odnosno vodeni val koji je odnosio sve pred sobom, učinio je neprocjenjivu štetu. Materijalna šteta, prema prvim procjenama iznosi 200 milijuna eura. Procjena štete nastale na infrastrukturi, koja je u nekim naseljima i regijama gotovo nestala, tek slijedi. Neke ceste su naprosto nestale s lica zemlje, neka su naselja zatrpana gomilom blata, oko tisuću objekata je jako oštećeno. Ljudska solidarnost je ovih dana vidljiva na svakom koraku i u cijeloj državi, jer je teško vidjeti slike i čuti sudbine ljude, a da vam se ne probudi potreba da pružite pomoć.

Gradiću koji nosi naziv Železniki, niti spomen željeza u njegovom nazivu nije pomogao da ga ovaj puta "željezna" vodena bujica gotovo ne izbriše s lica zemlje. Opskrba vodom, vraćanje u funkciju institucija, prometnica, saniranje gomile materijala, otvaranje proizvodnih mjesta – sve su to ovih dana bili zadaci vojske, policije, civilne zaštite i mnogih dobrovoljaca koji su došli pomoći ljudima u nevolji.

U Občini Brežice susretali smo se s poplavom nekoliko puta. U mnogim službenim susretima s predstavnicima Ministarstva okoliša, kao i za vrijeme posjeta Vlade Posavju, predstavnici lokalnih vlasti su upozoravali na problem redovite sanacije rijeka. Poplave iz 2005. godine sjećamo se mnogi. Tada je Breganica odnijela cijelo ribogojilište, oštetila mnoge kuće u Grdanjcima i u Slovenskoj Vasi. Stariji mještani su tada govorili da je zadnja takva velika poplava u ovom kraju podno Žumberka bila 1939. godine.

Redovito održavanje rijeka, čišćenje korita, struge i uređivanje nasipa spriječilo bi da voda mijenja smjer i prilagođava si korito, a time postaje nepredvidljiva i neukrotiva. Dvije godine nakon zadnje poplave sa slovenske strane je u dužini stotinjak metara sanirana i regulirana Breganica. No, sve to je premalo da bi mogli govoriti kako smo uspješno pripremljeni za neki od sljedećih vodenih valova koji može zadesiti ovaj kraj. Moramo li razgovarati o uzrocima tek tada kada saniramo posljedice? Za izgovor da je otežavajući element to što je za sanaciju u graničnom području potrebna suglasnost obiju država, moglo bi se reći da je odgovor koji pliva kao riba na suhom.

U Sloveniji je bio proglašen dan žalosti u petak 21. rujna u spomen na stradale u poplavi. Datum se preklopio s prvim danom službenog početka predsjedničke izborne kampanje. Izbori za predsjednika Slovenije su krenuli laganim koracima prema 21. listopadu, kada bi 2,2 milijuna državljana trebali izabrati novog predsjednika. Kandidiralo se jedanaest kandidata, odnosno devet kandidata i dvije kandidatkinje. Gledajući prepoznatljivost imena imamo raspon od političara kao što je Lojze Petrle, kojemu u bogatoj političkoj karijeri nedostaje još ta funkckcija i za kojeg se očekivalo da će se kandidirati, zatim je tu poznato ime bankarskih krugova Mitja Gaspari, diplomata Danilo Turk, hrvatskoj javnosti dobro poznati Zmago Plemeniti Jelinčič, pa sve do osoba za koje nismo ni mi ostali potencijalni birači čuli, kao što su poduzetnik Artur Šter, umirovljenik Pavel Premrl ili pak 23- godišnji student Matej Sedmak-Peacehiker. Neki od njih su predstavnici političkih stranaka, dok su drugi marljivo skupljali potpise koji su im omogućili legitimno pravo na kandidaturu. Tražeći podatke o kandidatima, ustvrdili smo da se šestoro njih koristi modernim pristupom i imaju svoje stranice na internetu te direktni kontakt s biračima. Vjerojatno iskustva izbora u Americi, pa i Francuskoj, u kojima se koristio internet, blogovi i You Tube da bi se približilo izbornoj bazi, ipak u Sloveniji očekuju na nekim drugim izborima. Izbore za predsjednika ćemo pratiti, a nadamo se da ćemo i o vodenim granicama izvještavati ubuduće u boljem kontekstu – barem o onim rječnima.

Arhiva 2007

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006

2005

2004

2003

2002