Održan 77. Međunarodni poljoprivredni sajam u Novom Sadu

Iskustva iz susjedstva

Pozivu na radno–stručni posjet 77. Međunarodnom poljoprivrednom sajmu, koji se održao 18. svibnja u Novom Sadu, odazvali su se i predstavnici Zagrebačke županije i Grada Samobora.

U samoborskom izaslanstvu bili su potpredsjednik samoborskog Gradskog vijeća Vinko Jaklenec i voditelj Referade za gospodarstvo i poljoprivredu Grada Samobora Krunoslav Znika. Sajam slovi kao jedan od najvećih u Europi iz područja poljoprivrede pa ne čudi činjenica što na njemu sudjeluje više od 1600 kvalitetnih izlagača iz područja agroindustrije, poljoprivredne proizvodnje, mehanizacije, stočarstva i dr.

Domaćini su okupljene informirali o njihovom stanju poljoprivrede, obzirom da je za poljoprivrednu mehanizaciju osigurano čak 30 do 40% državnih subvencija te da su do sada subvencionirali poljoprivrednu proizvodnju za proizvođače do 100 ha površine, a koristili su i druge poticajne mjere.

Delegaciji su se pridružili i Ivanka Biščan iz Zagrebačke županije, Anđela Fratrić iz Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, član Skupštine Hrvatske poljoprivredne komore i poljoprivredni proizvođač Zdenko Cesnik, poljoprivredni proizvođač Marko Fabekovec te Ivica Karoglan iz Komunalca Samobor.

I.H.

24.05.2010.

Učenici Srednje strukovne škole pet puta prvaci županije, pobjednici poluzavršnog natjecanja i 1. i 3. mjesto na državnom natjecanju

Kad se dobro radi rezultati ne izostaju

Srednja strukovna škola iz Samobora, odnosno učenice i učenici te njihove mentorice i mentori, u školskoj godini 2009./10. ostvarili su na županijskim, poluzavršnim i državnim natjecanjima iznimne rezultate.

Učenica 3.G razreda (tehničari za računalstvo) Karolina Majstrović pobijedila je na Županijskom natjecanju iz matematike u Svetom Ivanu Zelini i ostvarila plasman na državno natjecanje. Pobjeda ima posebnu težinu, jer je slavila u konkurenciji svih srednjih škola u Zagrebačkoj županiji. To znači pobjedu i u konkurenciji gimnazijalaca, po čijem se programu izrađuju pitanja za testove, jer gimnazijski program ima veću satnicu od četverogodišnjih strukovnih programa. Karolinin mentor na županijskom i državnom natjecanju održanom u Šibeniku od 28. do 30. travnja bio je prof. Božo Ištuk. Na državnom natjecanju osvojila je 18. mjesto.

Učenik 2.G razreda (tehničari za računalstvo) Martin Vrkić pobijedio je na Županijskom natjecanju iz engleskog jezika u Vrbovcu i ostvario plasman na državno natjecanje, koje se održalo u XVI. gimnaziji od 27. do 29. travnja, gdje je osvojio 5. mjesto. Mentorica je bila prof. Zlata Šimić.

Učenik 3.G razreda (tehničari za računalstvo) Ivan Prelec pobijedio je na Županijskom natjecanju iz njemačkog jezika održanom u Ivanić-Gradu. Mentorica je bila prof. Bosiljka Maros.

Učenici Srednje strukovne škole – ŠSD Mladost 1957. u sastavu: Antonio Guliš, Viktor Lehpamer, Domagoj Jagodić, Matej Štajnkler, Erik Fresl, Dominik Trčak, Matej Vranekovć, Filip Kovačić, Damir Pihler, Antonio Petrić, Filip Petrić i Matej Petrić županijski su prvaci u rukometu. Natjecanje je održano u Samoboru 25. veljače, a domaćin je bila Srednja strukovna škola. Mjesec dana kasnije predstavljali su Županiju na poluzavršnom natjecanju u Bjelovaru, na kojem su zauzeli treće mjesto, odnosno osvojili brončano odličje. Voditelj ekipe bio je prof. Zdravko Frajt.

Učenici Srednje strukovne škole – ŠSD Mladost 1957. u sastavu: Filip Turk, Dario Salopek, Zvonimir Guliš i Jurica Rubinić županijski su prvaci u krosu. Natjecanje je održano u Samoboru 15. ožujka u organizaciji Ekonomske, trgovačke i ugostiteljske škole. Na poluzavršnom natjecanju u Krapinskim Toplicama 30. ožujka ekipa je u istom sastavu, pod vodstvom prof. Zdravka Frajta, osvojila zlato i time izborila plasman na državno natjecanje. Državnom je domaćin bila Crikvenica, a utrka je održana u Gorskom kotaru. Filip Turk postao je državni prvak, Dario Salopek je bio brončani, a Srednja strukovna škola je ekipno osvojila treće mjesto.