Zvjezdan Linia
DUHOVNI STUPAC

Uz izbor pape Benedikta XVI. i njegova ustoličenja

Konzervativan i nije negativan pojam

Mjesec travanj godine 2005. ostat će nam u sjećanju po papama. Oči svijeta bile su upravljene prema Rimu, točnije Vatikanu. Bilo je to najprije povezano uz smrt i ukop nama dragog i poznatog pape Ivana Pavla II., a potom uz izbor novog pape Benedikta XVI. i njegova ustoličenja. Svijet je zabilježio te događaje pažljivim promatranjem i pisanjem.

Prošlo je vrijeme nagađanja. Sad smo pred činjenicom da imamo novog papu Benedikta XVI. Sjećam se kad je godine 1958. umro papa Pio XII. I on je bio papa stoljeća, velik po zahvatima u Crkvi i po utjecaju na život svijeta. Bio je papa u teškim vremenima. I onda se nagađalo što će biti dalje. Izabran je papa Ivan XXIII. Mi ga danas poznamo kao papa Dobri, a već je proglašen i blaženikom Crkve. Kad je izabran svi su nagađali da je to stanoviti kompromis, da je to prijelazni papa, budući da je bio u starosti od 77 godina. Međutim, makar je upravljao kao papa Crkvom samo 5 godina, pokrenuo je svijet i Crkvu svojom otvorenošću nadahnućima Duha Svetog. On je najavio i započeo stoljetno djelo, II. vatikanski sabor, kojega Crkva još i danas odrađuje u službi svijetu.

Ovaj papa je čak godinu stariji u času izbora. Moglo se nagađati da je i ovo kompromis nakon velikog pape Ivana Pavla. Međutim, svima je jasno da nije tome tako. Ovo je izbor koji se dogodio relativno brzo. Očito je da su kardinali u konklavama bili dosta složni kad su se tako brzo složili u izboru novog pape. Već je četvrto glasovanje iznijelo novog papu pred lice Crkve i svijeta. Sigurno, uvijek je teško nakon "velikih" izabrati nekog novog nasljednika. Međutim, u ovom slučaju kao da je već postojalo povjerenje u značenje i prisutnost kardinala Josepha Ratzingera u Crkvi i svijetu. Ovaj papa je postao Kristovim namjesnikom čak u 78. godini života, dakle stariji je od onog "prijelaznog" pape godinu dana. A ne doimlje se kao prijelazni.

Svijet nadalje razmišlja i kalkulira. Prepoznaju ga kao najužeg suradnika bivšeg pape. Dakle, slijedit će njegovu liniju. Prijašnji papa je znao iznenaditi radikalnim zahvatima, silnom otvorenošću, ali i jasnim dogmatskim izjavama i nepopustljivošću u pitanjima vjere i morala. Makar su neki priželjkivali neku otvorenost novim stilovima života.

I ovaj papa je na istoj razini. Odmah su ga okarakterizirali kao konzervativnog. Čim se ne povodi za svijetom pornografije i nemorala, svijetom promiskuiteta i neodgovornog mentaliteta hedonizma i profiterstva, papa je odmah konzervativan. Kao da papa i može drukčije misliti i govoriti od onoga što je jasno zacrtano u Bibliji, knjizi vjere i života. Katkada mi etikete naprednog, progresivnog, te konzervativnog i nazadnog izgledaju nelogične, smiješne, gotovo glupe. Ako je papa protiv abortusa (koji se danas zakonito obavlja u mnogim državama), ako je protiv homoseksualnih brakova, ako je protiv eutanazije i slično, kao da je na drugoj strani od modernog društva. To bi bilo kao da je papa protiv modernog društva koje vara i krade, jer još uvijek propovijeda 7. zapovijed Božju koga govori "Ne ukradi!".

Biti konzervativan nije čak ni negativan pojam. Ne bi ni nama Hrvatima škodilo kad bismo malo bolje znali očuvati (latinski: conservare) vječne vrijednosti poštenog života i ideale koje prepoznajemo u našoj povijesti. Ne bismo tada živjeli u ovako čudnim opcijama javnog i političkog života.

Arhiva 2005

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2004

2003

2002