Mile Vranešia
ŽUMBERAEKE CRTICE

U iščekivanju Božića

Mali Isusek ili bradati dedek?

Stara je uzrečica da o ukusima ne valja polemizirati, ali valja raspravljati. Tako se od prvih sačuvanih ljudskih tragova, kada se ljudski rod suočio s proučavanjem kretanja nebeskih tjelesa, tj. astronomijom, tražio način kako obilježiti vremenski ciklus kraćenja dana ili noći. Postoje različita tumačenja u najranijim mitovima o tome što se i zašto događa da se dan produžuje, a noć krati. Od ranih afričkih preko mezopotamskih, judaističkih, nordijskih ili američkih civilizacija nailazimo na razlčita tumačenja o tome što se događa na nebu. Svakako je znakovito da je kod njih svih zajedničko da se krajem, prema našem poimanju, mjeseca prosinca, noć počinje smanjivati, a dan produžavati. Kao baštinici judeo-mediteranske civilizacije znamo da Židovi tih dana pale hanukiju (sedam obrednih svijeća), a stari Rimljani slavili su rađanje novog Sunca s vrlo raskošnim obredima zvanim Saturnalije. Nadolezeće kršćanstvo moralo je te dane kristijanizirati. Budući da evanđelisti nisu vremenski odredili datum Isusova rođenja, kršćani su nakon četiri stoljeća odredili kako bi Isusovo rođenje valjalo smjestiti u vrijeme produženog danjeg svjetla. Da bi se dokinula sva raskalašenost vezana uz Saturnalije, kršćani su uveli isposnički način iščekivanja Isusova rođendana. Međutim, u narodnoj svijesti nikad nije prestala nasilno potisnuta sklonost poganskim raskalašenostima u svečanostima. Jer, što je kriza veća, to galama i vika moraju biti glasnije. A čovječanstvo permanentno živi u grču krize.

Danas se naši gradovi natječu u tome tko će imati raskošniji Advent, pun svjetla i pučkih svečanosti. Ekonomija, pogotovo trgovina, vrlo brzo je našla svoj interes u svemu tome. A kada je u pitanju biznis, onda se ne poznaju trgovačke granice i folklorne inventivnosti. I opet se ide dvostrukim putem, ujutro su crkve pune na zornicama i božićnim ispovijedima, a navečer trgovi i ulice poprimaju ne baš isposnički oblik. Tomu moramo dodati kako je malog Isusa, kao sinonim rađanja, preuzeo debeljuškasti i bradati dedek obučen u odijelo boje prepoznatljive multinacionalne kompanije. Iz godine u godinu vidljivo je kako su multinacionalke pobijedile skromnost i jednostavnost betlehemske špilje i jednog nebeskog gosta. Božja dobrota i spasiteljska ljubav opet je iz grada potjerana u malu hladnu špilju, iz visokokomercijaliziranog društva u skromnost pustinjskih pastira. Usuđujem se vjerovati da će Božja ljubav utjelovljena u Isusu usprkos svim istjerivanjima iz današnjeg svijeta preko svojeg križa i Duha Svetog pronaći svoj pobjedonosni povratak, na dobrobit svakog čovjeka i njegova spasenja.

Za ovogodišnje adventske i blagdanske dane imamo još jedno iščekivanje, a to su predsjednički izbori. Gospodari medijskog i svakog drugog prostora opet igraju svoju interesnu igru. Od nekoliko predsjedničkih kandidata odabrali su tri, četiri, kojima posvećuju najviše prostora, tako da neki ne mogu iznijeti svoje programe. Netko će reći kako oni, uvjetno rečeno, "mali" nemaju šanse i da je izlišno gubiti vrijeme i prostor na njih. Ali, gdje je onda pravednost? Možda upravo ovi "maleni" nude bolja rješenja od onih "velikih". Dokazalo se da "veliki" vrlo često zastupaju neke nenarodne interese, a čuvaju privilegije svoje istomišljeničke bulumente.

Našim gradskim ocima i vjećnicima koji su izglasali proračun za 2020. godinu, što je objavljeno u medijima, nigdje nisam primijetio neku stavku koja bi, osim onog redovitog održavanja, predviđala značajnija sredstva namijenjena poticanju razvoja brdsko-planinskih područja. Tek toliko da znaju da se prati njihov rad.

Svim ljudima, ma kako god slavili blagdan rođenja Božje ljubavi u liku Isusa u skromnosti betlehemske špilje, u srcima svakog čovjeka, posebno onih koji su na bilo koji način ugroženi u svom ljudskom dostojanstvu, želim čestit Božić i blagoslovljenu Novu godinu.

Arhiva 2019

2024

2023

2022

2021

2020

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002