03.02.2006.

Stjepan Gregorić, novi ravnatelj Parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje

Nedostaje školovanih ljudi

Stjepan Gregorić, novi ravnatelj Parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje

Javnu ustanovu Park prirode Žumberak - Samoborsko gorje od listopada prošle, 2005. godine, vodi novi ravnatelj Stjepan Gregorić. U Hrvatskoj ima deset parkova prirode i osam nacionalnih parkova. Obzirom na velike uspjehe koje je Park prirode Žumberak - Samoborsko gorje polučio u kratkom vremenu od svog osnivanja 1999. godine, zanimalo nas je tko je novi čovjek na čelu entuzijastične ekipe koja je za projekte i akcije Parka već nagrađivana visokim turističkim priznanjima. Park trenutno ima 16 zaposlenih i organiziran je kao stručna i nadzorna služba.

Recite nam nešto o sebi. Kako se postaje ravnateljem Javne ustanove Park prirode Žumberak - Samoborsko gorje?

Po zanimanju sam diplomirani inženjer poljoprivrede. Rođen sam na obroncima Plešivice u mjestu Vlaškovec. Nakon završenog agronomskog fakulteta u Zagrebu, dugo sam, punih dvadeset godina, radio u Poljoprivrednoj stanici u Jastrebarskom na projektu Proizvodnje sjemenskog krumpira na Žumberku. Na neki način ja sam uveo proizvodnju sjemenskog krumpira na Žumberak. Na mjesto ravnatelja Parka prirode, koje je izborna funkcija, došao sam preko javnog natječaja, a samog ravnatelja imenuje ministar kulture. U Ministarstvu kulture za park je nadležna Uprava za zaštitu priode.

Jeste li zadovoljni poslom i počecima rada u Parku priode?

Obzirom da sam jako dugo radio u Žumberku, jako volim ovaj kraj. Ovo mi je sada jedan novi izazov.

Mijenja li se vašim dolaskom i ekipa koja je do sada vodila Park?

Ne. Ravnatelj i stručni voditelj su izborne funkcije i one se biraju na rok od četiri godine, a ostali zaposleni su stručni suradnici i čuvari prirode. Biljana Janev, stručna voditeljica, nedavno je otišla na drugo radno mjesto u Park prirode Maksimir, jer stanuje u Dubravi, pa ćemo ovih dana raspisati natječaj za novog voditelja. Privremeno tu dužnost obavlja naša arheologinja Morena Želle. Početkom studenog stradao nam je glavni nadzornik pa tu funkciju privremeno obavlja Matija Franković, bivši ravnatelj. Malo su nas stisle i ozljede, naime, i jednoj kolegici smrzli su se prsti dok smo bili na Velebitu. Jedino je pitanje kako će biti tretirano, u novom zakonu koji je u pripremi, pitanje srednje stručne spreme kod nadzornika na terenu. Naši nadzornici imaju SSS i vjerojatno će morati položiti neke dodatne ispite.

Hoće li vaš prethodnik Matija Franković ostati u Parku prirode?

Odlučeno je da nam je on u ovom razdoblju potreban. Nisam za nekakvu sječu glava, već za ljudski dogovor, a kakvi su njegovi daljnji planovi, ne znam.

Hoće li se projekti koji su započeti prije vašeg dolaska sada istim intenzitetom i nastaviti?

Da. Naime, mi djelujemo tek četiri godine i na početku je velik naglasak dat na prikupljanje i podupiranje znanstvenih i stručnih istraživanja, kao podloga za izradu baze podataka za izradu Plana upravljanja i Prostornog plana. Sada radimo na Planu upravljanja koji se donosi za desetogodišnje razdoblje.

Hoće li se započeti projekt vezan uz kneževski tumul na Budinjaku?

Ne. Projekt nam nije prošao zbog financijskih razloga, pa sada dogovoramo sa susjednom Slovenijom da iduće godine zajedno uđemo u taj projekt.

Imate li kakav novi projekt?

Ove godine počeli smo s projektom Travnjački voćnjaci. Njegovo predstavljanje je u Poduzetničkom centru u Bregani 25. siječnja. Taj projekt vodi Biljana Janev, bez obzira što nas je napustila i otišla na drugo radno mjesto. Jednostavno, ona je radila sve pripreme i nije bilo smisla mijenjati voditelja.

Tko finacira projekt?

Europska unija s 90 posto sredstava i mi sa 10 posto.

Hoće li novouređeni prostor u Eko centru Budinjak i dalje biti dostupan javnosti i planinarima?

Da, svih jedanaest ležaja i svi sadržaji koji su tamo bili i dalje ostaju dostupni, kao i čovjek koji će uvijek gore dežurati.

Koji vam je glavni prioritet u radu, a što najveći problem?

Tendencija razvoja Parka je da se širi, a osnovni problem u poslovanju je manjak ljudi, bez obzira što nas ima 16 zaposlenih. Nedostaje nam ljudi s visokom stručnom spremom. U periodu mog mandata najvjerojatnije ćemo zaposliti još ljudi. Uskoro zapošljavamo dva agronoma na određeno radno vrijeme, za vrijeme trajanja projekta Travnati voćnjaci. Ako uspijemo s projektom tumula, naravno da Morena Želle ne bi mogla sama iznijeti projekt, ona bi mogla biti nositelj projekta, ali bi morali zaposliti još jednog ili dva arheologa na određeno vrijeme.

Jeste li sudjelovali u razgovorima o Projektu Mikroregije Žumberak?

Predstavnici Parka bili su na dogovorima, ali ne sudjelujemo aktivno u Projektu.

Kakva je suradnja Parka s Gradom Samoborom?

Izuzetno dobra i ne vidim razloga da se ta suradnja u budućnosti ne nastavi i nadogradi.

Nenad Kobasić

 

Stjepan Gregorić, novi ravnatelj Parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje

Arhiva 2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002