Hrvatske karatistice ekipne europske prvakinje

KARATE - Zlato za Anu Lenard

Hrvatska ženska reprezentacija u borbama osvojila je ekipni europski naslov, u finalu EP-a u Budimpešti protiv Francuskinja je izborila 1:1, ali je zahvaljujući boljoj bodovnoj razlici (3:2) uzela kontinentalnu krunu.

Bio je ovo treći veliki ekipni finale naših karatistica u posljednjih godinu dana i prva titula u povijesti nakon dviju uzastopnih srebrnih medalja aktualnih svjetskih doprvakinja, koje su u glavnom gradu Mađarske u sastavu Ivona Tubić, Azra Saleš, Ana-Marija Čelan i Ana Lenard, koja je zamijenila Mašu Martinović.

Bila je to ujedno repriza prošlogodišnjeg finala SP-a, u kojemu su naše izgubile upravo od Francuskinja. Taj turnir održavao se u Francuskoj.

Ivona Tubić izvrsno je otvorila dvoboj protiv Lucie Ignace, povela 1-0. Francuskinja je ubrzo izjednačila, a 18 sekundi prije kraja borbe u potpunosti preokrenula rezultat i pobijedila 2-1. Aktualne svjetske prvakinje na taj način povele su u ukupnom rezultatu s 1-0.

U nastavku je, međutim, briljirala Azra Saleš, koja je s 2-0 svladala Nadege Ait Ibraim. Početni bod ostvarila je već u ranoj fazi borbe, a drugi, ispostavilo se odlučujući za konačan uspjeh, u trenucima kad je Francuskinja tražila posljednju prigodu za remi u tom susretu.

Zbog bolje bodovne razlike Ana-Mariji Čelan dovoljan je bio i neodlučen ishod protiv Alessandre Recchie za ukupnu pobjedu hrvatske vrste. U vrlo dramatičnom dvoboju već prema tradiciji Čelan je dosta dugo održavala 0-0, da bi na polovici borbe stekla minimalnu prednost. U posljednjih pola minute, nakon što je izjednačila na 1-1, Recchia je očajnički nastojala ostvariti završni bod, u čemu u konačnici nije uspjela.

Hrvatski sastav je u Budimpešti na putu do finala prvo pobijedio Norvešku s 2:0, a uvjerljivo su naše cure bile bolje i od Luksemburga. Potom su uslijedila dva izuzetno uzbudljiva i do posljednjih trenutaka neizvjesna dvoboja, u četvrtfinalu naše su karatistice slavile protiv Mađarske, a odlučujući bod u polufinalnom susretu s Njemačkom uvjerljivom pobjedom ostvarila je Ivona Tubić.

Rukometašice Samobora u Češkoj izgubile devet razlike

Lavice nisu uspjele

Hrvatski klupski rukomet još će malo morati pričekati do osvajanja nekog europskog kupa. Rukometašice ŽRK Samobora poražene su od Banika u češkom Mostu 17-26. Prednost od četiri pogotka iz prve finalne utakmice Challenge cupa (24-20) nije bila dovoljna.

Nažalost, kratka klupa trenerice Dubravke Tunjić bila je presudna u porazu u dvoboju protiv češke ekipe. Ozljede Sandre Bošnjak te Marine Bazzeo, koja je bila u Mostu i u zapisniku, ali opet nije igrala, teško su se mogle nadoknaditi. Tunjić je u zapisniku opet imala samo 12 igračica te su Lovrić, Golubić, Milanović Litre i ostale morale opet igrati praktički 60 minuta u oba smjera. Da stvar bude loša, Samoborke su u utakmicu krenule jako loše, već nakon nekoliko minuta bilo je 5-2 za domaće cure i Tunjić je bila priciljena zvati time-out. Prednost iz Samobora češka je ekipa prvi put nadoknadila već u 16. minuti (9-5).

Pred svojom su publikom domaćw su igrale sve bolje, a njihova 6-0 obrana zaustavila je našu vanjsku liniju. Lovrić i Golubić nisu u uzvratu bile tako raspoložene kao u prvoj utakmici te je već na poluvremenu bilo kritičnih 16-9.

Samobor: Kuhar, Radovanić, Golubić 4, Balaško 1, Štrkalj, Šilobod 1, Kuzmić-Husak 2, Kozlovec, Džepina, Lovrić 6, Bazzeo, I. Milanović Litre 3. P. Žukina