03.01.2013.

Direktor Komunalca Boris Kušt govori o aktualnostima u komunalnom gospodarenju

Uspješno preuzeli Županijske i lokalne ceste

Direktor Komunalca Boris Kušt govori o aktualnostima u komunalnom gospodarenju

2012. godina protekla je u znaku brojnih izmjena pravila poslovanja komunalnih poduzeća, a i samoborski se Komunalac našao pred novim izazovima. O godini koja je iza nas, ali i očekivanjima u ovoj, već tekućoj, govori direktor Komunalca Boris Kušt.

Kakva je Vaša ocjena poslovanja Komunalca u minuloj godini? Koji su bili najveći izazovi i s čime ste se najteže nosili?

Budući da je ova poslovna godina pri kraju, već se neki poslovni rezultati naziru. Ono osnovno čime smo se bavili u ovoj godini bilo je preuzimanje Županijskih i lokalnih cesta. Zakon o tome stupio na snagu još 26. travnja ove godine i tada je Grad Samobor preuzeo na sebe brigu o županijskim i lokalnim cestama. U prelaznom razdoblju, koje je trajalo do 1. kolovoza, Komunalac se pripremao za taj posao i tada smo i službeno preuzeli održavanje županijskih i lokalnih cesta, a to je oko 200 km takvih prometnica na području Grada Samobora. Bio je to velik i zahtjevan posao. Mi znamo da smo osposobljeni za održavanje nerazvrstanih cesta, ali županijske i lokalne ceste nose sa sobom i višu razinu održavanja, koja podliježe i zakonskim propisima, kontrolama i inspekcijama. Što se tog posla tiče, ostvarili smo i određeni prihod, ali treba reći da su i ulaganja jako velika. Ceste su preuzete u stanju u kakvom jesu i znamo da su mnogi nezadovoljni tim stanjem, ali, vjerujte mi, a neki radovi su još u tijeku, da smo uložili znatna sredstva za uređenje, što će građani tek vidjeti. Povezano je to i s pojačanom Zimskom službom, s većim brojem kooperanata, proširenjem zona, kojih je sada 22, a to je jako puno. Dakle, bio je to velik posao u smislu da se naprave prvi pomaci u održavanju tih cesta i mislim da smo uspjeli. Što se tog posla tiče, mislim da će 2013. biti još uspješnija i bolja.

Kako to financijski izgleda?

Što se financija u tom dijelu tiče, razgovarali smo sa Županijskom upravom za ceste, gdje oni imaju 11,2% prometnica u Samoboru i u tom dijelu će osiguravati financijska sredstva u svom proračunu. Na bazi procjene proračuna od, primjerice, 100 milijuna kuna, izračunali smo da bi iz tog proračuna trebalo biti doznačeno oko 10-11 milijuna kuna za održavanje tih cesta. Međutim, ako je taj proračun manji, onda će i ta sredstva biti manja. No, mislimo da je ta naša procjena realna.

Hoće li građani osjetiti razliku u načinu održavanja tih prometnica, s obzirom da sada o njima brine Komunalac?

Po meni - da, građani bi trebali vidjeti razliku, jer ŽUC je, kao županijska uprava, usmjeravao svoja sredstva i na druge gradove u županiji, a mi ćemo tim sredstvima brinuti samo o našim cestama. Ta sredstva su strogo namjenska, a, k tome, mi sada znamo gdje ih je najviše potrebno uložiti. Također, što se tiče namjene sredstava, posebno moramo voditi evidenciju i dnevnike rada za županijske i lokalne, a posebno za nerazvrstane ceste, tako da tu nema "prebijanja". I, još dalje, ako Grad Samobor bude imao dodatnih sredstava za održavanje tih cesta, onda bi se to poboljšanje moralo vidjeti.

Kako se Komunalac generalno nosi s financijskim problemima, s obzirom na sveopću krizu koja je zavladala?

Generalno gledajući, situacija je složena, jer se sveopća kriza spušta i odražava od same države sve do jedinica lokalne samouprave. Toga smo svi svjesni. No, što se tiče financiranja od strane Grada Samobora, rebalansom su nam čak i dodatno povećana sredstva za održavanje cesta i uređenog građevinskog zemljišta pa je u tom dijelu plan izvršen, možemo reći, skoro 100%. Ostalo je, do pune realizacije, još nešto malo do kraja godine. Što se tiče ostalih izvora prihoda, naravno da se kriza osjeća. Teško je od građana naplatiti uslugu, ako su ostali bez posla i nemaju drugih izvora prihoda, a to se ponajprije odnosi na plaćanje odvoza kućnog otpada. Međutim, ako tu stavku pogledamo u odnosu na sve druge stavke koju plaća jedno kućanstvo, onda je to jedna od najmanjih stavaka. Ljudi, pak, razmišljaju na način da im to nije potrebno, pa misle da to ne moraju ni platiti.

I Tržnica i Sajmište funkcioniraju, što znači da ljudi plaćaju te naše usluge i ostvaruju neki prihod. Na grobljima se također ostvaruje solidan prihod. Za sve naše usluge građanima izlazimo ususret tako da im omogućujenmo plaćanje na rate. Što se tiče održavanja zgrada, odnosno upravljanja stambenim fondom, građani sve više shvaćaju da je to njihov prihod, da to služi njima i tu je naplata dobra. Dakle, generalno gledajući, možemo biti zadovoljni naplatom u ovoj godini. Ono što posebno želim naglasiti je to da mi, osim promjene stope PDV-a, nismo mijenjali cijene naših usluga. Znači, uspjeli smo poslovati s cijenama koje se nisu mijenjale od 2009. godine.

Kakva će biti 2013.? Imate li kakvu projekciju ili prognozu poslovanja u sljedećoj godini?

Možemo krenuti od pitanja odvodnje, koje se provlači još od 2010. godine, koja bi se po zakonu morala izdvojiti iz Komunalca, a krajnji rok za to je bio konac ove godine. Zakon se nije promijenio, a prijedlog je da se krajnji rok pomakne na konac 2013. godine. Što to znači? Ako odvodnja odlazi iz Komunalca, onda se to odnosi na one investicije koje su se preko Hrvatskih voda ulagale u izgradnju odvodnje na području Samobora, a to je jedna nepoznanica. Problem je što mi moramo planirati prihode i rashode za sljedeću godinu, a nismo sigurni hoće li se to izdvajanje dogoditi.

Tu je i pitanje komunalne naknade i naknade za uređenje voda, koje se obračunavaju i naplaćuju preko Komunalca za Hrvatske vode i za Grad Samobor. Još uvijek ne znamo kako će i hoće li to biti regulirano novim zakonom, ali mi to moramo staviti u poslovni plan za sljedeću godinu, sve dok nam ne kažu drukčije. Stoga je, s neizvjesnim zakonima koji nam slijede, jako teško planirati poslovanje u sljedećoj godini.

Što možete poručiti građanima Samobora? Što mogu očekivati i što im Vi želite?

Građanima Samobora želim dobru i kvalitetnu uslugu koju im Komunalac može pružiti i mislim da je to najbitnije. Važna nam je i suradnja s građanima, jer su oni svjesni određenih problema, a mi smo ti koji će im pomoći u rješavanju njihovih svakodnevnih problema. No, mi nismo jedini u tom lancu. Postoje i određene institucije koje nas prate i ponekad ne možemo sami odlučiti i odraditi određeni posao, jer nam treba nečija suglasnost. Zato tvrdim da je suradnja između građana i Komunalca neophodna kako bismo mi kvalitetno odradili svoj posao.

Samoborske novine

 

Direktor Komunalca Boris Kušt govori o aktualnostima u komunalnom gospodarenju

Arhiva 2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002