GIMNASTIKA - OŠ Bogumila Tonija bila je organizator i domaćin natjecanja u sportskoj gimnastici

Lara Šelj za čistu dvadeseticu

Nakon izlučnih školskih natjecanja dvije subote zaredom OŠ Bogumila Tonija bila je organizator i domaćin natjecanja u sportskoj gimnastici: 10. veljače – županijskog, a 17. siječnja poluzavršnice državnog prvenstva, skupine centar.

Na županijskom natjecanju nastupila su 3 ženska kluba. ŠŠK Okić iz OŠ Mihaela Šiloboda iz Sv. Martina pod Okićem u sastavu sestre Kovačić – Anamarija, Helena i Karla te Lucija Nemanić s ukupno 309.00 bodova osvojio je prvo mjesto. Drugo su mjesto s 308.30 bodova osvojile gimnastičarke domaćina ŠŠK Lob iz OŠ Bogumila Tonija - Lucija Kosaber, Lucija Kirschenheuter, Lara Šelj i Rebeka Meglić te Elena Tančak kao pričuva. Treće mjesto osvojile su gimnastičarke ŠŠK Jastreb iz OŠ Ljube Babića iz Jastrebarskog – Vita Frkonja, Dora Stipković, Adrijana Vukić, Marija Vučinić i pričuve Lucija Šember i Petra Gunja s ukupno 300,30 bodova.

Prve dvije ekipe izborile su natjecanje u poluzavršnici državnog natjecanja tjedan dana kasnije. Ponovno, među 6 ekipa, a nastupile su još gimnastičarke ŠŠK Mladost iz Selnice iz Međimurja, ŠŠK Prva iz Čakovca, ŠŠK Iks iz Ivanca i ŠŠK 1. OŠ iz Varaždina, najbolje su bile domaće djevojčice – ovaj su put samo malo zamijenile mjesta pa je prvo pripalo Samoborkama (312.70 bodova), koje su zbog gripe nastupile u malo izmijenjenom sastavu, pridužila im se Nina Fresl, a drugo Okićankama (310,55 bodova). Te će dvije ekipe nastupiti i u završnici državnog prvenstva. Svakako treba istaknuti Laru Šelj, ŠŠK Lob, koja je za preskok dobila najvišu ocjenu, čistu dvadeseticu.

Vratimo li se malo u prošlost - sredinom 90-ih na jednome od prvih državnih školskih prvenstava u sportskoj gimnastici, organizator kojih je bila OŠ B. Tonija, današnja reprezentativka, tada sićušna osnovnoškolka iz Splita, Tina Erceg na ručama je dobila čistu desetku (po ondašnjem sustavu bodovanja najveću ocjenu) - može se zaključiti da se i na školskim natjecanjima mogu prepoznati talenti.

U poluzavršnici natjecale su se i tri muške ekipe. Prvo mjesto su osvojili gimnastičari ŠŠK Mladost iz Selnice, drugi su bili gimnastičari ŠŠK Mladost iz Jalžabeta, a treći ŠŠK Prva iz Čakovca. I prve dvije muške ekipe plasirale su se na završnicu državnog prvenstva koje će se od 2. do 5 svibnja održati u Poreču.

K. Kirschenheuter

KOŠARKA - MLAĐI KADETI – 1. ŽUPANIJSKA LIGA – 14. kolo Dugo Selo - Samobor 54:66 (23:36)

Na kraju - peti!

Prvo poluvrijeme proteklo je uglavnom u podjednakoj igri obje ekipe, ali s puno grešaka zbog klizavog parketa. U drugoj četvrtini, kada su se Samoborci prilagodili takvom terenu, odigrali su mnogo bolje u obrani, a u napadu se razigrao play Bencek, upošljavajući pravovremeno pucački raspoložene Plazanića, Mekinca i Rađenovića.

Početkom drugog poluvremena Samoborci i dalje nastavljaju s učinkovitom igrom i odlaze na dvadesetak i više razlike. Pred kraj utakmice domaćini protiv druge postave Samoboraca uspijevaju tek ublažiti poraz.

Kod Samoboraca istakli su se učinkovitošću Plazanić s 13 te Bencek i Mekinec sa po 10 poena.

Kod domaćina najbolje je odigrao Mikić s 23 poena.

Ovom pobjedom u zadnjem kolu lige Samoborci su zauzeli solidno peto mjesto.

KUGLANJE - 17. kolo 3. kuglačke lige centar Samobor KWSO – Jedinstvo Elektra 5:3 (3272:3135)

Ne daju vrh

Pet kola prije kraja prvenstva kuglači Samobora KWSO ne daju vrh. Vodeću poziciju na ljestvici zadržali su pobjedom nad Jedinstvo Elektrom 5:3 i time ostvarili svoj najvažniji cilj, osvajanje nova dva boda. Protiv Jedinstva nije bilo lako, ali na kraju kvaliteta je presudila u korist Samoboraca, kojima predstoji i odigravanje zaostalog susreta protiv ekipe Harmice. Taj derbi može uvelike utjecati na daljnji razvoj prvenstva, jer bi igrači Samobora KWSO pobjedom pobjegli najbližim pratiteljima Zanatliji i Lokomotivi.

Samobor KWSO – Stjepan Trkeš 577, Damir Mance 557, Zlatko Beljak 525, Miroslav Noršić 525, Matija Mance 546, Ivan Katić 542.

RUKOMET - 12. kolo 2. HRL - zapad Samobor Mercator – Senia 23:23 (12:13)

Bod najrealniji ishod

Nastavak prvenstva 2. hrvatske rukometne lige - zapad za žene donio je u Samoboru pravu prvenstvenu, borbenu i na trenutke nervoznu utakmicu. Bio je to derbi začelja u kojem je na kraju bilo 23:23. Podjela bodova je i najrealniji ishod, iako i da su pobijedile Samoborke ne bi to bilo nezasluženo. Naime, djevojke su u zadnjih desetak minuta stigle vodstvo Senjanki i povele 23:22, gošće izjednačuju, ali u zadnjih 15 sekundi Samoborke ne uspijevaju organizirati kvalitetan napad. Prije toga, osobito u prvom poluvremenu, pamtimo nekoliko promašenih zicera domaćih igračica i tehničkih pogrešaka zbog čega je rezultat stalno bio u "egalu".

Fofonjka sa 6 te Novak i Plazina sa po 5 zgoditaka bile su najefikasnije u domaćim redovima. U sljedećem kolu Samobor Mercator gostuje u Rovinju.

KOŠARKA - SENIORI – B1 LIGA – 14. kolo Jaska - Samobor 67:83 (35:35)

Izmorili ih i pobijedili

Utakmica se lomila dugo, što je znak da se igralo čvrsto u obranama i "koš na koš" sve do polovice treće četvrtine. Tada vidno izmoren glavni pokretač napada domaćina play Škrinjarić više nije imao snage za opasnije prodore i proigravanja svojih suigrača te Samoborci serijom od desetak poena zaredom odlaze na mirniji nastavak zadnje četvrtine. Samoborci nastavljaju dobrom igrom u napadu i čvrsto u obrani i na kraju zasluženo odnose bodove s gostovanja u Jaski.

Kod Samoboraca odlično su odigrali Pavković s 30 i bek Ćorić s 26 poena, ali istakli su se dobrim obranama i Karin s 12 i Kutija s 11 skokova.

Kod domaćina dobro su odigrali Špoljarić s 18 i Škrinjarić sa 14 poena.

KOŠARKA - JUNIORI – III. HRL – 5. kolo Novska - Samobor 73:77 (34:40)

Šilobod zakucao preko svih

Dobar početak Samoboraca i vodstvo od desetak razlike. Tada bez razloga žure sa šutom u napadu, a uporni domaćini do kraja trećine izjednačuju. U zadnje dvije minute prvog poluvremena Samoborci se uspijevaju odlijepiti na 6 razlike. U drugom poluvremenu vrlo brzo odlaze na 12 razlike. Domaćini se ne predaju i uspijevaju koš po koš sustići Samoborce svega tri minute prije kraja utakmice. Ipak, Samoborci tada igraju organiziranije u napadu i s dvije pogođene trice Levanića i jednim zicerom Šiloboda ne dopuštaju iznenađenje te osvajaju vrijedne gostujuće bodove.

Kod Samoboraca istakli su se Šilobod s 29 i Levanić s 21 poenom, ali vrijedi spomenuti i prekrasnu akciju u reketu protivnika kada je Šilobod na dupli pas Levanića preko domaćih igrača atraktivno zakucao, na što je zapljeskala cijela domaća dvorana.

Kod domaćina najbolji je bio prodorni bek Piškor s 34 poena.

KARATE - Europsko prvenstvo za kadete i juniore, Izmir - Turska, 9. - 11. veljače

Falilo i malo sreće

U turskom gradu Izmiru od 9 do 11. veljače održano je 34. po redu Europsko prvenstvo za kadete i juniore u karateu na kome su sudjelovale 42 države Europe.

Od Samoboraca tu su bili Ana i Marko Lenard, Nikola Šoić, Matej Tomazin i Tomislav Rašidagić.

Iako smo već navikli da naši karatisti redovito osvajaju odličja na međunarodnoj sceni, ovaj put je za veći uspjeh nedostajalo malo sportske sreće i iskustva.

Tomislav Rašidagić je u prvom kolu pobijedio predstavnika Rumunjske sa 6-4. U drugom kolu je od odličnog predstavnika domaćina izgubio sa 4-2.

U prvom kolu repasaža pobijedio je Austrijanca rezultatom 2-0, ali mu je onda ponestalo snage pa je izgubio od nizozemskog predstavnika sa 4-0. Na kraju se Tomislav morao zadovoljiti plasmanom na 7. mjesto, što nikako nije na razini njegove trenutne kvalitete.

U subotu su na red došli naši kadeti, kojima je to bio prvi nastup na tako velikom natjecanju kao što je to EP. Nedostatak iskustva se najbolje vidio na nastupu Ane Lenard u kategoriji do 57 kg. Ana je, iako kvalitetniji borac, bila impresionirana i u prvom kolu, nakon izjednačene borbe, izgubila u produžetku od Belgijanke rezultatom 2-1.

U kategoriji preko 75 kg nastupio je Matej Tomazin. Matej je bio u odličnoj formi i od njega smo očekivali dobar nastup. On je to i ostvario, iako je u prvom kolu izgubio od predstavnika Rusije rezultatom 6-1. Rezultat ne govori pravo stanje stvari na tatamiju, jer je Matej dominirao, ali se nije znao oduprijeti "čudnom" načinu borbe Rusa pa je u nekoliko navrata uputio nekontroliran udarac te dobio kaznu i zbog toga izgubio. Bez obzira na poraz, Matej je pokazao da je veliki potencijal i da već na sljedećem velikom natjecanju možemo od njega očekivati pravi rezultat.

Zadnji je na red došao Nikola Šoić u kategoriji do 70 kg. Od njega se očekivala medalja, jer je na kontrolnim turnirima redovito pobjeđivao osvajače medalja s prošlog EP i bilo je velikog razloga za optimizam. Nikola je tako i krenuo te odmah pobijedio u prvom kolu Estonca sa 7-1. U drugom kolu izgubio je od Slovaka Jezcha, ali tek u produžetku, zbog jednog nekontroliranog udarca.

Zadnji dan na tatami je izašla hrvatska ekipa, čiji je član bio Marko Lenard. Oni su poraženi već u prvom kolu od Azerbejdžana rezultatom 3-1, a Marko nije ni dobio priliku nastupiti obzirom da je trebao nastupiti u posljednjoj borbi, do koje nije ni došlo.

Kad se sve skupa uzme u obzir, kod naših predstavnika ostaje dosta gorčine. Svjesni smno da imaju znanja i kvalitete, ali ovaj put nije bilo i sreće.

Samoborskim karatekama predstoji još više rada, jer ih već u listopadu ove godine očekuje novo iskušenje - Svjetsko prvenstvo u Istanbulu.

KARATE - Samoborski karateke nastupili na turniru u talijanskom Pordennoneu

Jedino vrijedno - sat!

Istovremeno dok su naše mlade snage branile boje Hrvatske u dalekoj Turskoj, seniori Karate kluba Samobor-Anindol imali su prvi kontrolni turnir u sklopu priprema za seniorsko EP koje se održava u Bratislavi u svibnju.

Put Italije krenuli su: Maja Janković, Dario Svetić, Saša Bjegović, Nenad Vukobrat, Edin Jusufagić i Davor Mrzak. Turnir koji je zamišljen kao dobra provjera i pokazatelj trenutne forme pokazao se kao potpuni promašaj zbog katastrofalne organizacije domaćina. Tako su naši borci na tatami izašli tek u 22 sata, iako su u dvorani bili od 12 sati.

U tim uvjetima najbolje se snašao Dario Svetić, koji je osvojio prvo mjesto i vrijedan ručni sat. Od cijelog tog puta taj sat je bio jedina vrijednost i korist za naše borce.

Edin Jusufagić, Maja Janković i Davor Mrzak zauzeli su 3. mjesta, ali svi oni su u mislima imali jedan jedini cilj, a to je ne povrijediti se, jer je natjecanje održano u stvarno nemogućim uvjetima.

Nenad Vukobrat je baš zbog tih uvjeta, umora i gubitka koncentracije izgubio u prvom kolu zbog prejakog udarca u glavu protivnika.

Nakon svega doživljenog pitanje je treba li u budućnosti ići na takve pozivne turnire u Italiju, jer osim reprezentacije Hrvatske na turniru nije nastupila ni jedna druga državna selekcija, iako je organizator obećao dolazak 15-ak zemalja.