U novu sezonu NK Samobor krenuo u potpuno redizajniranom izdanju

Stara škvadra ponovno na okupu

Za one koji nisu pazili na satu ukratko ćemo ponoviti gradivo – u novoj sezoni nogometaši Samobora natjecat će se u četvrtoj ligi, središte Zagreb, podskupina B. Prošla rezultatski neuspješna sezona u trećoj ligi zazvonila je na uzbunu pa je, nakon šestomjesečne krize, prije nešto više od mjesec dana napokon izabrano novo vodstvo kluba. Za predsjednika je izabran Mijo Novak, a za potpredsjednika kluba Velimir Deak. Odmah su povučeni i konkretni potezi, a to su pregovori s igračima koji su poniknuli ili su dugo vremena igrali u klubu. To je na kraju rezultiralo povratkom brojnih igrača natrag na stadion u Hebrangovoj, a svakako se ističu imena Tihomira Čakanića, Igora i Svena Raića, Marijana Jordana, vratara Miroslava Fabijana, Nikice Brujića, Slavka Mamića, Igora Horvata, uz uključivanje nadarenih juniora.

Pojačanja su stigla i na klupu, ali ne kao rezervni igrači, već kao treneri. Ove sezone klub će, naime, voditi igračka legenda Slađan Ašanin, uz asistenciju Dražena Ivančevića. Ovih dana mogao bi se realizirati još jedan veliki igrački povratak, onaj Damira Kovačića iz Vinogradara. Iako u klubu ove sezone nisu postavili imperative, navijači očekuju da će iz utakmice u utakmicu ovaj sastav Samobora uigrati postavu i pokazati snagu, što bi značilo i boravak pri vrhu tablice.

NOGOMET - 1. županijska liga zapad – 1. kolo

Dinamo (O) – Novaki 2:0 (1:0)

U Kelečićevoj režiji

KOZLIKOVO – Igralište Dinama

Sudac: Knez (Zaprešić)

Pomoćnici: Vugec (Brdovec) i Škrlin (Bistra)

Strijelci: 1:0 Valečić(7 – 11m), 2:0 Kelečić(86)

DINAMO: Juraj, Razum, Tanečić, Bubanović, Smoljo, Fulir, Pavlak (od 90. Mesić), Miković, Obradović, Valečić, Kelečić

Trener: Siniša Rudar

NOVAKI: Tujec, Orešković (od 60. Ergi), Đumlija, Bungić, Podnar, Majić, Genus, P. Vrkić (od 87. M. Vrkić), Pokrajčić (od 46. I. Marković), Nemet, M. Marković

Trener: Krešimir Marušić

Igrač utakmice: Ivan Kelečić (Dinamo)

Domaćini dobro otvaraju utakmicu te nakon prekršaja nad Kelečićem u 7. minuti te uspješne raelizacije Valečića s bijele točke vode. Novaki traže put do izjednačenja, no jedino što su dobili je gol za 2:0 koji je ovaj put potpisao Kelečić osobno.

Rakitje – Mladost (KD) 0:1 (0:1)

Gol iz penala

Sudac: Lafret (N. S. Okićko)

Pomoćnici: Vujčec (Klinča) i Druklec (Purgarija)

Strijelci: 0:1 Košutić(24 – 11m)

RAKITJE: Mihina, Hajdinjak (od 26. Čakanić), Balaško, Brcković, Dorotić, Radunc, Mujić, Bruić, Vrčković, Hlevnjak, Kramarić

Trener: Borislav Perica

MLADOST: Ćorak, Žagor, Juratovac, M. Sutlar, Šakanović, Dujmović, Ž. Hudina, Rakitić (od 67. Horvat), Z. Sutlar, Frkanec (od 60. I. Hudina), Košutić

Trener: Vladimir Turković

Igrač utakmice: Branko Ćorak (Mladost)

Iako su domaćini po igri i po prilikama bili bolja momčad nakon prvog kola ostaju s nula bodova na svom kontu. Jedna neopreznost domaće obrane u 24. minuti i ispravno dosuđeni i realizirani jedanaesterac bili su previše za momčad iz Rakitja. Do kraja utakmice gledali smo napade prema golu Ćorka, ali do boda se nije došlo.

Nakon prvoga kola vode Croatia (P) i Sava (D) sa po 3 boda, dok je Rakitje na desetom, a Novaki na trinaestom mjestu sa po 0 bodova.

NOGOMET - Jedinstvena županijska liga – 1. kolo

Jamnica – Klokočevac 2:1 (1:0)

Presparno za više

PISAROVINA – Igralište Jamnice

Gledatelja 250

Sudac: Rožić (Buševec)

Pomoćnici: Kolarec i Bilić (oba Zaprešić)

Strijelci: 1:0 Božić(8), 2:0 Vujčec(80), 2:1 Vitko(85)

JAMNICA: Josipović, Rupa, Kvesić, Cerovski, Gucić, Vračević, Kelava, Miković (od 67. Šimanović), Kurtagić (od 77. Vugrinić), Prigorac, Božić

Trener: Jasmin Ganić

KLOKOČEVAC: Duspara, Dolić (od 71. Vitko), Dam. Celizić, Salopek, Janžić, Janjić, Dan. Salopek, Kos, Gestić (od 63. Petrić), Matijaščić, Bošnjak (od 46. Sokolović)

Igrač utakmice: Tomislav Kelava (Jamnica)

Po sparnom i teškom vremenu za igru domaćini su uspješno krenuli te već od 8. minute vode zahvaljujući prisebnom Božiću. Taj rezultat unatoč izglednim prilikama s obje strane ostaje na snazi sve do deset minuta prije kraja kada Šimanović nakon lijepog prodora nalazi Vujčeca za 2:0. Gosti do kraja utakmice postižu samo počasni pogodak, strijelac je bio rezervist Vitko.

Naftaš – TOP 3:4 (1:1)

Četiri gola za tri boda

IVANIĆ GRAD – Sportski park Zelenjak

Gledatelja 350

Sudac: Mihalj (V. Mlaka)

Pomoćnici: Ružić (Buševec) i Zelenković (Ivanić Grad)

Strijelci: 0:1 Biškupić(23 – 11m), 1:1 Peh(41), 1:2 Jakopec(51), 1:3 Biškupić(54), 2:3 Imeri(65), 2:4 Biškupić(76), 3:4 Glavač(90)

NAFTAŠ: Ivić, Eldić, Vujanić, Antičević (od 76. Glavač), Kasalo, Samardžić, lončarić, Peh, Radoš, Škulec (od 64. Drča), Ivanković

Trener: Anđelko Domitrović

TOP: Husak, Cindrić, Klemenčić, Masceković, Jakopec (od 83. Čamić), Matulin, Vukas, Galić, Biškupić (od 88. Kalman), Vlašić (od 90. Popović), Puntarec (od 72. Šabarić)

Trener: Josip Galić

Crveni karton: Matulin (42, drugi žuti)

Igrač utakmice: Ivica Biškupić (TOP)

U uzbudljivoj i efikasnoj utakmici gosti iz Kerestinca odnose sva tri boda ponajviše zahvaljući prinovi iz Save, Ivici Biškupiću. Biškupić (tri gola) u suradnji s Jakopcem do 76. minute gura goste u prednost od 2:4 i to sa igračem manje (crveni karton Matulina u 42.), a gostima preostaje samo da u 90. golom Glavača smanje na 3:4.

Zrinski Tehnovent – Vatrogasac 5:1 (2:1)

Petarda u Farkaševcu

FARKAŠEVAC – Igralište SC Zrinski

Sudac: Milašinčić (Jastrebarsko)

Pomoćnici: Kušer (Zaprešić) i Borković (Domagović)

Strijelci: 1:0 Draclin(2), 2:0 Župančić(11), 2:1 Medved(15), Krstanović(62), 4:1 Beljak(88), 5:1 Horvat(89)

ZRINSKI: Vitko, Šicov, Hainešek (od 88. Mataušić), Vrančić, Celizić, RadekŽganjer, Horvat, Draclin (od 32. Hržić, od 75. Radovanić), Krstanović (od 86. Beljak), Župančić (od 81. Blažević)

VATROGASAC: Klarić, Čulinović, Kvakan, Čavar (od 84. Perković), Medved, Orešković, Komadina, Markelić, Dukarić, Boban (od 50. Penić), Tepšić

Trener: Marinko Trupčević

Crveni karton: Radek (23, drugi žuti), Čavar(80), Čulinović(80)

Igrač utakmice: Kristijan Krstanović (Zrinski)

Visoka pobjeda domaćina te čak tri crvena kartona (jedan Zrinskom i dva Vatrogascu) su obilježili prvo kolo u Farkaševu. Domaćini vode već od druge minute, a na poluvrijeme se odlazi s 2:1. U drugom dijelu igrači Zrinskog pojačavaju tempo te golovima Krstanovića u 62. te Beljaka i Horvata u zadnjim minutama upisuju visoku pobjedu.

Lomnica – Bregana 1:0 (1:0)

Slomili ih jedamput

DONJA LOMNICA – Igralište SRC Makuna

Sudac: Marić (Vrbovec)

Pomoćnici: Kopić (Otočac) i Gradinščak (Vrbovec)

Strijelci: 1:0 Mikas(45)

LOMNICA: Klafurić, Verveger, Smolković, M. Šoštarec, Čulić, I. Šoštarec, Grđan, Radočaj, Mikas, Ačkar, Jeđud (od 60. Jurić)

Trener: Stjepan Mikac

BREGANA: Štibuhar (od 25. Herceg), Dekalić, Nider, I. Andabak, Ivančić, Jurković, A. Andabak (od 67. Mužević), Šaldić, Otmačić (od 46. Brajković), Beriša, Grđanski (od 87. Dumić)

Trener: Tomić

Igrač utakmice: Krešimir Mikas (Lomnica)

Bregančani se iz Donje Lomnice vraćaju bez bodova nakon što je u zadnjoj minuti prvog dijela Ačkar srušen na rubu šesnaesterca, a priliku iz slobodnog udraca koristi Mikas. U drugom dijelu gosti napadaju u potrazi za izjednačenjem, ali čvrsti domaćini im to ne dopuštaju.

Nakon prvog kola vode Zaprešić i Zrinski s 3 boda koliko ima i peti TOP, Klokočevac je na dvanaestom mjestu s 0 bodova koliko ima i četrnaesta Bregana.

NOGOMET - 4. HNL središte B – 1. kolo

Samobor – Libertas 1:1 (0:0)

Lijepi bod za početak

Sudac: Miličević

Pomoćnici: Meić (oba V. Gorica) i Kos (Buševec)

Strijelci: 1:0 I. Raić(51), 1:1 Novak(73)

SAMOBOR: Fabijan, Grgečić, Mišura, Čakanić, Pavlović, Raić I., Horvat, Raić S., Brujić (od 25. Deak), Mamić (od 62. Jordan), Kasalo (od 75. Čosić)

Trener: Slađan Ašanin

LIBERTAS: Kao, Pranjić (od 65. Bratković), Škedlar (od 32. Štrk), Kulundžić, Melnik, Horvat, Šakić, Grgić (od 46. Ljubičić), Šimunović, Kotorac, Novak

Trener: Tomislav Vlaović

Igrač utakmice: Nikola Kao (Libertas)

Potpuno obnovljeni Samobor krenuo je u četvrtu ligu remijem s momčadi Libertasa iz Novske. Prvih 45 minuta u potpunosti je pripalo domaćinima no samo nepreciznost napadača te gostujući vratar Kao zaslužni su za 0:0. U drugom dijelu ista priča no u 51. minuti nakon probijanja Mišure po lijevom boku i povratne lopte Raić ipak koristi priliku te dovodi domaćine u prednost. I umjesto da postignu još koji pogodak Samoborci fizički padaju te gosti u zadnjih 25 minuta preuzimaju inicijativu, izjednačuju u 73., a nekoliko minuta poslije imaju čistu prigodu, ali Šimunovićeva lopta završava na stativi, a bod u Hebrangovoj. I za kraj spomenimo da je domaćoj desetki, Brujiću nakon jednog nezgodnog sudara i pada pukla ključna kost te mu slijedi dvomjesečni oporavak.

Mladost Petrinja – Sava 0:0

Zadovoljni remijem

PETRINJA – Gradski stadion

Sudac: Malekinušić (Osekovo)

Pomoćnici: Vlašić (Donja Vlahunička) i Bogović (Gornja Grečenica)

MLADOST: Kovačević, Komić, Bobinac (od 72. Polovina), Pavun, Ivanić, Miško, Perković, Gajdek, Malbašić (od 60. Dedić), Topalović, Čehok (od 46. Vidović)

Trener: Ivan Turkalj

SAVA: Mohler, Gavran, Drenški, Čakanić, Ladan (od 55. Dodig), Bojan, Karamarko, Golemović, Šurbek (od 64. Petravić), Pečarić, Murić

Trener: Zoran Smiljanec

Igrač utakmice: Ivan Mohler (Sava)

Remijem bez pogodaka mogu biti puno zadovoljniji gosti iz Strmca. Gotovo cijelu utakmicu Mladost je u napadu no njihove najbolje prilike završavaju na okviru gola (udarci Topalovića u 31. i 74. minuti), a velike zasluge za čistu mrežu idu i vrataru Mohleru koji u 35. minuti brani jedanaesterac Perkoviću.

Nakon prvog kola vode Bistra i Iskra s po 3 boda, Samobor je na sedmom mjestu s jednim bodom koliko ima i deveta Sava.

Na edukacijskom seminaru Ćiro Blažević podučio trenere o radu sa seniorskom ekipom

Ma kakav sustav, sine - transformacija!

Samoborski Hotel Lavica ugostio je 230 trenera s područja Nogometnog saveza Zagrebačke županije na edukacijskom seminaru za trenere seniorskih, juniorskih, kadetskih i svih ostalih mlađih uzrasnih skupina, koje se natječu u ligama u nadležnosti županijskog Nogometnog saveza. Seminar je bio i uvjet na dobivanje licence za predstojeću nogometnu sezonu, ali i prigoda za usavršavanje i napredovanje.

Naime, izuzetno zanimljivo predavanje održao je naš proslavljeni trener Miroslav Ćiro Blažević. Na svoj prepoznatljiv zabavan način prepričao je nekoliko događaja u svojoj karijeri, ali i okupljene trenere podučio najvažnijim postavkama nogometne doktrine. Prije svega, rekao je kako više ne postoje klasične podjele sustava (3-5-2 ili 4-4-2 i slično), jer u suvremenom nogometu sustav zapravo ne postoji, aktualna je stalna transformacija igrača. Stoga i treneri moraju učiti i paziti da ih evolucija igre ne pregazi. Iznio je zanimljivu usporedbu da su 50-ih godina igrači imali 5-6 sekundi za realizaciju svoje ideje, na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj Boban i Asanović imali su u prosjeku 2 sekunde, a danas u suvremenom nogometu igrač za realizaciju svoje ideje ima svega 0,75 sekunde, istaknuo je rezultate analize Ćiro Blažević. Trenerima je rekao da je najljepše imati nogometaša koji posjeduje urođenu inteligenciju i instinkt za igru, jer upravo to razlikuje pravog nogometaša od običnog igrača. Glede određivanja sustava i formacije trener mora paziti na afinitet i kvalitetu igrača, klupsku tradiciju i na suvremeni duh igre. Trener igračima mora biti uzor i primjer (dakle, nema kašnjenja na treninge), mora im uvijek znati objasniti i demonstrirati kako bi od njih mogao tražiti ponavljanja naučenih elemenata. Sve u svemu, trener mora biti znalac i izgraditi poseban odnos s igračima, istaknuo je Ćiro i dodao kako je najteže raditi u mlađim uzrastima. Na kraju je otkrio i što se može najgore dogoditi dobrom treneru – to je da ima budalu za predsjednika kluba.

Potom je savezni instruktor suđenja Zdravko Žnidarec pojasnio izmjene i dopone pravila nogometne igre, a bilo je riječi i o radu u mlađim uzrastima o čemu je govorio Branimir Ujević, vanjski suradnik pri akademiji Hrvatskog nogometnog saveza.

U organizaciji seminara sudjelovali su tajnik NSZŽ Mladen Žugec, instruktor saveza Stjepan Bašić i predsjednik komisije nogometnih trenera NSZŽ Marijan Kižlin.