IZ KOLEKCIJE MUZEJA MARTON

Rad profinjenih majstora

Trembleuse šalica Madame de Pompadour

Rad profinjenih majstora

Povijest manufakture Sèvres započinje zajedno s razvojem manufakture Vincennes. Ključna je godina bila 1760. kad su pogoni utemeljeni u mjestu Sèvres. Iz ove manufakture, već od samih početaka proizvodnje pa sve do 20. stoljeća, dolaze nam najljepši dragulji francuske dekorativne umjetnosti. Povijest porculana iz Sèvresa zaista zaslužuje da ju ukratko prepričamo i predstavimo jednim od predmeta koji je tamo proizveden.

Manufakturu Vincennes službeno su utemeljila braća Dobois 1740. u prostorijama dvorca Vincennes. Prve godine djelovanja bile su godine traganja za tehnikama izrade. Claud – Imbert Gérin bio je taj koji je otkrio tajnu čuvene meke paste i kontinuirane peći za pečenje. Godine 1745. manufaktura Vincennes usvojila je kao svoju marku monogram Louisa XV. s dva međusobno isprepletena slova L. No, tek zahvaljujući sponzorima koji su uložili ogromna sredstva i neprestano podupirali manufakturu ona je pretvorena u dioničko društvo. Stekle su se, dakle, okolnosti da francusko kraljevstvo i njegov kralj Louis XV., veliki mecena brojnih umjetnika, budu na ravnoj nozi se Saskom, jednom od najprestižnijih regija kada je riječ o produkciji porculana.

Louis XV. otkupio je preko raznih posrednika dionice manufakture 1759. tako da je ona postala Kraljevska manufaktura porculana Sèvres. S epitetom "kraljevski" i s monopolom na proizvodnju porculana, nastaje izvanredna raskoš boja uz bogate naslage zlatnih uresa, sve u pokušaju imitacije Saskog porculana. Profinjeni slikari, bivši majstori emajla i lepezari, oslikavali su prekrasnim cvijećem oblike izrađene u stilu rocaille naturalizma. Kraljevski zlatar, Jacques Duplessis, davao je modele po kojima su se porculani ove manufakture oslikavali. Majstori kipari izrađivali su figurice koje su naprosto šarmirale ljubitelje karamike. Manufaktura je oduvijek uživala potporu države i nikada nije bila prisiljena smanjivati troškove proizvodnje radi preživljavanja.

Jedna od glavnih pokroviteljica manufakture, kao i glavni kupac, bila je Madame de Pompadour. Jeanne Antoinette Poisson (1721.-1764.) postala je Marquise de Pompadour i službena metresa Louisa XV. 1745. godine. Njezin poseban interes za umjetnost, posebno za manufakturu i slikara Bouchera obilježio je francuski rokoko stil. Kada se 1757. moda promijenila Saski je utjecaj zaboravljen da bi u potpunosti prevladao utjecaj francuskog slikara Bouchera, markizinog vjernog prijatelja. Njegovi su se crteži uzimali kao modeli za likovna rješenja.

U ovom nastavku ćemo Vam predstaviti trembleuse šalicu koja je oslikana motivima upravo prema Boucherovim slikama. Bila je rađena za Madame de Pompadour. Jedna je od prvih tog tipa. Naime, tanjurić je izveden s dubljim dnom kako bi šalica upala u tanjurić. Na taj je način šalica bila osigurana ukoliko osoba koje je prihvaća, u ovom slučaju markiza, ima drhtave ruke. Marquise de Pompadour mlada se razboljela, tresle su joj se ruke, stoga je bilo nezgodno da prisustvuje dvorskim prijemima. Tako je ovaj tip šalice nastao prema ideji samog kralja Louisa XV., koji je svoju dragu prijateljicu želio imati što duže blizu sebe.

Vjerujem da ova šalica simbolizira i jednu veliku ljubav.

Željka Horvat

Arhiva 2004

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2003

2002