Dvije medalje za samoborske streličare na državnom prvenstvu

Vavru naslov državnog prvaka

Vavru naslov državnog prvaka-1

U subotu i nedjelju, 5. i 6. ožujka, u Novom Marofu održano je dvoransko Prvenstvo Hrvatske u streličarstvu. Na ovom najmnogobrojnijem i najzahtjevnijem domaćem turniru ovog je puta nastupilo sedam članova samoborskog streličarskog kluba.

Natjecanje je bilo podjeljeno u dva dana - u subotu su nastupali streličari u kategoriji zakrivljenog luka, a u nedjelju u kategoriji složenog luka.

U kategoriji zakrivljenog luka dvoje je streličara predstavljalo samoborski klub. Luna Pađan odličnim je rezultatom u kvalifikacijama zauzela 4. mjesto u konkurenciji kadetkinja, a Vito Devčić 2. mjesto u konkurenciji kadeta. U eliminacijskim borbama bilo je napeto, pogotovo za Lunu koja je za ulazak u polufinale na kraju petog seta protiv Riječanke Dajane Đuzo imala izjednačen rezultat. Zbog neriješenog rezultata na kraju setova pucao se takozvani "shoot-off", jedna strijela koja odlučuje o pobjedniku. Nakon ispucanih strijela suci su morali pristupti postupku mjerenja preciznom mjernom napravom pod povećalom da bi ustanovili čija strijela je bliža, jer su obje streličarke strijelu ispalile u isto mjesto. Suci su izmjerili da je strijela koju je isplalila Đuzo bila bliža. Iako za svega nekoliko djelića milimetra Luna Pađan je, nažalost, izgubila meč. U borbi za ulazak u polufinale Luna je ispala s najboljim rezultatom u grupi i u finalnom poretku zauzela 5. mjesto.

Vito Devčić je nastavio borbu u polufinalima, gdje je za ulazak u meč za borbu za zlato pucao protiv Jana Dilbera iz Varaždina. Vito je vodio do pred sam kraj meča, kada je u posljednjem setu izgubio rezultatom 4:6. U finalu Vito je pucao za brončanu medalju i izgubio rezultatom 2:6 od Mihaela Borošaka iz Svetog Ivana Žabnog te u finalnom poretku osvojio 4. mjesto.

U nedjelju je u kategoriji složenog luka nastupilo pet Samoboraca. Jedini predstavnik u kadetskoj konkurenciji bio je Mihovil Srebren. Mihovil je nakon kvalifikacijskog djela natjecanja bio 3., a poziciju je zadržao i nakon eliminacijskih borbi. Nakon izgubljenog meča za ulazak u borbu za zlato, Mihovil je u borbi za brončanu medalju bio izvrstan i razlikom od čak devet bodova, rezultatom 129:121, pobijedio Tibora Škiljana iz Zagreba te potvrdio svoju poziciju iz kvalifikacija.

U seniorskoj kategoriji bilo je četvero Samoboraca, dvije u ženskoj i dvojica u muškoj konkurenciji. U eliminacijskim borbama dogodilo se da su, nažalost, i u muškoj i u ženskoj kategoriji, Samoborci imali međusobne mečeve. Za ulazak u polufinale u muškoj konkureciji pucali su Mario Vavro i Zlatko Pentek. Mario je pobijedio "savršenim" rezultatom od 150 krugova, nastavio natjecanje i na kraju osvojio turnir i naslov državnog prvaka.

Za ulazak u finale u borbi su se našle Laura Jurišić, koja se kvalificirala kao 4., i Lana Koller koja se kvalificirala kao 5. Lana je od Laure bila bolja te nastavila borbe u finalnom dijelu natjecanja. Prvi meč izgubila je od Amande Mlinarić iz Varaždina, koja je na kraju osvojila naslov državne prvakinje. Borbu za broncu Lana je također izgubila s razlikom od samo jednog boda od imenjakinje Lane Šegović, također iz Varaždina.

Ovim turnirom završena je dvoranska sezona za starije dobne kategorije, a streličare još očekuje državno prvenstvo za djecu koje će se održati 20. ožujka u Čakovcu.